Niemieckie firmy chcą produkować energię z fal morskich

0
749

Cztery niemieckie koncerny oraz dwa uniwersytety rozpoczęły współpracę, której celem jest wyprodukowania folii silikonowych, wykorzystujących siłę fal morskich do produkcji energii elektrycznej.

Celem współpracy badawczej czterech przedsiębiorstw i dwóch uniwersytetów jest trwałe zaopatrywanie terenów przybrzeżnych w energię elektryczną pozyskiwaną w ten sposób. Do stycznia 2015 roku niemieckie ministerstwo edukacji i badań wesprze prace nad projektem o nazwie EPoSil (Polimery elektroaktywne na bazie silikonu do wytwarzania energii elektrycznej) kwotą prawie dwóch milionów euro. Dotacja została przydzielona w ramach programu „Inteligentne materiały dla innowacyjnych produktów”.

Projekt pozyskiwania energii elektrycznej z ruchu fal zebrał grupę kilku partnerów: spółka Wacker Chemie dostarczy odpowiedniego materiału na bazie silikonu. Jest on ważnym składnikiem tzw. polimerów elektroaktywnych, które przekształcają energię mechaniczną w elektryczną. Koordynacją zajmie się spółka Robert Bosch we współpracy z podwykonawcą, firmą Compliant Transducer Systems. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt opracuje metodę testowania polimerów elektroaktywnych. Model pływający w odpowiednio zmniejszonej skali ma zostać przetestowany w kanale falowym Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu. Urządzenia do testowania generatorów zostaną zaprojektowane przez biuro inżynierskie Brinkmeyer & Partner w Winnenden. Spółka Bosch Rexroth będzie wspierać konsorcjum przy budowie modeli.

Konwerter energii składa się w swojej zasadniczej części z trójwarstwowej folii. Na górze i na dole znajduje się warstwa przewodząca prąd (elektroda). Środkowa warstwa to bardzo elastyczny silikon o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który można produkować także w warunkach przemysłowych. Ruch fal przenosi siłę mechaniczną na konwerter. Fala najpierw ściska silikon, co powoduje zbliżenie do siebie obu elektrod. Od zewnątrz jest przykładane napięcie elektryczne: jedna z elektrod ładuje się dodatnio, druga ujemnie. Przy dalszym ruchu fali słabnie siła przekazywana do konwertera. Silikon rozpręża się i ponownie staje się grubszy. Powoduje to oddalenie elektrod i ich ładunków. Efekt ten powoduje wzrost energii elektrycznej w konwerterze. Pożądany skutek: energia mechaniczna fali jest zamieniana w energię elektryczną, która jest przekazywana dalej i cykl może zacząć się od nowa.

Dariusz Ciepela

Źródło: wnp.pl Za zgodą: http://morzaioceany.pl

Komentarze