Słoneczne XIII Regaty Unity Line dla plażowej publiczności

0
683

W dniach 15-17 sierpnia odbyły się XIII Regaty Unity Line, organizowane przez Klub Żeglarzy Samotników, firmę żeglugową Unity Line oraz niemiecką Marinę Kroslin i szwajcarską firmę zegarmistrzowską Vulcain. Regaty te po raz kolejny odbywają się w ramach projektu Polsko –Niemieckie Regaty Bałtyckie i są dofinansowywane przez Euroregion Pomerania w ramach Programu Interreg IV a wspomagającego współpracę regionów przygranicznych.

Wystartowało 96 jachtów, w tym 26 niemieckich, a na ich pokładach 353 żeglarzy. Żeglarze mieli w tym roku problemy z dotarciem na start, gdyż w dniach 13 i 14 sierpnia wiały silne, sztormowe, szkwaliste wiatry. I to zarówno na Bałtyku jak i na Zalewie Szczecińskim. Trudy dotarcia na start regat wynagrodziła żeglarzom pogoda podczas regat, słabe wiatry od 1 do 3 w skali Beauforta oraz słońce i niewielkie zachmurzenie.

W dniach 15 i 16 odbyły się dwa wyścigi – pierwszy na trasie Świnoujście – Kroslin, drugi z powrotem z Kroslina do Świnoujścia. W Kroslinie muzyką i piwem przyjęli żeglarzy Marina Kroslin oraz firma Vulcain, która ufundowała także koszulki i czapeczki dla wszystkich żeglarzy. 

W dniu 17 sierpnia w godzinach 09.00 – 12.00 odbył się trzeci wyścig regat na redzie Portu Świnoujście. Piękna, słoneczna pogoda oraz ustawienie trasy możliwie blisko plaży spowodowało, iż plażowicze mieli rzadką możliwość oglądania z bliska regat morskich. W kolejnych latach przedłużymy ten wyścig, gdyż warto pokazywać żeglarstwo możliwie szerokiej publiczności, a na plaży w Świnoujście są tysiące gości i mieszkańców województwa. Żeglarze zostali także zaproszenie na paradę Żaglowców jachtów o godzinie 20.00, ale skorzystało z tego zaproszenia tylko kilka jachtów.

W dniu 17 sierpnia o godzinie 15.00 odbyło się zakończenie regat, na którym ogłoszono wyniki i wręczono nagrody oraz upominki. Gospodarzami zakończenia byli: Prezes Zarządu Unity Line Jarosław Kotarski, Komandor Klubu Żeglarzy Samotników kpt. Janusz Charkiewicz oraz Prezes Zarządu Mariny Kroslin Falk Morgenstern. Gośćmi zakończenia byli: Dyrektor Naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Szynkaruk, Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Paweł Sujka oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu młodszy inspektor Dorota Zawłocka. Zakończenie prowadził autor i organizator Regat Unity Line Piotr Stelmarczyk po polsku oraz organizator regat na terenie Niemiec i Danii Waldemar Skuza po niemiecku.

Zdecydowanym zwycięzcą regat został niemiecki jacht „Imagine” z kpt. Holgerem Streckenbachem, który na zakończeniu regat otrzymał od Prezesa Zarządu Mariny Kroslin i jednocześnie przedstawiciela firmy zegarmistrzowskiej Vulcain Falka Morgensterna zegarek wartości 3500 euro.  Jacht „Imagine” był pierwszym na mecie we wszystkich trzech wyścigach, widać było wyraźnie przewagę techniczną tego jachtu nad rywalami oraz regatowe umiejętności załogi. W następnych edycjach regat liczymy na udział kolejnych zdecydowanie regatowych, nowoczesnych jachtów.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

– grupa I KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

– grupa II KWR – „Lady Dana”  kpt. Januszem Frączkiem

– grupa III KWR – „Johanna” z kpt. Piotrem Parzym

– grupa IV ORC – „Imagine” z kpt. Holgerem Streckenbachem

– grupa V żeglarze samotni – „Atlantyk” z kpt. Mieczysławem Kucharczykiem

– grupa VI jachty bez pomiarów o długości do 8,50 m – „Crabro” z kpt. Michałem Glazą

– grupa VII jachty bez pomiarów o długości powyżej 8,50 m – „Lalelu” z kpt. Herwigiem Dresslerem

– grupa VIII oldtimery – „Nowe Warpno Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim

– grupa IX jachty regatowe bez pomiarów – „Tomahawk Team Bakista” z kpt. Patrykiem Zbroją

Oprócz nagród głównych firma Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów ufundowała nagrodę Fair Play, którą otrzymała załoga jachtu „Nowe Warpno Sharki”. Jacht ten z kpt. Cezarym Wolskim wielokrotnie podczas Regat Unity Line udzielił pomocy organizatorom regat oraz innym załogom. Jest to uczestnik regat od wielu lat.

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Paweł Sujka wręczył nagrodę Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” samotnemu żeglarzowi Mieczysławowi Kucharczykowi, wielokrotnemu uczestnikowi naszych regat.

W XIII Regatach Unity Line wystartował 80-letni samotny żeglarz niemiecki Wolfgang Oelschlagel na jachcie „Oma”, zajął drugie miejsce w swojej grupie. Mimo wieku jest w dobrej kondycji i ma za sobą wiele samotnych rejsów.

Wyjątkowo liczna była grupa jachtów z pomiarami ORC, wystartowało pięć jachtów polskich: „Stocznia Ustka”, „Bryza 33”, „Eljacht”, „Bryza Sport”, „Fourwinds” oraz cztery jachty niemieckie: „Imagine”, „Black Magic”, „Ruden” i „X-Wing”. W trzech grupach z pomiarami KWR wystartowało 26 jachtów polskich. To podnosi rangę sportową regat i wpłynie na punktację Pucharu Bałtyku Południowego. Jest coraz więcej jachtów niemieckich na naszych regatach, nie tylko w Regatach Unity Line i zapewne będzie to skutkowało zaproszeniem niemieckich związków żeglarskich do Pucharu Bałtyku Południowego. A to oznacza duży potencjał rozwoju tej ciekawej inicjatywy.

Bardzo ważnym elementem regat jest udział przedstawiciela Nantaeniusa Ubezpieczenia Jachtów kpt. Michała Korneszczuka, organizatora Regat Nord Cup. Na pokładzie pontonu Pantaeniusa pływają fotograficy: Jacek Bonecki, Jacek Soroka, Tomasz Turczyński, Marek Wilczek i mają znakomite warunki do ciekawych, dynamicznych zdjęć.  Ale ponton ten pomaga także żeglarzom w trudnych sytuacjach. W dniu 17 sierpnia około godziny 00.30 – 02.00 doholował do Świnoujścia dwa jachty, którym silniki odmówiły posłuszeństwa. A jachty te to kilkanaście ton,  Michał Korneszczuk na pontonie Pantaeniusa  przy słabym wietrze znakomicie sobie poradził z tym trudnym zadaniem. A załogi – niemiecka i polska znalazły się w Porcie  Świnoujściu.

Tradycyjnie organizatorom regat pomagała policyjna motorówka ze sternikiem Stanisławem Kamińskim, który sprawnie i fachowo rozstawia boje oraz pomaga fotografom. Również stałym elementem regat jest udział statku szkolno – badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” z kpt. Jarosławem Łopytą, który pilnuje bezpieczeństwa regat oraz jest bazą fotografów i dziennikarzy. Również tradycyjnie po zakończeniu regat zaproszono żeglarzy na poczęstunek przygotowany przez kucharzy promów Unity Line, było co smakować.

Podstawą logistyki Regat Unity Line był udział jachtu motorowego „Morski Patrol” armatora Zbigniewa Grześkowiaka. Ten były statek pilotowy z Kilonii przebudowany na specjalistyczny jacht do obsługi regat to znakomita baza Komisji Sędziowskiej: Tomka Paterkowskiego, Eli Paterkowskiej i Marty Bielinowicz, organizatora regat Piotra Stelmarczyka, fotografów oraz gości regat. Przez 13 lat regat powstał stały zespół sędziów, fotografów, załogi „Morskiego Patrolu”, motorówek policyjnych, pontonu Pantaeniusa, załogi „Nawigatora XXI”, który już przygotowywuje kolejne XIV Regaty Unity Line, na które na zakończeniu regat zaprosił żeglarzy Prezes Zarządu Unity Line Jarosław Kotarski.

Piotr Stelmarczyk, Klub Żeglarzy Samotników, Szczecin, 18.08.2013.

fot. Marek Wilczek  i Tomasz Turczyński

 

Komentarze