Dinghy Atlantic - Atlantyk na jachcie odkrytopokładowym!

Dinghy Atlantic jest próbą pokonania Oceanu Atlantyckiego na mieczowym jachcie bez stałej kabiny (odkrytopokładowym). Rejs odbędzie się trasą pasatową – z Lizbony. Do Portugalii jacht zostanie przewieziony na przyczepie. Start wyprawy - grudzień 2014.

Plan wyprawy

Pierwszy etap to test jachtu w warunkach oceanicznych – około 10 dni żeglugi na Kanary w zmiennych, często bardzo silnych wiatrach dobrze zweryfikuje nową konstrukcję przed przeskokiem przez Ocean, na Kanarach będzie szansa na ostatnie poprawki. Na tym etapie załogantem będzie niezawodny Filip Sułkowski, współorganizator i towarzysz przy wyprawach Dinghy Baltic Passage i Dinghy Polar Expedition.

Następnie mój samotny rejs przez Atlantyk, który potrwa około miesiąca. Trasa pasatowa, a więc zejście na południe w pobliże Wysp Zielonego Przylądka, złapanie w żagle pasatów i zwrot na zachód. Po osiągnięciu Grenady (lub innej wyspy, w którą uda mi się trafić), rozpocznie się etap 4-miesięcznej wędrówki przez Małe i Wielkie Antyle oraz Bahamy.

Powrót do Europy będzie uzależniony od tego jak jacht sprawdzi się na oceanie w żegludze na zachód. W razie decyzji o niepodejmowaniu ryzyka (trasa środkowego Atlantyku na wschód jest mniej przewidywalna), jacht powróci do Europy w kontenerze. Zaś plan maximum obejmuje powrót przez Azory (ewentualnie też Bermudy i Maderę) do Europy – przez Gibraltar na Morze Śródziemne do Genui (Włochy) i odbiór jachtu samochodem z przyczepą.

Jacht

  • ok. 6,3-6,5m długości
  • materiał: sklejka wodoodporna, laminat epoksydowo – szklany, drewno
  • ciężki miecz obrotowy + balast ołowiany przy dnie
  • niezatapialny – szczelne komory z materiałem wypornościowym
  • zamiast kabiny, składana szprycbuda osłaniająca “mieszkalną” część kokpitu
  • tradycyjne ożaglowanie typu kuter gaflowy
  • samoster wiatrowy
  • projekt: Salmoboats.com

 

Wyprawa jest niekomercyjna. Olek sam buduje jacht i zbiera wyposażenie, dlatego zapraszamy partnerów, sponsorów i darczyńców do zaangażowania się w projekt!

Więcej informacji na stronie projektu Dinghy Adventures i FB Dinghy Adventures

SailBook.pl jest patronem medialnym projektu.

Powrót

Partnerzy

Mazurscy Sternicy Polski Klub Morski WFoil Group Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Zew Oceanu Jacht Film Puchar Polski Jachtów Kabinowych Marine Insight Marynistyka ZOZŻ POZMiW SSPW SSI Jerzy Kuliński Rumszewicz Sailing Navicula Bliski Caraibic Oficyna Morska Team Klimatyzacja CSB Aero Vaerft ODYSEA Władka Wagnera Krzysztof Baranowski Arek Rejs Photography Sunreef Yachts Navslide BRJ Design Pod Omegą My Sailing Krzysztof Baranowski Selden Mast Eco Marine Power SailBookArnia WaveINN Baatsans.no Jachtklub Elbląg Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Tour de Fun Porty 24 Polacy Dookoła Świata Studio Borlenghi AlmaPress Dansk Sejlunion Karol Jabłoński ServiolaBcn SOLOVELA.NET Milka Jung Henri Lloyd Ocean TEAM Navinord SailForum Morka PG Smoki Północy PSKite WakeShock Biszcza Pogodynka.pl International Moth Ocean Sails Warmia i Mazury Dinghy Atlantic
FB
Rejsy
Twitter
powrót