Słynni piraci: Henry Every

0
3025

Henry Every, znany również jako John Avery, Long Ben i Benjamin Bridgeman, był tak popularny, że o nim i jego przygodach powstało wiele dzieł literackich. Najpopularniejszą sztuką jest „Successful Pyrate” – historia mężczyzny, który po zaledwie roku trudnienia się piractwem, przeszedł w stan spoczynku i resztę życia spędził jako bardzo bogaty człowiek, używając fałszywej tożsamości.

Pochodzenie Henry`ego Avery

Niewiele wiadomo o życiu Henry’ego zanim został piratem. Możemy domniemywać, że urodził się ok. 1653 roku w Plymouth w Anglii. Swoją karierę na morzu rozpoczął na nielicencjonowanych statkach przewożących niewolników. W roku 1694, był pierwszym oficerem na „Charles II”, 46-działowym hiszpańskim statku, który miał pozwolenie na to, by atakować francuskich przemytników u wybrzeży Martyniki. Every zainicjował bunt i został wybrany na nowego kapitana, przechrzcił statek z „Charles” na „Fancy” i ustawił kurs na Przylądek Dobrej Nadziei.

Henry Avery – piracka kariera

Henry Every był jednym z najgroźniejszych piratów na Morzu Czerwonym. Dzięki odpowiedniej reputacji udało mu się zorganizować piracką flotę. Pod jego zwierzchnictwem pływali tacy piraci jak Thomas Tew, William Want, Thomas Wake i William May. Flota pięciu okrętów była na tyle silna, by móc zaatakować nawet dobrze opancerzone okręty przewożące kosztowności między Indiami i Bliskim Wschodem.

Największą zdobyczą w karierze Every’ego był „Gang-i-Sawai”, który był jednym ze statków konwojowych Wielkiego Mogoła (Mogołowie – islamscy władcy północnych Indii między XVI a XIX w.). Statki konwojowe uległy rozproszeniu po ataku piratów. Every kontynuował pościg, ale gdy nastała noc, musiał zrezygnować. Nad ranem tylko dwa statki pozostały w zasięgu piratów. Po krótkiej walce mniejszy Fateh Mohammed poddał się, ale 40-działowy Gang-i-Sawai stawiał opór jeszcze dwie godziny. Every miał szczęście, ponieważ jedna z armat eksplodowała na pokładzie, mocno uszkadzając Gang-i-Sawai. Bez silnego przywódcy i z uszkodzonym statkiem załoga musiała się poddać. Ci, którzy ocaleli, byli torturowani – usiłowano wydobyć od nich informacje o ukrytych skarbach, a kobiety, które znajdowały się na pokładzie, gwałcono. Brutalność w tamtych czasach nie była niczym niezwykłym, zwłaszcza z powodu różnic religijnych i rasowych.

Piraci zdobyli około 600.000 funtów złota, srebra i klejnotów. Każdy pirat otrzymał 1000 funtów – równowartość wynagrodzenia za 80 lat uczciwej pracy na morzu.

Koniec Henry`ego Avery

W związku z tym, iż wielu jego załogantów postanowiło porzucić piracki proceder, Every rozwiązał swoją flotę. Wraz z tymi, którzy pozostali, popłynął na „Fancy” w kierunku Karaibów. W New Providence przekupił gubernatora, który zapewnił mu ochronę za 7000 funtów. Później próbował kupić ułaskawienie od gubernatora Willliama Beestona, ale mu się to nie udało. Wielki Mogoł wyznaczył nagrodę 500 funtów za jego głowę oraz za resztę jego załogantów. Every nie był mile widziany na Karaibach i w koloniach angielskich.

Kiedy zmienił nazwisko na Benjamin Bridgeman, wraz z resztką załogi udał się do Irlandii. Niektórych schwytano i powieszono, ale Henry uciekł i rozpłynął się w mroku nocy. 

Na początku XVIII wieku Every był tematem wielu rozmów w Europie. Pojawiło się wiele komicznych historii, jak ta, że poślubił córkę Wielkiego Mogoła i założył nową monarchię. Po dziś dzień historycy nie zgadzają się w wielu kwestiach dotyczących życia Henry’ego. Chyba najbardziej sporną jest ta dotycząca sposobu zakończenia jego kariery. Wiele osób uważa, pomimo licznych legend, że w rzeczywistości Every zmarł na ulicach Londynu jako ubogi marynarz wkrótce po tym, jak przeszedł w „stan spoczynku”.

Jedno jest pewne – Henry Evey był zdolnym piratem, który był bardziej popularny za życia, niż po śmierci.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.thewayofthepirates.com

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze