Altair – bezpieczeństwo i wydajność
To już pewne, że szkuner gaflowy z 1931 roku Altair pojawi się 7 stycznia 2015 r. na linii startu w Lanzarote. Udział tego legendarnego szkunera w PTC 2015 z pewnością podsyci emocje wśród fanów klasycznego żeglarstwa. Zaprojektowany przez Williama Fife III, genialnego architekta, łączy w sobie elegancję i harmonię formy, symbolizując odrodzenie się tradycyjnego żeglarstwa.
Po 60-tu latach w rękach troskliwego hiszpańskiego żeglarza, trafił do nowego właściciela – Brytyjczyka, który umieścił go w słynnej stoczni Southampton Yacht Services w celu przeprowadzenia gruntownej renowacji w 1985 r. Od tego czasu Altair odzyskał swój dawny wygląd – ściśle przestrzegano zasad zachowania autentyczności nie tylko w instalacjach i wyposażeniu, ale także w formie i układzie pomieszczeń. Zachowanie oryginalnego projektu jest teraz modne wśród właścicieli i stoczniowców, za co powinniśmy być im wdzięczni – dzięki temu możemy podziwiać wspaniałą sylwetkę Altair 80 lat po jego zbudowaniu. Od 9 lat kapitanem Altair jest Stephane Benfield. Benfield zaznacza, że udział szkunera w PTC 2015 to prawdziwe wyzwanie: „Nie jesteśmy tu tylko po to, żeby wziąć udział w regatach. Chcemy być najlepsi pośród jachtów, które zostały zaprojektowane do tego typu imprezy.”
W liście datowanym na 1929 r. pan MacCaw, człowiek, który zlecił budowę Altair, określił dość dosadnie Williamowi Fife’owi III, czego chciał: bezpieczny krążownik, aby bez lęku opłynąć wyspy Oceanii.
Także Stephane wierzy w swój jacht, jeśli chodzi o długodystansowe podróże.
„Zaliczyłem dwie wycieczki na Altair przez Atlantyk, w obie strony. Do tego został zbudowany, ze swoim krótkim masztem i ciężkim kilem. Jego żywiołem jest otwarte morze.”
Aż trudno uwierzyć, że Altair został zbudowany prawie 80 lat temu…
Typ: szkuner gaflowy
Twórca: William Fife & Son
Rok produkcji: 1931
Projektant: William Fife III
Materiał kadłuba: drewno
Długość całkowita: 40.78 m
Zanurzenie: 4.20 m
Faiaoahe – długa droga do domu
Duży slup Rémy’ego Gerina zajął drugie miejsce w pierwszym Transat Classique w 2008 roku. 2015 rok dla Faiaoahe będzie bardzo pracowity – po PTC czekają go dalsze wojaże: „Na początku kwietnia będziemy płynąć przez Kanał Panamski, by następnie udać się na wyspy Galapagos. W czerwcu ruszymy w podróż do Polinezji, gdzie będziemy spędzać lato z rodziną.” – mówi Rémy i nie zamierza na tym poprzestać.
Wraz z Faiaoahe, zaprojektowanym przez Guy Ribadeau-Dumas w 2006 roku, Rémy Gerin chce spełnić marzenie: „Jesienią pójdziemy na południe do Ushuaia, gdzie w styczniu, weźmiemy udział w jednej z imprez organizowanych przez Lionela Peana w ramach Drake & Horn Regatta 2016. Potem meldujemy się w Rio de Janeiro przed wyruszeniem do domu do Francji, przez Azory, latem 2016 roku.” – w sumie więcej niż 15.000 mil morskich.
Kto mówi, że klasyczne jachty nie pływają!
Typ: Slup
Twórca: Alu Marine
Rok produkcji: 2006
Projektant: Guy Ribadeau-Dumas
Materiał kadłuba: Aluminium
Długość całkowita: 20,14 m
Corto – długo oczekiwany powrót
Corto powraca! Ten ładny slup, projektu Dicka Cartera z 1970 roku, uczestniczył w pierwszej edycji Transat Classique w 2008 roku, ale po dwudziestu czterech godzinach został zmuszony do rezygnacji z powodu niedostatecznego przygotowania. Następnie przeszedł trzyletni remont, w wyniku którego mógł zabłysnąć w Panerai Transat Classique 2012, gdzie zajął drugie miejsce po skorygowaniu czasu. Jednak jej właściciel, Hacène Abbar, nie zadowolił się drugim miejscem i nie ukrywa, że jego celem jest zwycięstwo. Do drugiej edycji wyścigu właściciel zebrał bardzo doświadczoną załogę, w składzie której znaleźli się: Louis Duc, który niedawno wypłynął klasie 40 w Route du Rhum, Bruno Jourdren, medalista olimpijski w klasie Sonar, Damien Cloarec i Romain Bouchet, obaj z klasy Mini 6.50.
Nawet jeśli załoga nie pojawi się w takim samym zestawieniu w Panerai Transat Classique 2015 (będziemy wiedzieć na pewno, kiedy listy załogi będą kompletne), zgromadzone doświadczenie z poprzednich edycji z pewnością daje znaczącą przewagę w styczniu przyszłego roku.
Typ: Slup
Rok produkcji: 1970
Projektant: Dick Carter
Materiał kadłuba: Laminat
Długość całkowita: 13 m
Tłum. Izabela Kaleta
Źródło: http://www.paneraitransatclassique.com/