Dinghy Atlantic - Atlantyk na jachcie odkrytopokładowym!

Dinghy Atlantic jest próbą pokonania Oceanu Atlantyckiego na mieczowym jachcie bez stałej kabiny (odkrytopokładowym). Rejs odbędzie się trasą pasatową – z Lizbony. Do Portugalii jacht zostanie przewieziony na przyczepie. Start wyprawy - grudzień 2014.

Plan wyprawy

Pierwszy etap to test jachtu w warunkach oceanicznych – około 10 dni żeglugi na Kanary w zmiennych, często bardzo silnych wiatrach dobrze zweryfikuje nową konstrukcję przed przeskokiem przez Ocean, na Kanarach będzie szansa na ostatnie poprawki. Na tym etapie załogantem będzie niezawodny Filip Sułkowski, współorganizator i towarzysz przy wyprawach Dinghy Baltic Passage i Dinghy Polar Expedition.

Następnie mój samotny rejs przez Atlantyk, który potrwa około miesiąca. Trasa pasatowa, a więc zejście na południe w pobliże Wysp Zielonego Przylądka, złapanie w żagle pasatów i zwrot na zachód. Po osiągnięciu Grenady (lub innej wyspy, w którą uda mi się trafić), rozpocznie się etap 4-miesięcznej wędrówki przez Małe i Wielkie Antyle oraz Bahamy.

Powrót do Europy będzie uzależniony od tego jak jacht sprawdzi się na oceanie w żegludze na zachód. W razie decyzji o niepodejmowaniu ryzyka (trasa środkowego Atlantyku na wschód jest mniej przewidywalna), jacht powróci do Europy w kontenerze. Zaś plan maximum obejmuje powrót przez Azory (ewentualnie też Bermudy i Maderę) do Europy – przez Gibraltar na Morze Śródziemne do Genui (Włochy) i odbiór jachtu samochodem z przyczepą.

Jacht

  • ok. 6,3-6,5m długości
  • materiał: sklejka wodoodporna, laminat epoksydowo – szklany, drewno
  • ciężki miecz obrotowy + balast ołowiany przy dnie
  • niezatapialny – szczelne komory z materiałem wypornościowym
  • zamiast kabiny, składana szprycbuda osłaniająca “mieszkalną” część kokpitu
  • tradycyjne ożaglowanie typu kuter gaflowy
  • samoster wiatrowy
  • projekt: Salmoboats.com

 

Wyprawa jest niekomercyjna. Olek sam buduje jacht i zbiera wyposażenie, dlatego zapraszamy partnerów, sponsorów i darczyńców do zaangażowania się w projekt!

Więcej informacji na stronie projektu Dinghy Adventures i FB Dinghy Adventures

SailBook.pl jest patronem medialnym projektu.

Powrót

Partnerzy

International Moth SSI Jerzy Kuliński Navicula WakeShock Biszcza Navslide Eco Marine Power Selden Mast ODYSEA Władka Wagnera Krzysztof Baranowski Navinord Marynistyka Krzysztof Baranowski Jachtklub Elbląg Jacht Film SailForum My Sailing Arek Rejs Photography Ocean Sails Dinghy Atlantic Puchar Polski Jachtów Kabinowych Pod Omegą Oficyna Morska Team Klimatyzacja Henri Lloyd Marine Insight Polacy Dookoła Świata WaveINN SOLOVELA.NET Bliski Caraibic SSPW BRJ Design Dansk Sejlunion Milka Jung ZOZŻ Karol Jabłoński Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Tour de Fun Rumszewicz Sailing Pogodynka.pl Aero Vaerft Morka Ocean TEAM Polski Klub Morski Warmia i Mazury Baatsans.no SailBookArnia PSKite AlmaPress Porty 24 Zew Oceanu Mazurscy Sternicy WFoil Group CSB Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów ServiolaBcn Studio Borlenghi Sunreef Yachts POZMiW PG Smoki Północy
FB
Rejsy
Twitter
powrót