Słynni piraci: Cheung Po Tsai

0
1201

Na podstawie mitów i faktów o Cheung Po Tsai stworzono postać Sao Feng, jednego z czarnych charakterów w filmie „Piraci z Karaibów: na krańcu świata”, a sam Cheung był niesławnym piratem, o którym było głośno głównie z powodu legendy o skarbie, ukrytym przez niego w jaskini Cheung Po Tsai na wyspie Cheung Chau.

Cheung Po Tsai był chińskim piratem działającym w XIX wieku. Znany był również jako Chang Pao Tsai, Cheung Po, Chang Pao i Zhang Bao.

Cheung wiódł proste życie jako syn ubogiego rybaka w Xinhui, dzielnicy Jiangmen, w południowych Chinach. Kiedy miał 15 lat, został porwany przez Cheng Yata, pirata który siał postrach wzdłuż chińskiego wybrzeża w XVIII wieku. W krótkim czasie Cheung Po Tsai stał się ulubieńcem swego porywacza. Odnalazł się wyśmienicie w roli pirata i cieszył się z wykonywanej służby. Jako najbardziej charyzmatyczny i ambitny rekrut, szybko awansował. Kapitan Chang i jego żona, Ching Shih, nawet go adoptowali!

 Po tym, jak Cheng Yat zginął podczas burzy, Ching Shih, znanej odtąd jako „Wdowa Ching”, udało się przejąć władzę po mężu i zyskawszy pozycję lidera we flocie, mianowała Cheunga swoją prawą ręką. Jak się okazało, mieli romans, a następnie wzięli ślub. Niebawem Cheung Po przejął od żony całkowicie kontrolę nad działalnością piracką. 

Podczas panowania dynastii Qing, Cheung Po Tsai grasował w okolicach wybrzeża Guangdong. Jego piraci byli zdyscyplinowani, a wspólny łup dzielono na równe części. Nie wolno im było zranić lub zabić żadnej kobiety. W czasie, kiedy Cheung dowodził, jego armia piratów liczyła blisko 20.000 mężczyzn i kilkaset statków.

W 1810 roku, po wielkim upadku jego „armii”, Cheung Po oddał się do dyspozycji rządu Qing i stał się oficjalnie kapitanem marynarki cesarskiej, odpowiedzialnym za zwalczanie piractwa. Resztę życia spędził piastując ciepłe posadki na stanowiskach administracyjnych.

 

O Cheungu krążyło wiele plotek, w tym o jego legendarnych skarbach. Najbardziej znaną z nich jest legenda o małej jaskini w skale na wyspie Cheung Chau, która została nazwana Cheung Po Tsai, po rzeczonym piracie. Jest ona niezwykle mała i trudno się do niej wczołgać, jednak wielu turystów chętnie odwiedza wyspę każdego roku. Wśród nich są także poszukiwacze skarbów ze specjalistycznym sprzętem, którzy próbują odnaleźć słynny piracki skarb…

 

Tłum. Izabela Kaleta

Grafika: wikimedia.org

Źródło: www.thewayofthepirates.com

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny 

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody 

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy 

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze