Oto kolejne niezwykłe historyczne jachty, które wezmą udział w Panerai Transat Classique 2015:
Desiderata – outsider z rodowodem
Jest nowicjuszem w Panerai Transat Classique, to prawda, ale jej projektant jest dobrze znany fanom wyścigu. Zajmujący się w szczególności projektowaniem eleganckich szkunerów (takich jak Petite Lande, obecnie Sankt Salomon, który płynął w edycji Transat Classique z 2008 roku), John G. Alden był również wspaniałym żeglarzem, który zbudował dla siebie szereg zaawansowanych jachtów wyścigowych, wszystkie o nazwane Malabar. Kecz Desiderata jest siostrą jachtu Malabar XIII, ostatniego z serii, jedynego, który zachował się z pięciu jachtów zbudowanych według tego planu.
Zbudowana w 1975 roku w USA, Desiderata pływała na całym świecie, w Nowej Zelandii i Australii, a na Pacyfiku i w wyścigach na Atlantyku. W tym roku po raz kolejny kecz pokazał na co go stać, zajmując pierwsze miejsce w swojej klasie podczas Antigua Classic Yacht Regatta. Po pobycie w Europie, wróci na znajome wody Karaibów w Panerai Transat Classique 2015. Niech rywale czują się ostrzeżeni!
Typ: Kecz
Twórca: Lane Boatyard
Rok produkcji: 1975
Projektant: John G. Alden
Długość całkowita: 20.12 m
Gweneven – od laika do eksperta
Pięć lat temu właściciel tego jachtu, Oren Nataf, nie wiedział absolutnie nic a nic o żeglarstwie. I wtedy odkrył świat klasycznych jachtów i stał się prawdziwym entuzjastą. Kupił Gweneven w 2010 roku z wyraźnym zamiarem wzięcia udziału w Atlantic Trophee, którego trasa wówczas wiodła z Douarnenez-Horta-Douarnenez. Ta podróż przez Atlantyk do Azorów i z powrotem, w towarzystwie starych wyjadaczy, nauczyła go korzystać z olinowania i uświadomiła mu, że żeglowanie po morzu to jest właśnie to, czego szukał. Był także zachwycony wyzwaniem, jakim jest bycie swoim własnym kapitanem. Zrealizował swoje ambicje w Panerai Transat Classique 2012, kiedy kilka śmiałych taktycznych decyzji, które podjął, zapewniło mu dobre piąte miejsce. Zdobył też nagrodę za nie używanie silnika, aby naładować baterie – energia jest dostarczana przez hydrogenerator przez całą podróż. Tak więc Gweneven powraca z kapitanem, który ma większe doświadczenie, niczym niezmącony entuzjazm i być może trochę większe ambicje…
Typ: slup
Twórca: Nautor’s Swan
Rok produkcji: 1975
Projektant: Olin Stephens
Długość całkowita: 11,60 m
Mahana 1971 – przybysz z Włoch
Ten zaprojektowany do wygodnego żeglowania potężny jacht, miał swoje kilka minut sławy w 1990 roku, kiedy „zagrał” w przebojowej włoskiej komedii „Selvaggi”. 17-to metrowy kecz posiada stalowy kadłub i drewniany maszt. Zbudowano go w Belgii w 1971 roku w stoczni Micot Freres. W ostatnich latach piękny dwumasztowiec, pływający pod włoską banderą, brał udział w kilku wyścigach klasycznych jachtów na Morzu Śródziemnym. Teraz będziemy mieli okazję podziwiać go podczas PTC 2015.
Typ: kecz
Twórca: Micot Frères (Belgia)
Rok produkcji: 1971
Materiał kadłuba: stal
Długość całkowita: 17 m
Blue Peter – wciąż jednakowo zachwyca
Czy naprawdę musimy przedstawić Blue Peter? Z właścicielem Matthew Barkerem na czele od 1999 roku, Blue Peter brał udział -i często wygrał- w licznych wydarzeniach. W Panerai Classique Yacht Challenge w 2012 roku zajął trzecie miejsce na podium. Jacht też regularnie bierze udział w innych imprezach transatlantyckich.
Zaprojektowany przez szkockiego architekta Alfreda Mylne i wyprodukowany w 1930 roku, Blue Peter został zbudowany przez W. King & Sons Burnham-on-Crouch z drewna tekowego importowanego z Tajlandii w … 1870! W 1938 roku pierwszy właściciel, Desmond Molins, zdecydował, że potrzebuje większej łodzi, ale był tak przywiązany do Blue Peter, że wydłużył jacht o 10 stóp (około 3 m). Blue Peter wygrał ponad pięćdziesiąt zawodów na południowym wybrzeżu Anglii i w innych miejscach. To także jeden z najstarszych jachtów, prócz Xafira, biorących udział w PTC 2015.
Twórca: W.King & Sons
Rok produkcji: 1930
Bandera: Wielka Brytania
Projektant: Alfred Mylne
Materiał kadłuba: Drewno
Długość całkowita: 19.65 m
Zanurzenie: 2,8 m
Tłum. Izabela Kaleta
Źródło: www.paneraitransatclassique.com