REPRINT STARODRUKU LOCYJKI „SUND”

Za zgodą Jerzego Kulińskiego www.kulinski.navsim.pl

 

O locyjkę „Sund” od dawna i intensywnie jestem podpytywany. Nic dziwnego – akwen niesłychanie atrakcyjny, bałtyckie wrota, „Złota Cieśnina”, Kopenhaga z Syrenką, zamek Hamleta (którego Szekspir ponoć nigdy nie odwiedził), ważne porty i miasta Malmo, Helsinborg, grubo ponad 40 portów i przystani, imponujące budowle morskie – gigantyczny tunelo/most nad Sundem i Kanał Falsterbo – natchnienie profesora Tadeusza Jednorała. Po obu stronach cieśniny przyjazne, kulturalne nacje, w Kopenhadze słynne bardzo krzepkie  piwo Tuborg Elefant. Takie tam browarniane przechwałki że niby nawet słonia z nóg zwali. Nieprawda, nikt z załogi s/y „MILAGRO V” nie zaległ.

 

Nic dziwnego, że duży nakład locyjki „Sund” został wyczerpany jeszcze przez Waszych rodziców. Otrzymuje maile z narzekaniami, że w antykwariatach nie mają, a jak czasami na moment taka locyjka pojawi się w Allegro to kosztuje nieprzyzwoicie  drogo https://archiwum.allegro.pl/oferta/sund-przewodnik-dla-zeglarzy-kulinski-lodz-i4563657408.html

Swego czasu popełniłem z przyjacielem też coś takiego: T. Stütz, J. Kuliński: Der Öresund mit der Yacht. Hamburg: DSV-Verlag – Busse Seewald, 1998, ale to też już nie tylko stareńki, po niemiecku i oczywiście niedostępne.

Zrobienie aktualnego wydania wymaga oczywiście nowych rejsów, nowych zawinięć. To już nie dla mnie i nie tylko dlatego że jestem na to już za stary, ale też awersji do powtórnego wchodzenia do rzeki, w której przed dekadami pluskałem się z dziewczynami.

No cóż – nie da się ukryć, że ten „reprint”  jest po prostu „starodrukiem”, nie nadającym się do roli pomocy nawigacyjnej, ale…  do przedsezonowego zaostrzenia apetytu oraz zaplanowania rejsu to i owszem.

/          

.

      

Firma gdańskiego żeglarza, SAJ-mana Tomasza Daszkiewicza – INK Serwis z Gdańska podjęła się wykonania reprintu locyjki „SUND” i to jeszcze przed nadchodzącym sezonem. Tom zdaje sobie sprawę, że kustoszy, czyli miłośników staroci w środowisku żeglarskim nie jest tak wielu, jak wynika z „poczytności” newsów o oldtimerach w SSI i dlatego nakład będzie skromny, limitowany, prawie tak jak kiedyś  subskrybowane tomy encyklopedii pewuenowskiej. Prawa autorskie przekazałem oczywiście nieodpłatnie. Objętość – około 300 stron. Wiele planików przystani i mapek podejściowych. Uwagi o ruchu statków w Sundzie, obserwacje obyczajowe, Take tam różne „znaki czasu”. Liczne preteksty do porównań.

Ci, którzy chcieli sobie reprint tego starodruku już zarezerwować – doradzam kontakt z Wydawcą czyli INK Serwisem.

Cena jeszcze nie ustalona, ale myślę, że nie przekroczy połowy cen tych najnowszych locyjek.

Kontakt: INK Serwis, ul. Hallera 84,  80-426 GDAŃSK – Wrzeszcz, tel. 501 975 232, inkserwis.prv.pl

Do tekstu załączam kilka przykładowych  obrazków z tego „reprintu”.

Reprint – reprintem, ale pamiętajcie o kamizelkach.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

 

 

Powrót

Partnerzy

Selden Mast Puchar Polski Jachtów Kabinowych International Moth AlmaPress Studio Borlenghi SSPW SSI Jerzy Kuliński Jacht Film Milka Jung CSB PSKite WakeShock Biszcza Porty 24 My Sailing Tour de Fun Karol Jabłoński POZMiW Marine Insight Dansk Sejlunion BRJ Design Henri Lloyd Jachtklub Elbląg Eco Marine Power ZOZŻ Warmia i Mazury SailBookArnia Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Sunreef Yachts Morka Krzysztof Baranowski ODYSEA Władka Wagnera Aero Vaerft Arek Rejs Photography Rumszewicz Sailing Bliski Caraibic WFoil Group Pod Omegą Pogodynka.pl WaveINN Zew Oceanu Polski Klub Morski Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Mazurscy Sternicy Oficyna Morska Navinord PG Smoki Północy Polacy Dookoła Świata Marynistyka Team Klimatyzacja Ocean TEAM Navslide Dinghy Atlantic Krzysztof Baranowski Baatsans.no Ocean Sails ServiolaBcn Navicula SOLOVELA.NET SailForum
FB
Rejsy
Twitter
powrót