Dinghy Atlantic - Atlantyk na jachcie odkrytopokładowym!

Dinghy Atlantic jest próbą pokonania Oceanu Atlantyckiego na mieczowym jachcie bez stałej kabiny (odkrytopokładowym). Rejs odbędzie się trasą pasatową – z Lizbony. Do Portugalii jacht zostanie przewieziony na przyczepie. Start wyprawy - grudzień 2014.

Plan wyprawy

Pierwszy etap to test jachtu w warunkach oceanicznych – około 10 dni żeglugi na Kanary w zmiennych, często bardzo silnych wiatrach dobrze zweryfikuje nową konstrukcję przed przeskokiem przez Ocean, na Kanarach będzie szansa na ostatnie poprawki. Na tym etapie załogantem będzie niezawodny Filip Sułkowski, współorganizator i towarzysz przy wyprawach Dinghy Baltic Passage i Dinghy Polar Expedition.

Następnie mój samotny rejs przez Atlantyk, który potrwa około miesiąca. Trasa pasatowa, a więc zejście na południe w pobliże Wysp Zielonego Przylądka, złapanie w żagle pasatów i zwrot na zachód. Po osiągnięciu Grenady (lub innej wyspy, w którą uda mi się trafić), rozpocznie się etap 4-miesięcznej wędrówki przez Małe i Wielkie Antyle oraz Bahamy.

Powrót do Europy będzie uzależniony od tego jak jacht sprawdzi się na oceanie w żegludze na zachód. W razie decyzji o niepodejmowaniu ryzyka (trasa środkowego Atlantyku na wschód jest mniej przewidywalna), jacht powróci do Europy w kontenerze. Zaś plan maximum obejmuje powrót przez Azory (ewentualnie też Bermudy i Maderę) do Europy – przez Gibraltar na Morze Śródziemne do Genui (Włochy) i odbiór jachtu samochodem z przyczepą.

Jacht

  • ok. 6,3-6,5m długości
  • materiał: sklejka wodoodporna, laminat epoksydowo – szklany, drewno
  • ciężki miecz obrotowy + balast ołowiany przy dnie
  • niezatapialny – szczelne komory z materiałem wypornościowym
  • zamiast kabiny, składana szprycbuda osłaniająca “mieszkalną” część kokpitu
  • tradycyjne ożaglowanie typu kuter gaflowy
  • samoster wiatrowy
  • projekt: Salmoboats.com

 

Wyprawa jest niekomercyjna. Olek sam buduje jacht i zbiera wyposażenie, dlatego zapraszamy partnerów, sponsorów i darczyńców do zaangażowania się w projekt!

Więcej informacji na stronie projektu Dinghy Adventures i FB Dinghy Adventures

SailBook.pl jest patronem medialnym projektu.

Powrót

Partnerzy

WaveINN WFoil Group SailForum Morka Ocean TEAM Studio Borlenghi SSPW ServiolaBcn Tour de Fun Oficyna Morska Mazurscy Sternicy Selden Mast Puchar Polski Jachtów Kabinowych Navinord ZOZŻ Dinghy Atlantic Milka Jung Jachtklub Elbląg WakeShock Biszcza ODYSEA Władka Wagnera Navslide Karol Jabłoński CSB Porty 24 SailBookArnia Baatsans.no Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Aero Vaerft Arek Rejs Photography Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Ocean Sails Henri Lloyd Bliski Caraibic Warmia i Mazury Polacy Dookoła Świata SSI Jerzy Kuliński Krzysztof Baranowski Marynistyka Marine Insight Pod Omegą SOLOVELA.NET Dansk Sejlunion Sunreef Yachts My Sailing AlmaPress POZMiW Polski Klub Morski Pogodynka.pl PSKite Team Klimatyzacja Jacht Film International Moth PG Smoki Północy Navicula BRJ Design Eco Marine Power Rumszewicz Sailing Krzysztof Baranowski Zew Oceanu
FB
Rejsy
Twitter
powrót