Popłyń łodzią Wikingów

0
740

Wypływamy z osady Wikingów i fiordami kierujemy się na morze, oczywiście w zmieniających się warunkach pogodowych. Wszystko widzimy na ogromnym ekranie. Na przenośnym urządzeniu multimedialnym mamy symulowane działanie kompasu słonecznego.

Taki wirtualny rejs, z samodzielnym sterowaniem, można odbyć w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Umożliwia go symulator nawigacyjny. Składa się z dwóch różnych stanowisk nawigacyjnych, a dzieli je ponad tysiąc lat.

obraz nr 1

Jednym z nich jest interaktywny symulator kompasu słonecznego Wikingów. Jak wiadomo byli oni znakomitymi żeglarzami i potrafili wykorzystywać położenie Słońca do określania kierunków na morzu. Oryginał kompasu został odnaleziony w 2000 roku w Wolinie przez zespół prof. Władysława Filipowiaka. Ten drewniany dysk z XI wieku jest prezentowany na tej wystawie.

Drugi moduł to DECCA Navigator nieistniejący już system nawigacyjnego określania pozycji. Ten pierwszy hiperboliczny naziemny system nawigacyjny powstał w 1947 roku. Działał do roku 2001. Był krokiem milowym w nawigacji. DECCA odmieniła całkowicie nawigację i była jej przełomem. A znawcy twierdzą, że nawet większym niż współczesny GPS.

Wymienione elementy składają się na stałą muzealną wystawę zatytułowaną „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”. Oprócz nich obejrzeć także można odbiorniki radionawigacyjne systemów nawigacji hiperbolicznej (DECCA Navigator, Omega, Loran) oraz współczesny kompas słoneczny i mapy nawigacyjne.

Dyrektor Lech Karwowski zaznaczył, że ta wystawa niejako inicjuje Centrum Nauki czyli przyszłe Muzeum Morskie w Szczecinie. Muzeum ma powstać na Łasztowni. Otwarcie jest możliwe za cztery lata. Jest już projekt, ale największym problemem są fundusze. Cały czas trwa batalia o ich pozyskanie. Muzeum, podobnie jak ta wystawa, ma działać według zasady: przyjdź, zobacz, dotknij, poczuj. Oczywiście oprócz różnych multimedialnych rozwiązań będą też cenne eksponaty i pamiątki.

Prezentowana wystawa powstała przy współpracy z Akademią Morską w Szczecinie. Projekt zatytułowany: „Budowa morskiego symulatora historycznych systemów nawigacyjnych celem propagacji wiedzy o ich działaniu na przełomie wieków” został zrealizowany przez konsorcjum: Wydział Nawigacyjny AM w Szczecinie oraz Muzeum Morskie w Szczecinie. Kierownikiem projektu jest prof. Lucjan Gucma, a kuratorem wystawy dr Tomasz Budzan.

Warto przypomnieć, że projekt opracowany przez konsorcjum był jedynym w naszym województwie, który w ramach programu „Ścieżki Kopernika” otrzymał wsparcie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

KRYSTYNA POHL

 

Za zgodą: http://mojalasztownia.pl 

Komentarze