OpenCPN – przez żeglarzy dla żeglarzy

0
3085

Programu Open CPN w zasadzie nie trzeba przedstawiać osobom aktywnie żeglującym na morzu. To darmowy program nawigacyjny, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Spełnia on w zupełności wymagania żeglarzy pływających zarówno na wodach przybrzeżnych jak i w oceanicznych pasażach. Jest przejrzysty i ma stosunkowo nieduże wymagania sprzętowe. Program ten jest w miarę intuicyjny i każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z prowadzeniem nawigacji elektronicznej powinien poradzić sobie z obsługą. No dobrze… przyznajmy… osoby, które wcześniej korzystały z programów komercyjnych będą miały pewne problemy w „przestawieniu” się na nowy program. Ale polecamy spróbować i przekonać się samemu.

Open CPN pobrać można ze strony http://opencpn.org/ocpn/download w wersji kompatybilnej z większością systemów operacyjnych. Współpracuje on zarówno z Microsoft Windows (XP SP3/Vista/7/8) czy Mac OSX (10.7+ i starsze)  jak i GNU/Linux, BSDs i Solaris. Możliwe jest również pobranie kodu źródłowego dla wszystkich systemów operacyjnych.  Program jak na dostępny za darmo ma zaskakującą funkcjonalność. Poza możliwością planowania tras i waypointów, obsługą pływów i prądów posiada również możliwość uruchomienia alarmów MOB i kotwicznego, nałożenia danych pogodowych, współpracuje z AIS, ma opcję współdziałania z autopilotem, funkcję routingu na podstawie wprowadzonych danych, umożliwia wydruk planowanych lub archiwalnych tras. Zagłębiając się w ustawienia można również dostosować do własnych potrzeb wyświetlane informacje – wielkość czcionki, ilość danych na ekranie itp. Miłym akcentem jest też ustawienie zegara w programie tak by wybijał szklanki (kapitan drzemiący w koi może nadzorować czas bez spoglądania na zegarek 🙂 Program jest stale rozwijany i kilka razy w roku udostępniane są nowe wersje do pobrania. Nie jest to więc kolejny pomysł zapaleńców, którzy po wystartowaniu stracili zapał do dalszej pracy. Błędy i sugestie zgłaszane przez użytkowników są uwzględniane i naprawiane w kolejnych odsłonach. Dostępna jest już również aplikacja OpenCPN na Androida (do pobrania). Odbiorcy OpenCPN mogą również brać czynny udział w rozwoju programu. Poszukiwani są m.in. programiści czy tłumacze (instrukcja po Polsku gotowa jest dopiero w 25%).

Aby móc wspomagać się programem w czasie nawigacji na jachcie należy podłączyć do komputera odbiornik GPS. W zależności od urządzenia możemy napotkać na problemy z odbiorem danych przez system. Tu przyda się z pewnością instrukcja obsługi dostępna na stronie internetowej lub pomoc innych użytkowników o która można poprosić za pośrednictwem forum dyskusyjnego. Drugim niezbędnym składnikiem działającego systemu będą mapy w postaci cyfrowej – Open CPN czyta m.in. mapy rastrowe (format BSB v3 i wcześniejsze) i wektorowe w standardach S57, S63, CM93, a po zainstalowaniu wtyczek również „BSB4” i „nv-chart”. Mapy elektroniczne dostępne są w sklepach żeglarskich. Niektóre kraje udostępniają swoje mapy nieodpłatnie do użytku prywatnego. Informacje o źródłach takich map znaleźć można na na przykład stronie Open CPN (http://opencpn.org/ocpn/chart_sources).

obraz nr 1

Z pewnością OpenCPN jest jednym z bardziej dostępnych narzędzi dla skipperów zarówno tych rozpoczynających przygodę z nawigacją elektroniczną (w końcu można zainstalować program i dostępne darmowe mapy i uczyć się obsługi na własną rękę bez inwestycji finansowych) jak i dla doświadczonych kapitanów (jako główny program lub tzw. backup). Aktywnie korzystają z niego m.in. Szymon Kuczyński w swoim rejsie dookoła świata. Nasze doświadczenia z programem Open CPN można opisać jako „trudną miłość” 😉 Komercyjne programy nawigacyjne przyzwyczaiły nas do pewnych standardów, ale jeśli weźmie się na to poprawkę współpraca z Open CPN stac się długotrwała i owocna.

Należy pamiętać, że nawet najlepsze programy nie zastąpią nawigacji tradycyjnej. W przypadku awarii elektroniki czy problemów z prądem na jachcie nieoceniona okaże się mapa papierowa, cyrkiel, ekierka i kompas.

 

Komentarze