Słynni piraci: Edward Low

0
2235

Edward Low, znany jako Ned Low, w czasach swojej świetności terroryzował zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, przez co zapracował na reputację niezwykle brutalnego pirata.

Historia Edwarda Low

Anglik Edward Low, jeden z najbardziej znanych piratów aktywnych w Złotej Erze piractwa, urodził się w Westminsterze w Londynie w 1690 roku. Jako członek bardzo ubogiej rodziny, szybko zszedł na złą drogę i stał się przestępcą. Kiedy dorósł, popełniał coraz to poważniejsze przestępstwa, aż w końcu postanowił opuścić Anglię i poszukać szczęścia w Nowym Świecie.

Po przybyciu do Ameryki, 4 lata spędził pływając od miasta do miasta (między 1710-14), aż w końcu ustatkował się, żeniąc z Elizą Marble, która zmarłą wkrótce po urodzeniu córki – jedynego dziecka Lowa.

Początek pirackiej przygody

Śmierć żony spowodowała, że Low powrócił na złą drogę. Pracował krótko w stacji dokującej, później jako marynarz, a kiedy załoga statku zbuntowała się przeciwko kapitanowi i przejęła kontrolę nad statkiem, Low został nowym kapitanem – kapitanem piratów.

Udało mu się przechwycić kilka statków handlowych u wybrzeża Bostonu i Nowego Jorku, co zapewniło mu odpowiednie środki, aby przenieść się na bardziej lukratywne wody – Karaiby.

Kiedy przybył na Wielki Kajman, znany pirat – weteran George Lowther mianował go porucznikiem i wkrótce przekazał mu kontrolę nad własnym wyposażonym w 6 dział statkiem „Rebecca”.

Piracka kariera Edwarda Low

Gdy kariera Lowa jako pirata nabierała rozpędu, jego sława powoli rosła. U wybrzeży Nowej Szkocji udało mu się przechwycić 13 statków rybackich zacumowanych w porcie w Port Roseway, gdzie zagarnął jeden z dużych szkunerów na swój okręt flagowy „Fancy”.


W trakcie swojej działalności przyczynił się do śmierci wielu nieszczęśników, którzy trafili do niewoli, a opowieści o jego zbrodniach i jego zła sława rozeszły się po każdym zakątku Atlantyku. Ci, którzy ocaleli, mówili, że to psychopata, który lubi zadawać innym ból – często skuwał ludzi łańcuchami, okaleczał, przypalał, a nawet zmuszał niektórych jeńców, by zjedli serce ich kapitana.


Opowieści o jego okrucieństwie wobec pasażerów przechwyconych statków szybko dotarły do rządów Ameryki i Anglii – odtąd Low stał się jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców owego stulecia. Podjęto także pierwsze próby zwalczania pirackiego procederu, który stał się plagą na Atlantyku i w okolicach Indii.

Pojmanie i śmierć Edwarda Low

W 1723 roku władze Karaibów miały już dość zbrodni Lowa i nakazały pozbyć się go tak szybko, jak to możliwe. 10 czerwca flota Edwarda Lowa poniosła wielka klęskę w walce z angielskim kapitanem Peterem Solgardandem i jego okrętem wojennym „HMS Greyhound”.

Chociaż podczas bitwy załoga Lowa poniosła śmierć, on i cześć załogi z „Fancy” umknęli.

Rok później Edward Low stał się jeszcze bardziej okrutny, co w końcu doprowadziło to tego, że jego załoga zbuntowała się i porzuciła go uwięzionego.

Low nawet po śmierci wzbudza kontrowersje – wielu historyków wciąż spiera się o to, w jaki sposób umarł, a o jego ostatnich miesiącach życia krążą sprzeczne doniesienia. Według niektórych źródeł, znaleźli go Francuzi, którzy po odkryciu kim jest, natychmiast stracili go na Martynice. Inne źródła podają, że udało mu się uciec i resztę życia spędził w Brazylii.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.thewayofthepirates.com 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze