Było dobrze, będzie jeszcze lepiej

0
644

W 2013 r. zawodnicy województwa pomorskiego zdobyli łącznie 11 093,88 pkt. w klasyfikacji ogólnej w systemie sportu dzieci i młodzieży (SSM) co dało 6 miejsce w klasyfikacji województw w Polsce.

Reprezentanci województwa pomorskiego bardzo dobrze wypadli podczas XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (OOM) w sportach letnich gdzie zostaliśmy sklasyfikowani na 4 miejscu w rywalizacji krajowej województw. Zawodnicy zdobyli 104 medale w tym 25 złotych, 32 srebrne, 47 brązowych.

obraz nr 1

Jak na tle innych dyscyplin sportowych plasuje się pomorskie żeglarstwo?

Od wielu lat pomorskie żeglarstwo jest dyscyplina wiodącą. Rokrocznie z dostępnej puli punktowej 3941 pkt. zawodnicy naszych klubów zdobywają na głównych imprezach krajowych ponad 1000 pkt. co stanowi więcej niż jedną czwartą możliwych do zdobycia punktów w skali kraju. Daje nam to 2 miejsce w województwie w klasyfikacji punktowej SSM.

Dla porównania lekka atletyka prowadząca w województwie od lat w klasyfikacji dyscyplin sportowych na możliwych do zdobycia ok 18 000 pkt. w roku ubiegłym zgromadziła 1735,60 co daje ok. 10 proc. możliwych do uzyskania punktów. Trzecia w województwie koszykówka gromadzi ok. 15 proc. punktów rywalizacji krajowej.

W bezpośredniej rywalizacji w 44 dyscyplinach sportowych w OOM w klasyfikacji województw żeglarstwo zakończyło rywalizację zwycięsko zostawiając w pokonanym polu takie województwa jak mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Porównanie wyników w innych kategoriach wiekowych przedstawia tabela 1.

958,51

Pod względem wyników Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy od lat żeglarstwo nie ma sobie równych w naszym województwie. W roku 2013 sportowcy Pomorza zdobyli razem 12 medali Mistrzostw Świata z czego żeglarze zdobyli 4: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. Z 36 medali Mistrzostw Europy 9 medali to dorobek żeglarstwa: 4 złote, 4 srebrna i 1 brązowy.

W punktacji olimpijskiej młodzieżowych imprez mistrzowskich międzynarodowych (miejsca 1-8), wyniki wyglądają jeszcze lepiej. W minionym roku zgromadziliśmy 121 pkt. Następne w klasyfikacji MŚ i ME: lekka atletyka zdobyła 57 pkt, kick-boxing 48 pkt., taekwon-do 39 pkt., strzelectwo 38 pkt.

W bieżącym roku liczymy na utrzymanie dobrej pozycji żeglarstwa w województwie i w Polsce. Mamy nadzieję, że przyznawane środki publiczne na finansowanie naszej dyscypliny, będą uwzględniały ogromny wysiłek organizacyjny, finansowy klubów, trenerów i rodziców naszych podopiecznych, którego odzwierciedleniem są ich osiągnięcia sportowe.