Mosiężny kompas – pomysł na prezent dla żeglarza

0
1588

Kompas żeglarski ze względu na wykonanie z mosiądzu oraz stylowy marynistyczny wygląd, nie tylko wskaże kierunek na jachcie lub łodzi, ale jest również przedmiotem symbolicznym, pełnym morskich opowieści, żeglarskich historii, pod wpływem którego przenosimy się na pokład dawnych żaglowców, które wypływały na nieznane wody, przywodzi na myśl dawnych Kapitanów, którzy wyznaczali kurs do odległych portów, dzielnych żeglarzy na pokładach historycznych statków w wielomiesięcznych rejsach pod żaglami, czasy gdy na mapach były białe plamy… Kompas to doskonały prezent dla żeglarza!

Historia kompasu

Pierwsze wzmianki historyczne na temat kompasu znajdują się już w książkach X wieku naszej ery. Pierwsze publikacje w których opisywana jest igła magnetyczna unosząca się na wodzie, zostały wydane w Chinach, a autorami są Zhu Yu Pingzhou Ke Tan, oraz Shen Kuo. W Europie pierwszymi wzmiankami o wykorzystywania kompasu do celów żeglarskich, są publikacje z XII wieku, a przede wszystkim książka „De naturis rerum (O naturze rzeczy)” napisana przez Alexandra Neckamana około 1190 roku we Francji.
 
Dzięki odkryciu i zastosowaniu kompasu żeglarskiego dalekie morskie rejsy i transoceaniczne wyprawy stały się dużo bezpieczniejsze – można było wyznaczyć i kotrolować kurs, określić cel podróży i trafić na miejsce, które się wybrało oraz wrócić do macierzystego portu. Żeglarze przestali być zależni od pogodnego nieba, widoku wschodzącego i zachodzącego słońca i gwiazd na nocnym niebie. Kapitanowie i nawigatorzy w każdej chwili mogli nanieść pozycję statku na mapie, wyznaczyć nowy kurs, określić siłę witatru, prędkość żaglowca, przewidzieć czas podróży – mapy zaczęły się zapełniać nowoodkrytymi lądami – od czasu zastosowania kompasu w żeglarstwie rozpoczęła się epoka wielkich odkryć geograficznych.

Kompas żeglarski jako pomysł na prezent

Kompas żeglarski na drewnianej podstawie to niewątpliwie przedmiot w morskim stylu, charakteryzujący ludzi zainteresowanych tematyką marynistyczną, miłosników morskich opowieści, żeglarstwa, morza, ale to również przedmiot pełen symboliki, mosięzny kompas który może pokazywać właściwy kierunek również w życiu, być symbolem dokonywania dobrych wyborów, trzymania się wyznaczonego kursu w życiu, znamionujący człowieka potrafiącego podejmować słuszne decyzje, wybierającego dobrze, celnie i kierującego się własnym „kompasem moralnym”
 
Doskonały pomysł na prezent, nie tylko dla miłosników żagli, morza, żeglarstwa.
  • podarujcie prestiżowy, żeglarski prezent,
  • stwórzcie w swoim domu kącik w marynistycznym stylu,
  • ożywcie biuro niepowtarzalnymi morskim dodatkiem
  • przedmioty marynistyczne, nautyczne, związane z żeglarstwem, morzem, nie tylko tworzą niepowtarzalny nastrój, morski wystrój i marynistyczny charakter wnętrz – są ponadczasowe i ponad wszelkimi kanwami wyznaczanymi przez modę i okoliczności, są żeglarskim prezentem dla każdego, na każdą okazję, pełne symboliki również na lądzie, w codziennym życiu oraz dają wyraz naszym uczuciom i emocjom przy szczególnych okazjach…
Zobacz kompasy żeglarskie na prezent w sklepie Maristo: https://www.maristo.pl/nawigacja/intrumenty/zegary-jachtowe
 
 

Komentarze