REPRINT STARODRUKU LOCYJKI „SUND”

Za zgodą Jerzego Kulińskiego www.kulinski.navsim.pl

 

O locyjkę „Sund” od dawna i intensywnie jestem podpytywany. Nic dziwnego – akwen niesłychanie atrakcyjny, bałtyckie wrota, „Złota Cieśnina”, Kopenhaga z Syrenką, zamek Hamleta (którego Szekspir ponoć nigdy nie odwiedził), ważne porty i miasta Malmo, Helsinborg, grubo ponad 40 portów i przystani, imponujące budowle morskie – gigantyczny tunelo/most nad Sundem i Kanał Falsterbo – natchnienie profesora Tadeusza Jednorała. Po obu stronach cieśniny przyjazne, kulturalne nacje, w Kopenhadze słynne bardzo krzepkie  piwo Tuborg Elefant. Takie tam browarniane przechwałki że niby nawet słonia z nóg zwali. Nieprawda, nikt z załogi s/y „MILAGRO V” nie zaległ.

 

Nic dziwnego, że duży nakład locyjki „Sund” został wyczerpany jeszcze przez Waszych rodziców. Otrzymuje maile z narzekaniami, że w antykwariatach nie mają, a jak czasami na moment taka locyjka pojawi się w Allegro to kosztuje nieprzyzwoicie  drogo https://archiwum.allegro.pl/oferta/sund-przewodnik-dla-zeglarzy-kulinski-lodz-i4563657408.html

Swego czasu popełniłem z przyjacielem też coś takiego: T. Stütz, J. Kuliński: Der Öresund mit der Yacht. Hamburg: DSV-Verlag – Busse Seewald, 1998, ale to też już nie tylko stareńki, po niemiecku i oczywiście niedostępne.

Zrobienie aktualnego wydania wymaga oczywiście nowych rejsów, nowych zawinięć. To już nie dla mnie i nie tylko dlatego że jestem na to już za stary, ale też awersji do powtórnego wchodzenia do rzeki, w której przed dekadami pluskałem się z dziewczynami.

No cóż – nie da się ukryć, że ten „reprint”  jest po prostu „starodrukiem”, nie nadającym się do roli pomocy nawigacyjnej, ale…  do przedsezonowego zaostrzenia apetytu oraz zaplanowania rejsu to i owszem.

/          

.

      

Firma gdańskiego żeglarza, SAJ-mana Tomasza Daszkiewicza – INK Serwis z Gdańska podjęła się wykonania reprintu locyjki „SUND” i to jeszcze przed nadchodzącym sezonem. Tom zdaje sobie sprawę, że kustoszy, czyli miłośników staroci w środowisku żeglarskim nie jest tak wielu, jak wynika z „poczytności” newsów o oldtimerach w SSI i dlatego nakład będzie skromny, limitowany, prawie tak jak kiedyś  subskrybowane tomy encyklopedii pewuenowskiej. Prawa autorskie przekazałem oczywiście nieodpłatnie. Objętość – około 300 stron. Wiele planików przystani i mapek podejściowych. Uwagi o ruchu statków w Sundzie, obserwacje obyczajowe, Take tam różne „znaki czasu”. Liczne preteksty do porównań.

Ci, którzy chcieli sobie reprint tego starodruku już zarezerwować – doradzam kontakt z Wydawcą czyli INK Serwisem.

Cena jeszcze nie ustalona, ale myślę, że nie przekroczy połowy cen tych najnowszych locyjek.

Kontakt: INK Serwis, ul. Hallera 84,  80-426 GDAŃSK – Wrzeszcz, tel. 501 975 232, inkserwis.prv.pl

Do tekstu załączam kilka przykładowych  obrazków z tego „reprintu”.

Reprint – reprintem, ale pamiętajcie o kamizelkach.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

 

 

Powrót

Partnerzy

ServiolaBcn POZMiW Henri Lloyd Jacht Film Polacy Dookoła Świata Porty 24 Eco Marine Power BRJ Design Ocean TEAM Zew Oceanu Sunreef Yachts Mazurscy Sternicy Dansk Sejlunion SSPW International Moth Pogodynka.pl Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Aero Vaerft SailBookArnia ODYSEA Władka Wagnera SailForum Puchar Polski Jachtów Kabinowych Oficyna Morska Morka Ocean Sails Krzysztof Baranowski SOLOVELA.NET Navslide Marynistyka Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Arek Rejs Photography CSB WFoil Group Navicula Marine Insight AlmaPress SSI Jerzy Kuliński Krzysztof Baranowski Rumszewicz Sailing Warmia i Mazury ZOZŻ WakeShock Biszcza Studio Borlenghi Jachtklub Elbląg WaveINN Karol Jabłoński My Sailing Pod Omegą Selden Mast PG Smoki Północy Polski Klub Morski Bliski Caraibic Milka Jung Tour de Fun Navinord Dinghy Atlantic PSKite Baatsans.no Team Klimatyzacja
FB
Rejsy
Twitter
powrót