Słynni piraci: Calico Jack Rackham

0
2286

Jack Rackham urodził się w Anglii. Kiedy dokładnie? Tego niewiadomo. Wiadomo natomiast, że trudnił się piractwem na Karaibach w latach 1718 – 1720. Rackham nie miał żadnych wybitnych osiągnięć jako pirat, a jego sława wynika raczej z faktu, że pod jego banderą pływały dwie kobiety: Anne Bonny i Mary Read.

Kariera piracka Calico Jack Rackham

Calico Jack Rackham nigdy nie miał wystarczająco dużo ludzi, by porywać się na atakowanie dobrze chronionych statków z drogocennym ładunkiem na pokładzie. Wolał plądrować slupy, statki rybackie i jednostki należące do lokalnych kupców.


Skąd się wziął pseudonim Calico Jack? Swoje przezwisko Rackham zawdzięczał spodniom w paski, które prezentowały się dość mizernie, a wykonane były z materiału o nazwie calico (tani materiał, produkowany w Indiach w XVIII wieku, sprawiał wrażenie „niedokończonego”). 


W 1718 roku Jack Rackham był sternikiem na statku Charlsa Vane’a. 23 listopada napotkali francuski okręt wojenny. Kiedy zdali sobie sprawę, że to nie statek handlowy, jak z początku myśleli, Vane zrezygnował z próby przejęcia go. Część załogi nie podzieliła jego zdania i następnego dnia Calico Jack został okrzyknięty nowym kapitanem. Charles Vane i część załogi, która pozostała mu wierna, odpłynęli na małym slupie.

Rackhamowi udało się spladrować kilka małych statków. I chociaż jego udział w splądrowanym złocie nie był duży, zdecydował się na emeryturę. W 1719 roku wrócił do New Providence i otrzymał amnestię, której w imieniu króla udzielił mu gubernator Woodes Rogers. W New Providence Rackham spotkał Anne Bonny i zakochał się w niej. Jej mąż, James Bonny, co prawda groził Rackhamowi, ale Anne postanowiła opuścić małżonka i uciec z Calico.

Pieniądze Jacka zaczęły topnieć, więc w sierpniu 1719 roku ukradł slup o nazwie „William” i wrócił do piractwa. Pływał między Bermudami a Hiszpanią, a następnie udał się na Kubę. Znów, jak poprzednio, atakował jedynie mniejsze statki i lokalnych kupców.

Pewnego razu Rackham splądrował angielski statek i zmusił kilku załogantów, by do niego dołączyli. Wśród nich znalazła się Mary Read.

Pojmanie kapitana Rackhama

Calicio Jack Rackham, wraz z załogą, został pojmany w październiku 1720 roku, w pobliżu zachodniego wybrzeża Jamajki. Statek był zakotwiczony, a załoga nieprzygotowana (dzień wcześniej przechwycili hiszpański statek handlowy i świętowali całą noc). Według zeznań, tylko Mary i Anne stawiały opór. Calico był najwyraźniej zbyt pijany, by dowodzić, a nawet by się bronić.

O kapitanie Jacku Rackhamie z pewnością nie byłoby głośno, gdyby podczas procesu o piractwo nie ujawniono obecności dwóch kobiet na statku. Anne i Mary były nie tylko piratkami, ale także zerwały surowe zasady społeczeństwa i uciekły od tradycyjnych ograniczeń. Nazwiska Calico Jack Rackham, Anne Bonny i Mary Read, szybko rozprzestrzeniły się w całej Europie i Ameryce. Stały się legendą, chociaż były tylko drobnym epizodem w dziejach piractwa. Calico Jack i jego załoga zostali uznani za winnych popełnienia przestępstwa piractwa. Wobec Anne i Mary wyrok zawieszono, gdy okazało się, że obie są w ciąży. Jack i reszta załogi zostali powieszeni.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.thewayofthepirates.com 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny 

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody 

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy 

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze