REPRINT STARODRUKU LOCYJKI „SUND”

Za zgodą Jerzego Kulińskiego www.kulinski.navsim.pl

 

O locyjkę „Sund” od dawna i intensywnie jestem podpytywany. Nic dziwnego – akwen niesłychanie atrakcyjny, bałtyckie wrota, „Złota Cieśnina”, Kopenhaga z Syrenką, zamek Hamleta (którego Szekspir ponoć nigdy nie odwiedził), ważne porty i miasta Malmo, Helsinborg, grubo ponad 40 portów i przystani, imponujące budowle morskie – gigantyczny tunelo/most nad Sundem i Kanał Falsterbo – natchnienie profesora Tadeusza Jednorała. Po obu stronach cieśniny przyjazne, kulturalne nacje, w Kopenhadze słynne bardzo krzepkie  piwo Tuborg Elefant. Takie tam browarniane przechwałki że niby nawet słonia z nóg zwali. Nieprawda, nikt z załogi s/y „MILAGRO V” nie zaległ.

 

Nic dziwnego, że duży nakład locyjki „Sund” został wyczerpany jeszcze przez Waszych rodziców. Otrzymuje maile z narzekaniami, że w antykwariatach nie mają, a jak czasami na moment taka locyjka pojawi się w Allegro to kosztuje nieprzyzwoicie  drogo https://archiwum.allegro.pl/oferta/sund-przewodnik-dla-zeglarzy-kulinski-lodz-i4563657408.html

Swego czasu popełniłem z przyjacielem też coś takiego: T. Stütz, J. Kuliński: Der Öresund mit der Yacht. Hamburg: DSV-Verlag – Busse Seewald, 1998, ale to też już nie tylko stareńki, po niemiecku i oczywiście niedostępne.

Zrobienie aktualnego wydania wymaga oczywiście nowych rejsów, nowych zawinięć. To już nie dla mnie i nie tylko dlatego że jestem na to już za stary, ale też awersji do powtórnego wchodzenia do rzeki, w której przed dekadami pluskałem się z dziewczynami.

No cóż – nie da się ukryć, że ten „reprint”  jest po prostu „starodrukiem”, nie nadającym się do roli pomocy nawigacyjnej, ale…  do przedsezonowego zaostrzenia apetytu oraz zaplanowania rejsu to i owszem.

/          

.

      

Firma gdańskiego żeglarza, SAJ-mana Tomasza Daszkiewicza – INK Serwis z Gdańska podjęła się wykonania reprintu locyjki „SUND” i to jeszcze przed nadchodzącym sezonem. Tom zdaje sobie sprawę, że kustoszy, czyli miłośników staroci w środowisku żeglarskim nie jest tak wielu, jak wynika z „poczytności” newsów o oldtimerach w SSI i dlatego nakład będzie skromny, limitowany, prawie tak jak kiedyś  subskrybowane tomy encyklopedii pewuenowskiej. Prawa autorskie przekazałem oczywiście nieodpłatnie. Objętość – około 300 stron. Wiele planików przystani i mapek podejściowych. Uwagi o ruchu statków w Sundzie, obserwacje obyczajowe, Take tam różne „znaki czasu”. Liczne preteksty do porównań.

Ci, którzy chcieli sobie reprint tego starodruku już zarezerwować – doradzam kontakt z Wydawcą czyli INK Serwisem.

Cena jeszcze nie ustalona, ale myślę, że nie przekroczy połowy cen tych najnowszych locyjek.

Kontakt: INK Serwis, ul. Hallera 84,  80-426 GDAŃSK – Wrzeszcz, tel. 501 975 232, inkserwis.prv.pl

Do tekstu załączam kilka przykładowych  obrazków z tego „reprintu”.

Reprint – reprintem, ale pamiętajcie o kamizelkach.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

 

 

Powrót

Partnerzy

Rumszewicz Sailing Warmia i Mazury AlmaPress PG Smoki Północy Arek Rejs Photography WFoil Group ServiolaBcn CSB ZOZŻ Marynistyka Milka Jung Krzysztof Baranowski Morka WaveINN Pod Omegą Navicula My Sailing Polacy Dookoła Świata Sunreef Yachts International Moth Oficyna Morska SSPW Selden Mast Zew Oceanu Jachtklub Elbląg Tour de Fun Karol Jabłoński Krzysztof Baranowski Mazurscy Sternicy Henri Lloyd Ocean Sails Studio Borlenghi Puchar Polski Jachtów Kabinowych Dansk Sejlunion SSI Jerzy Kuliński PSKite Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Navinord POZMiW Bliski Caraibic Pogodynka.pl Baatsans.no Marine Insight SOLOVELA.NET SailBookArnia SailForum Polski Klub Morski Aero Vaerft Navslide ODYSEA Władka Wagnera WakeShock Biszcza Jacht Film Eco Marine Power Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Dinghy Atlantic BRJ Design Porty 24 Team Klimatyzacja Ocean TEAM
FB
Rejsy
Twitter
powrót