POLECANE! BLISKI CARAIBIC - przygotowania do rejsu

Zapraszamy do śledzenia przygód dzielnej załogi.

 

Obieżyświatem przez świat! Juliusz Sieradzki, konstruktor „Bliskiego”, nie na darmo nazwał go Obieżyświatem. W czasach projektowania „Bliski” był najmniejszą jednostką polską (niespełna osiem metrów) zatwierdzoną przez PRS do pływania pełnomorskiego bez ograniczeń akwenu i warunków pogodowych. Stara drewniana konstrukcja znacznie różni się od współczesnych jachtów z laminatu. Przekładając dzielność morską oraz bezpieczeństwo nad inne cechy, pożeglujemy „Bliskim” na Karaiby.

 

 

W życiu nie wiele zdarza się bez udziału marzeń. Rejs „Bliski Caraibic” to marzenie o przygodzie pod żaglami, tułaczce morskiej w egzotycznych zakątkach świata oraz życiu w pływającym domu. Marzenie, które paliło wielu podróżników i żeglarzy przed nami, nie dając spokoju do chwili wypłynięcia.  Musimy popłynąć!

Płyniemy niespiesznie. Ostatnie regaty Sailbook Cup potwierdziły, że „Bliski” zdecydowanie nie cierpi ostrej żeglugi i woli płynąć z wiatrem. Z resztą: „Dżentelmeni pod wiatr nie pływają”. Zależnie od sprzyjających wiatrów, stawiając na częste zawijanie do portów, poznawanie krajów i pogawędki z ciekawymi ludźmi, pożeglujemy powoli lub jeszcze wolniej. Także z przekory do rozpędzonego świata, do którego „Bliski”, nasz drewniany domek zupełnie nie pasuje. Jest on, bowiem zdecydowanie z innej epoki.

Dzielimy się wrażeniami. Pisząc artykuły i relacje, ostrzeliwując z aparatu interesujące zakątki świata, wrażeniami z naszej podróży pod żaglami, chętnie podzielimy się z Wami w Internecie i prasie, a także na naszym blogu podróżniczo – żeglarskim. Jesteśmy ciekawi świata i otwarci na ludzi, przygód będzie, więc wiele.

 

 

PLAN WYPRAWY

Rejs „Bliski Caraibic” rozpoczniemy w sierpniu 2015 w Elblągu. W pierwszym etapie popłyniemy na Wyspy Kanaryjskie, wzdłuż wybrzeży Europy przez „sympatyczny” Bałtyk, „przyjemne” Morze Północne oraz osławione Biskaje. „Bliski” już tam był prawie 30 lat temu i mamy nadzieję, że pamięta drogę. Kolejno wzdłuż Maroka pożeglujemy na Wyspy Zielonego Przylądka. Zwiedzamy, jak najwięcej, łapiemy pasaty w żagle i ruszamy na zachód przez Ocean Atlantycki. Po około miesiącu, w okolicy Bożego Narodzenia, docieramy do Karaibów. Nie możemy się już doczekać, by opłynąć Małe i Wielkie Antyle!  Co dalej? „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach na przyszłość”. Pomysłów i planów nam nie brakuje, ale najpierw niech spełni się to marzenie.

 

 

BLISKI CARAIBIC, CZYLI DLACZEGO PŁYNIEMY?

„Bliski” to stara polska konstrukcja OBIEŻYŚWIAT. Pochodzi z zupełnie innej epoki, „drewnianych statków i ludzi z żelaza”.  Zaprojektowano go i zbudowano w celu opłynięcia świata. Chcemy wypełnić jego misję życiową i przeprawić go przez ocean. Prawie trzydzieści lat temu „Bliski” dotarł do Wysp Kanaryjskich, teraz marzy mu się pożeglować dalej…

Za zgodą: http://bliskijacht.pl 

Patronat SailBook.pl 

Małe czy duże?

Imoca 60: 18.28 m długości, 5.78 m szerokości, 4.50 m zanurzenie Lilla My: 5.0 m długości, 2.20 m szerokości, 1.23 m zanurzenie

no to które?

Powrót

Partnerzy

Dinghy Atlantic SSPW Ocean Sails SSI Jerzy Kuliński Jacht Film BRJ Design Pod Omegą Sunreef Yachts Ocean TEAM WaveINN Aero Vaerft Navicula Selden Mast International Moth Eco Marine Power Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 CSB WFoil Group ServiolaBcn Marynistyka Navinord Pogodynka.pl SailForum Krzysztof Baranowski SailBookArnia Puchar Polski Jachtów Kabinowych SOLOVELA.NET Zew Oceanu Mazurscy Sternicy ODYSEA Władka Wagnera POZMiW Rumszewicz Sailing Polski Klub Morski Oficyna Morska Porty 24 Krzysztof Baranowski Tour de Fun Baatsans.no Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Team Klimatyzacja PSKite WakeShock Biszcza Bliski Caraibic Milka Jung Arek Rejs Photography ZOZŻ Polacy Dookoła Świata Warmia i Mazury My Sailing Marine Insight Navslide Studio Borlenghi Morka Karol Jabłoński Dansk Sejlunion PG Smoki Północy Henri Lloyd Jachtklub Elbląg AlmaPress
FB
Rejsy
Twitter
powrót