Jaki odbiornik nawigacyjny?

0
1155
Za zgodą Jerzego Kulińskiego
Gdybyśmy wszyscy mieli taki sam gust – co najmniej połowa dziewczyn została by starymi pannami. I tu mi się przypomina morał starej bajki „osiołkowi w żłobach dano – w jednym owies, w drugim siano”. Starsi z Czytelników wiedzą czym to się skończyło. 
Natomiast jeden z Czytelników SSI dokonujący właśnie renowacjję oldtimera poprosił o radę co kupić z elektroniki. Nie trudno zgadnęc, mają na uwadze mój wiek – zaproponowałem: skromny chartplotter + skromna echosonada, skromny VHS/DSC + ręczny wiatromierz i NAVTEX. Log uznałem za zbyteczny. Wspomniałem, że kiedyś firma NASA oferowała takie wyposażenie za rozsądne pieniądze. Zanim udzieliłem rad wspomnianemu Czytelnikowi – na wszelki wypadek poprosiłem o konsultację Tadeusza Lisa. No i stało się, to czego należało się obawiać. Oczywiście przenicował wszystko. Nie wiecie co to znaczy „przenicował”. Oooo, to macie wielkie szczęście. Nie życzyłbym abyście tego kiedyś doświadczyli. 
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
—————————————–

Algorytm wyboru jest prosty:
.
a. Najbardziej elastyczne są rozwiązania na wodoodpornym PC. 
a. Zalety
i. duży ekran
ii. bardzo tanie powielenie ekranów (np. drugi na ściance nadbudówki albo wlaminowany w ławkę w kokpicie (obie ławki)
iii. łatwość wyświetlania danych z wszystkich urządzeń, które obsługują protokół NMEA (darmowe oprogramowanie)
iv. łatwa integracja z AIS
v. łatwość wyświetlania i zapamiętywania danych z NAVTEXU (przystawki) 
http://www.bryg.pl/art/program-nawigacyjny-opencpn.aspx  
vi. darmowe oprogramowanie nawigacyjne bardzo dobrej jakości OPENCPN do ściągnięcia stąd http://www.bryg.pl/art/program-nawigacyjny-opencpn.aspx  (mapy trzeba kupić)
vii. albo oprogramowanie navsimu
viii. komputer w porcie przydaje się do mnóstwa innych rzeczy (np. do filmów, odbioru radia, telewizji z prognozami, pisania newsów na SSI i obróbki zdjęć na bieżąco)
b. Wady
i. Żre nieco więcej prądu niż chartplotter (co nie do końca jest prawdą)
ii. Nie ma jak tanio podłączyć do niego radaru
iii. Trzeba mieć pewne blade pojęcie o konfigurowaniu PC – ale takie naprawdę podstawowe
b. Najłatwiejsze w obsłudze są gotowe chartplottery, a najwięcej za dolara kupuje się w tzw. combo – czyli chartplotter, gps zewnętrzny z dobrą anteną + radar cyfrowy (tak mam na Donaldzie). Najtańszy z najtańszych jest sprzęt naprawiany fabrycznie – nigdy się na nim nie zawiodłem (słowo klucz na e-bay) – refurbished
a. Zalety
i. Plug and play jeśli nie pomylić kabelków
ii. Łatwy choć nie intuicyjny w obsłudze – czasami trzeba przeczytać instrukcję, co w moich oczach jest degradujące
iii. Zazwyczaj bezproblemowa integracja z AIS oraz radarem na jednym zobrazowaniu. Ja nauczyłem się interpretować sygnał radarowy i dwa razy uniknąłem poważnego kłopotu
b. Wady
i. Mało elastyczny
ii. Mały ekran za rozsądne pieniądze, a na duży ekran trzeba sprzedać nerkę
iii. Obsługuje zazwyczaj tylko jeden typ map – zazwyczaj na akwen na którym pływamy – wyłącznie do najdroższego producenta
Podsumowanie:
Na „Donaldzie” pracuje równolegle dwa systemy: jeden na PC (mój), a drugi chartplottet (Anki). Dzieci kreślą po mapach z namiarów brzegowych. Jak nakreślą, to mogą włączyć chartplotter. Jeżeli Bogdan wyczerpuje budżet, to niech kupi wodoodporny tablet 10” cali i tanie mapy na Androida (po 10-15 $ za sztukę. Tak pływa Agata Trzaska i bardzo sobie chwali (bo kopie ma na telefonie też z Androidem). Testowałem to z Nią pływając po zakamarkach Odry – dokładność jest zupełnie wystarczająca.
Tutaj informację 
http://www.openseamap.org/index.php?id=kartendownload&L=1  a najlepiej niech Bogdan zadzwoni, to czyimś rękami kupimy mu coś tanio na wyprzedaży w USA.
Doskonałe mapy (w dużej mierze za darmo można znaleźć tutaj: 
https://itunes.apple.com/us/app/garmin-bluechart-mobile/id523635526?mt=8 )
Pozdrawiam. T.L.
————————————————————-

Uzupełnienie. To jest idealny kandydat do zbudowania systemu nawigacyjnego: http://allegro.pl/panasonic-toughbook-cf-29-i5016014291.html 

Nie ma żadnych chartplotterów o porównywanych cenach z takim parametrami. 

www.kulinski.navsim.pl 

 

Komentarze