Kombinezon ratunkowy jest noszony w celu utrzymania się na powierzchni wody, zapobiegania hipotermii, zwiększając szansę na przetrwanie w sytuacjach kryzysowych na morzu. Obecnie kombinezon jest niezbędnikiem wykorzystywanym na statkach, ale i na platformach wiertniczych, gdzie również występuje ryzyko związane z wodą.
Kombinezony ratunkowe wykonane są z neoprenu (rodzaj gumy), który jest całkowicie wodoodporny i posiada zdolność do wytrzymywania ekstremalnych temperatur zarówno wody, jak i ognia. Chroni ciało noszącej go osoby przed kontaktem z wodą. Posiada również kaptur ochronny na głowę i rękawice zabezpieczające dłonie.
Kombinezon ratunkowy występuje zwykle w dwóch kolorach – czerwonym i pomarańczowym. Oba odcienie są utrzymane w jaskrawej tonacji, aby były natychmiast zauważalne przez ekipę ratunkową i jednostki ratownicze.
Rodzaje kombinezonów ratunkowych
• Pierwszy rodzaj to taki noszony przez rybaków łowiących w ekstremalnie niskich temperaturach. Ten rodzaj kombinezonu rybacy noszą stale na sobie, aby mieć pewność, że ich ciała nie tracą ciepła i są stale izolowane.
• Drugi rodzaj jest przechowywany na wszystkich statkach, łodziach i platformach wiertniczych. Jest to obowiązkowy wymóg, bez którego nie można dopuścić pracowników do pracy na statku lub wydobycia ropy. Kombinezony zakłada się tylko w sytuacji zagrożenia.
• Trzeci i ostatni rodzaj kombinezonu ratunkowego jest znany jako nadmuchiwane kombinezony ratunkowe. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, nie zakrywa w pełni ciała człowieka, lecz jedynie ręce i nogi, co pozwala utrzymać się na powierzchni wody w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na gabaryty, kombinezon ten jest łatwiejszy do przechowywania i transportu niż dwa poprzednie.
Niektóre kombinezony posiadają również wbudowane latarki, gwizdek i linę, którą można zaczepić do kombinezonu innej osoby. Dzięki niej można upewnić się, że nikt się nie zgubi podczas akcji ratowniczej, kiedy w wodzie znajduje się więcej osób.
Udoskonalenie kombinezonów ratunkowych zajęło trochę czasu. Jednak w dobie rozwoju technologii możemy być pewni, że obecnie używane kombinezony ratunkowe staną się jeszcze lżejsze, wytrzymalsze i bardziej zaawansowane technologicznie, aby działały jeszcze lepiej niż obecnie.
Tłum. Izabela Kaleta
Źródło: www.marineinsight.com