Miecz 505 eXploder

0
632

4 miesiące pracy. Godziny spędzone w dokumentacji, książkach i Internecie. Czesław Marchaj praktycznie od deski do deski. Dziesiątki artykułów, porad i setki zdjęć w poszukiwaniu najnowszych trendów. Analiza i porównanie najlepszych mieczy 505 dostępnych na rynku. Poszukiwania rozwiązań z innych klas. Mnóstwo pomysłów, zmian i poprawek. Wsparcie doświadczonego projektanta i konstruktora z eXploder. Wrzuciliśmy to wszystko w nowoczesny software, dodaliśmy kilka kartonów pizzy i parę pustych butelek. Projekt nowego miecza jest gotowy!

We wszystkich naszych pracach uczestniczył Jan Saugmann (dwukrotny Mistrz Świata 505). Jego olbrzymie doświadczenie na 505 oraz inżynierska wiedza stanowiły podstawę naszej pracy. Joergen Bojsen-Moeller zaopiniował nasz projekt i przedstawił własne uwagi, które wprowadziliśmy do projektu.

eXploder 505 centerboard

  • powierzchnia zwilżona: 2900 cm2
  • długość całkowita: 1.81 m
  • długość pod kadłubem: 1.43 m
  • szerokość maksymalna: 34 mm
  • szerokość maksymalna profilu: 24 mm
  • profil: classified 🙂
  • kąt skrętu: 2.9°

Krótka charakterystyka ogólna

Płetwa ma bardzo smukły kształt i profil (dla porównania – jest o około 20% węższy od płetwy Holger Jess). Wykorzystuje maksymalną długość dopuszczalną przez przepisy klasy 505. Optymalnie dobrany kąt skrętu pozwoli na wykorzystanie zalet skrętnych mieczy w kursach na wiatr. Dzięki wiedzy Jana, zastosowaliśmy specyficzny profil, charakteryzujący się lepszymi parametrami niż popularne profile z serii NACA. Profil i kształt został tak dobrany, aby generować dużą siłę nośną przy minimalnym oporze. Kształt zoptymalizowano również w odchyleniu 5 – 7° do dziobu (częste ustawienie miecza). Dużo czasu poświeciliśmy na zaprojektowanie optymalnej końcówki płetwy tzw. „tip-u”. Jest to obszar, w którym wielu producentów rezygnuje z najlepszego hydrodynamicznie kształtu na rzecz uproszczenia procesu produkcji. Nasz miecz ma być lepszy! Odpowiednią dokładność wyrobu uzyskamy dzięki bardzo precyzyjnej formie i sklejaniu profili bez uprzedniego odformowania. Płetwy będą wykonywane przy pomocy specjalistów z firmy eXploder. Zapewni to świetną jakość gotowego produktu. Jakub i jego ekipa znają się na węglu lepiej niż nie jeden zabrzański sztygar.

W lutym, za pomocą obrabiarki CNC, zostanie przygotowana precyzyjna, aluminiowa forma produkcyjna.

Pierwszy miecz powinien być gotowy pod koniec marca.

Z pozdrowieniami,

Jan, Przemek i Łukasz

Źródło: http://int505.pl/

Komentarze