Bloki kabestanowe Ratchet – Pytania i odpowiedzi

0
1599

Informacje ogólne

Bloki Harken Ratchamatic®, Carbo Ratchet i Hexaratchet® są lekkie i mocne, wszystkie obracają się na łożyskach kulkowych aby szybko można było trymować żagle i regulacje nawet pod dużym obciążeniem.

obraz nr 1

Co to są bloki kabestanowe Harkena?
Bloki kabestanowe Harkena zdejmują część obciążenia z lin co pozwala wybierać je i luzować w sposób w pełni kontrolowany i szybki. Bloczki kabestanowe pozwalają utrzymać w ręku bardziej obciążone liny dzięki temu, że rolka bloczka kręci się tylko w kierunku wybierania. Kiedy trzymasz lub luzujesz szot, profilowana rolka trzyma linkę dzięki czemu jesteś mniej zmęczony i masz większą kontrolę nad regulacją. Bloki kabestanowe pozwalają również szybciej wybierać regulacje, gdyż nie musisz używać całej siły kiedy przekładasz rękę do przodu by złapać kolejny odcinek wybieranej liny. 

Opcjonalnie mamy bloki z zaczepem, z knagami o regulowanym kącie trzymania, z kilkoma rolkami, z mechanizmem załączającym opór dopiero pod zadanym, możliwym do regulowania, obciążeniem, a także bloki podmasztowe i wiolinowe. Harken oferuje bloki kabestanowe w rozmiarach 40 i 75 mm.

Gdzie powinienem stosować bloki kabestanowe?
Bloki kabestanowe są doskonałe do wszystkich systemów regulowanych ręcznie takich jak szoty grota, foka i spinakera, obciągacze i achtersztagi na wszystkich łódkach od mieczówek począwszy na jachtach kilowych skończywszy. Dodatkowo aby zwiększyć obciążenie jaki możesz obsłużyć bez kabestanu, bloki kabestanowe zmniejszają znacząco naprężenia chroniąc twoje dłonie i osprzęt. Bloczek kabestanowy może na przykład spowodować, że podczas silnego szkwału lina nie wyślizgnie się z ręki lub knaga ją trzymająca nie zostanie zbytnio obciążona. Na niektórych łódkach mieczowych i sportowych używa się dwóch bloczków Ratchamatics® jeden za drugim tam, gdzie lina przechodzi przez blok pod kątem mniejszym niż 90 stopni.

Co to są bloki Hexaratchets® i Carbo Ratchets?
obraz nr 2

Co to jest Carbo Ratchamatic®?
obraz nr 3

Jak nastawić blok Carbo Ratchamatic do większego lub mniejszego obciążenia załączającego?
obraz nr 4

obraz nr 5

Zapraszamy na pokład www.maristo.pl 

Komentarze