Legendarny jacht „Opty” Leonida Teligi, którym opłynął on samotnie świat dookoła, czyniąc to jako pierwszy Polak w historii, opuścił dzisiaj (tj. 15 października) Gdynię. Przez cztery miesiące pobytu w mieście z „morza i marzeń” odwiedziło go 12 tysięcy osób!
Przypomnijmy. W tym roku obchodzimy 44-tą rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski (w ramach ogłoszonego przez Polski Związek Żeglarski Roku Teligi), we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim Gryf, postanowił udostępnić zwiedzającym jacht „Opty”.
„Opty” zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby w końcu trafić do jego magazynu w Tczewie. Od tamtej pory, czyli przez blisko 30 lat jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności.
„Opty”, ustawiony w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie, został udostępniony zwiedzającym 18 czerwca. Od tamtej pory do ostatniej niedzieli (tj. 13 października) można go było oglądać codziennie w godz. 10-18. Jacht można było także oglądać w nocy z 12 na 13 października. W czasie czteromiesięcznego pobytu w Gdyni odwiedziło go w sumie ok. 12 tysięcy ludzi!
Zainteresowani historią polskiego żeglarstwa mieli do dyspozycji nie tylko jacht „Opty”. Obok jachtu ustawione zostały wystawy ze zdjęciami jachtu i Leonida Teligi oraz skanami artykułów, które ukazywały się na temat jego wyprawy w miesięczniku „Żagle”. Każdy zwiedzający mógł na pamiątkę zabrać ze sobą do domu, przygotowaną specjalnie z tej okazji, ulotkę.
Od końca lipca, dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej i Agencji „Dobre Wiatry” Andrzeja Minkiewicza (www.jachtfilm.pl), ekspozycja stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Obok hangaru (w siedzibie Fundacji HELIOS), rozpoczęły się wtedy darmowe pokazy filmu dokumentalnego poświęconego Telidze „Sprawdzić siebie” w reżyserii Jerzego Szotkowskiego. Obraz powstał tuż po zakończeniu przez legendarnego żeglarza samotnego rejsu dookoła świata. Opowiada o nim sam Teliga. Film dawał także okazję do zobaczenia jachtu „Opty” w ruchu na morzu.
Wśród zwiedzających byli ludzie z całej Polski, a nawet zagranicy. Były szkoły, w tym szczególnie zainteresowane ekspozycją placówki noszące imię słynnego żeglarza. „Super sprawa.” „Tak mały jacht, a tak duży wyczyn. Podziwiamy.” „Dziękujemy za wystawę. Oby takich więcej.” – to tylko niektóre z kilkuset wpisów, które znalazły się w księdze pamiątkowej wystawy. „Opłynęłam samotnie świat także dzięki temu jachtowi. Dzięki Telidze. Nauczył mnie marzyć” – wpisała tam znana polska żeglarka Natasza Caban.
„Opty” opuścił Gdynię dzisiaj (tj. 15 października) ok. godz. 9. Wrócił do swojego stałego miejsca pobytu czyli magazynu Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie. Więcej znaleźć można na stronie:www.pozz.org.pl.
Fot. Tadeusz Lademann