Słynni piraci: Grace O’Malley

0
689
Grace O’Malley zapisała się w historii jako jedna z najbardziej znanych przywódczyń, handlowców, marynarzy i piratów w XVI wieku. Jej pełne przygód życie możemy poznać nie tylko z faktów historycznych, ale również z licznych legend, według których była niezwykle odważną kobietą, gotową uczynić wszystko, aby chronić niezależność Irlandii i jej mieszkańców przez angielską koroną.

Za życia zdobyła liczne wpływy polityczne w sąsiadujących krajach, a także wielki rozgłos na morzu, co uczyniło ją jedną z najważniejszych postaci irlandzkiego folkloru.

Grace urodziła się w Irlandii w 1530 roku jako córka bogatego szlachcica i przedsiębiorcy zarazem, Owena O’Malley’a. Przez całą młodość była zafascynowana morzem i ignorowała starania rodziny, która chciała skierować jej uwagę na życie na lądzie. Legenda głosi, że będąc młodą kobietą ścięła włosy i przebrała się za chłopaka, usiłując zostać marynarzem na statku swego ojca. Kiedy jej wysiłki zostały zdemaskowane, rozbawiona rodzina wyśmiała dziewczynę, nadając jej przydomek „Grainne Mhaol” („Łysa Grace”), pod którym jest znana do dziś. Jeśli można wierzyć legendom, O’Malley przeżyła też atak piratów i uratowała ojcu życie.

Chociaż większość młodości spędziła na pokładzie statku, została dobrze wykształcona i znała kilka języków obcych. Dwukrotnie była mężatką: jej pierwszym mężem był Donal O’Flaherty, którym miała 3 dzieci (dwóch synów i córkę), a drugim Richard Burke, któremu urodziła syna.

Grace, w miarę jak jej wpływy rosły, zaangażowała się w kilka konfliktów politycznych. Nie pałała miłością do korony angielskiej, która rok wcześniej przejęła sporo irlandzkich terytoriów, więc w ciągu następnych kilku lat otwarcie buntowała się przeciwko Anglii.

O’Malley została pojmana przez Sir Richarda Binghama, bezwzględnego gubernatora, który został powołany do rządzenia na terytorium Irlandii. Grace ledwo umknęła przed karą śmierci, a biegiem czasu jej wpływy, ziemie i inne bogactwa całkiem wyparowały. Gdy dowiedziała się, że jej syn i brat zostali pojmani, udała się do Londynu, by osobiście porozmawiać z Królową Elżbietą. Jakimś sposobem udało jej się przekonać władczynię, aby jej rodzina została ułaskawiona, a wiele z jej ziem i wpływów zostało przywróconych.

Grace O’Malley zmarła ok. 1603 roku na zamku Rockfleet. Przez 70 lat życia, udało jej zachować reputację charyzmatycznej liderki i inteligentnego polityka. Skutecznie chroniła niezależność na swoich ziemiach w czasie, gdy większość terytorium Irlandii znalazło się pod panowaniem angielskim.

 

Grafika: wikimedia.org

Tłum. Izabela Kaleta

 Źródło: http://www.thewayofthepirates.com/, http://www.rootsweb.ancestry.com/

 

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny 

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai 

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Stede Bonnet

Komentarze