Dlaczego światła nawigacyjne są takie ważne?

0
6890

Podczas jazdy samochodem kierowca jest zobligowany do posiadania oświetlenia pojazdu. Podobnie jest w przypadku statków i innych jednostek pływających. Takie oświetlenie, zwane światłami nawigacyjnymi, stanowi bardzo ważną część morskich systemów nawigacyjnych.

W porze nocnej trasy w transporcie drogowym i kolejowym są oświetlane, co wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu. W nawigacji morskiej nie ma takiego systemu oświetlenia, więc tym bardziej ważne jest, by na łodziach, statkach itd. było zamontowane oświetlenie nawigacyjne.

Wymagane oświetlenie nawigacyjne

Wszystkie jednostki pływające – małe i duże – zgodnie z wymogami muszą być wyposażone w lampy nawigacyjne. System został wprowadzony w roku 1838 w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Wielkiej Brytanii w 1849 r. W 1889 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Morskiej, zwołanej przez Stany Zjednoczone, zabrano się za tworzenie odpowiednich wytycznych, aby zapobiegać wypadkom na morzu. W 1897 r. zasady te zostały oficjalnie przyjęte w środowisku międzynarodowym.

Barwa świateł, które miały być używane, określono z pomocą reguł stosowanych w Wielkiej Brytanii, na podstawie których wybrano trzy kolory: czerwony, zielony i biały – stosuje się je do dziś.

Kolory świateł nawigacyjnych

4588_

Powyższa grafika ilustruje wzór, w jakim światła powinny ustawione na statkach i łodziach. Można go objaśnić następująco:

–         zielone światło znajduje się na sterburcie

–         czerwone światło znajduje się na lewej burcie

–         białe światło oświetla rufę i maszt z zastrzeżeniem, że jeśli jednostka jest większa, jak np. statek, na maszcie powinny znajdować się dwa światła.

Jak działają światła nawigacyjne na jachcie?

Zadaniem lamp jest wskazywanie innym statkom położenia danej jednostki, jeśli znajdą się blisko siebie. Dzięki znajomości położenia i kąta nachylenia świateł wyżej wymienionych, osoba znajdująca się u steru drugiego statku będzie wiedziała, czy musi zmienić kurs, aby nie doszło do kolizji.

Zakres widoczności świateł waha się pomiędzy 3-6 mil. Światła, które są stosowane w odniesieniu do większych jednostek, mają większy zasięg widoczności w porównaniu do mniejszych łodzi i jachtów. Małe jednostki mogą sobie również pozwolić na zainstalowanie lampy dookólnej na maszcie i nie muszą mieć oddzielnych świateł na rufie i na obu burtach. 

W przypadku, kiedy dwie jednostki znajdą się na tej samej trasie, zgodnie z zasadami jedna musi zmienić kurs. Decyzja o tym, która ma go zmienić zależy od kilku czynników, m.in. od wielkości samej jednostki. Aby wszystko przebiegało sprawnie, marynarze/ żeglarze muszą mieć wiedzę na temat systemu funkcjonowania oświetlenia nawigacyjnego – nawet pomimo nowoczesnej technologii. Tylko w ten sposób uda się uniknąć wypadków.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.marineinsight.com 

Komentarze