Bloki kabestanowe Ratchet - Pytania i odpowiedzi

Informacje ogólne

Bloki Harken Ratchamatic®, Carbo Ratchet i Hexaratchet® są lekkie i mocne, wszystkie obracają się na łożyskach kulkowych aby szybko można było trymować żagle i regulacje nawet pod dużym obciążeniem.Co to są bloki kabestanowe Harkena?
Bloki kabestanowe Harkena zdejmują część obciążenia z lin co pozwala wybierać je i luzować w sposób w pełni kontrolowany i szybki. Bloczki kabestanowe pozwalają utrzymać w ręku bardziej obciążone liny dzięki temu, że rolka bloczka kręci się tylko w kierunku wybierania. Kiedy trzymasz lub luzujesz szot, profilowana rolka trzyma linkę dzięki czemu jesteś mniej zmęczony i masz większą kontrolę nad regulacją. Bloki kabestanowe pozwalają również szybciej wybierać regulacje, gdyż nie musisz używać całej siły kiedy przekładasz rękę do przodu by złapać kolejny odcinek wybieranej liny. 

Opcjonalnie mamy bloki z zaczepem, z knagami o regulowanym kącie trzymania, z kilkoma rolkami, z mechanizmem załączającym opór dopiero pod zadanym, możliwym do regulowania, obciążeniem, a także bloki podmasztowe i wiolinowe. Harken oferuje bloki kabestanowe w rozmiarach 40 i 75 mm.

Gdzie powinienem stosować bloki kabestanowe?
Bloki kabestanowe są doskonałe do wszystkich systemów regulowanych ręcznie takich jak szoty grota, foka i spinakera, obciągacze i achtersztagi na wszystkich łódkach od mieczówek począwszy na jachtach kilowych skończywszy. Dodatkowo aby zwiększyć obciążenie jaki możesz obsłużyć bez kabestanu, bloki kabestanowe zmniejszają znacząco naprężenia chroniąc twoje dłonie i osprzęt. Bloczek kabestanowy może na przykład spowodować, że podczas silnego szkwału lina nie wyślizgnie się z ręki lub knaga ją trzymająca nie zostanie zbytnio obciążona. Na niektórych łódkach mieczowych i sportowych używa się dwóch bloczków Ratchamatics® jeden za drugim tam, gdzie lina przechodzi przez blok pod kątem mniejszym niż 90 stopni.

Co to są bloki Hexaratchets® i Carbo Ratchets?
Hexaratchets® i Carbo Ratchets mają rolki, które kręcą tylko w kierunku wybierania kiedy mechanizm oporowy jest załączony. Carbo Ratchets są zbudowane z tego samego lekkiego i mocnego materiału co bloki Carbo, podczas gdy Hexaratchets® są zbudowane w stylu klasycznym ze wzmocnieniami ze stali nierdzewnej. Hexaratchets® i Carbo Ratchets zwiększają siłę trzymania aż do 15:1.

Co to jest Carbo Ratchamatic®?
Carbo Ratchamatic® to blok kabestanowy, który załącza się kiedy zostanie osiągnięte napięcie, które wcześniej ustawimy. Gdy zdejmiemy napięcie zapadka rozłącza się bez problemu i pozwala linie szybko wyszorować się przez bloczki co przydaje się na przykład przy okrążaniu znaków i zwrotach przez rufę. Ratchmatic pozwala aby lekko obciążone szoty poruszały się bez oporów w obu kierunkach, tak, że można je trymować trzymając w dwóch palcach. Próg obciążenia od którego załącza się opór można precyzyjnie ustawić kluczem imbusowym i dopasować do różnych zastosowań, stylów żeglowania i ciężaru ciała zawodnika. 

Jak nastawić blok Carbo Ratchamatic do większego lub mniejszego obciążenia załączającego?
Aby zwiększyć lub zmniejszyć napięcie przy którym załącza się opór należy najpierw przekręcić rolkę tak aby otwór znalazł się na dole bloczka, a potem włożyć 2,5 mm imbus i pokręcić w prawo (zgodnie ze wskazówkami zegara) aby siła załączająca była większa lub w lewo, aby zmniejszyć siłę. W blokach z zaczepem należy najpierw zdemontować zaczep.

Napięcie na szotach foka na moim katamaranie plażowym jest tak duże, że nie mogę utrzymać liny. Czy jest jakiś sposób, żeby sobie z tym poradzić?
Wielu żeglarzy z katamaranów zakłada 57 mm Carbo Ratchamatic 2625 w normalnym położeniu bloczka szotów foka a potem montuje drugi na taśmie na dźwigarze podmasztowym około 1/3 od burty. Wyreguluj bloczek aby opór załączał się wtedy, gdy jest potrzebny.

Zapraszamy na pokład www.maristo.pl 

Powrót

Partnerzy

Pod Omegą Rumszewicz Sailing Navicula Studio Borlenghi Navinord Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Jachtklub Elbląg International Moth ZOZŻ Baatsans.no Mazurscy Sternicy AlmaPress PSKite POZMiW Henri Lloyd Dansk Sejlunion SSI Jerzy Kuliński Arek Rejs Photography SOLOVELA.NET Morka Bliski Caraibic Sunreef Yachts Team Klimatyzacja ODYSEA Władka Wagnera Milka Jung Oficyna Morska Zew Oceanu Pogodynka.pl Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Warmia i Mazury My Sailing SailForum PG Smoki Północy WaveINN WakeShock Biszcza Navslide SailBookArnia Karol Jabłoński Krzysztof Baranowski Selden Mast Marynistyka Tour de Fun Porty 24 ServiolaBcn Ocean TEAM BRJ Design Dinghy Atlantic WFoil Group SSPW Marine Insight Polacy Dookoła Świata Polski Klub Morski Puchar Polski Jachtów Kabinowych Aero Vaerft Eco Marine Power Ocean Sails Jacht Film Krzysztof Baranowski CSB
FB
Rejsy
Twitter
powrót