ARC to impreza o której słychać w polskim świecie żeglarskim coraz więcej. Głównie za sprawą sukcesów jachtów pod biało czerwoną banderą. Ostatnio pojawiły się również oferty komercyjnych rejsów z udziałem w tych regatach… Ale czy ARC to regaty? Poniżej przygotowaliśmy podsumowane wiadomości dotyczących imprezy.
Impreza ta ma za sobą wieloletnią tradycję. Jedna impreza rozwinęła się do 11 połączonych imprez organizowanych przez World Cruising Club (m.in. ARC, ARC Europe, ARC Bahama, World ARC, ARC Baltic). ARC czyli Atlantic Rally for Cruisers (Atlantycki Rajd dla Cruiserów) jak piszą organizatorzy to bezpieczne i wspólne żeglowanie, w którym oferują element rywalizacji, jednak nie jest to najważniejsze. Głównym celem jest przepłynięcie Atlantyku w miłej atmosferze, ze wsparciem organizatorów. W czasie imprezy czas przepłynięcia jest przeliczany, ale jak zaznaczają organizatorzy – to nie jest wyścig! W czasie płynięcia uczestnicy mogą wspomagać się silnikiem przekazując organizatorom na mecie czas. Obowiązują zasady gentelmeńskie.
Racing Division
W ARC udział bierze rok rocznie ponad 200 jednostek. Jachty pogrupowane są w klasach w zależności od wielkości. Osobne klasy mają jachty wielokadłubowe oraz jednostki regatowe. Płyną one w tzw. dywizji regatowej. Zaliczają się do niej jednostki które posiadają aktualny certyfikat IRC, a ich załogi mają doświadczenie regatowe. Użycie silnika do napędzenia jachtu powoduje rezygnację z udziału w rywalizacji.
Udział w ARC
W imprezie udział mogą brać jachty o długości od 27 stóp (minimalnie 8,23 m) na pokładzie których będą minimum 2 osoby. Ponadto wymagane jest minimalne wyposażenie jednostki, które przed rozpoczęciem jest szczegółowo sprawdzane. Na liście znajdują się m.in. certyfikowana tratwa ratunkowa, radiopława EPIRB, AIS, kamizelki ratunkowe z pasami krokowymi i ochrona przeciwbryzgową, pirotechnika jachtowa, możliwość wysyłania i odbierania wiadomości e-mail, grab bag, nożyce do cięcia stalówek, transponder radarowy… Pełna lista dostępna jest w pliku na stronie organizatora (TUTAJ). Ponadto wymagane jest również posiadanie doświadczenia tzw. rejs kwalifikacyjny.
Przegląd wymaganego wyposażenia
W czasie ARC odbywają się liczne imprezy towarzyszące. Organizatorzy dbają o integrację uczestników, ich szkolenia dodatkowe (pokazy ratownictwa z użyciem śmigłowca, nauka obsługi pirotechniki, seminaria tematyczne) czy zajęcia dla dzieci. Jachty biorące udział w 'rajdzie’ wyposażone są w urządzenia trackingowe YellowBrick dzięki czemu rodziny i bliscy mogą obserwować ich na bieżąco. Ponadto na głównej stronie organizatora zamieszczane są informacje od załóg, które przesyłają mailowo informacje o życiu na pokładzie.
Polskie sukcesy?
Jednostki pod biało-czerwoną od kilku lat pojawiają się na listach startowych osiągając dobre wyniki (choć w sumie czy w imprezie turystycznej można mówić o wynikach?). W zeszłym roku W klasie wielokadłubowców B na pierwszej pozycji wpłynął s/y Blue Waves. W 2013r. W klasie B zwyciężył s/y Blue Ocean, a w klasie turystycznej G s/y Prodigy, na 3 miejscu w klasie E dopłynął s/y 4 Oceans’ Dream. W 2012 r. polskim akcentem było zwycięstwo s/y Malaiki w klasie turystycznej F. W tegorocznej edycji ARC Polska reprezentacja liczyła aż 5 jednostek. Oficjalne wyniki przedstawione zostaną do dotarciu do mety wszystkich jednostek.
Uczestnicy Atlantic Rally for Crusiers są bardzo zadowoleni z przebiegu imprezy. Podkreślają profesjonalną organizację i dobra atmosferę. Uczestnicy spędzają wspólnie kilka tygodni przed i po starcie. Wspólnie decydują się na udział w kolejnych etapach (np. ARC Europe z Karaibów przez Bahamy, Azory do Europy, lub udział w World ARC czyli rejsie etapowym dookoła świata). ARC jest wśród uczestników traktowany jako możliwość przeskoczenia Atlantyku pod okiem doświadczonych żeglarzy. Duża grupa jachtów, opieka organizatorów i tracking daje poczucie bezpieczeństwa mimo, że jachty często nie płyną nawet w zasięgu łączności radiowej.
Oficjana strona regat: https://www.worldcruising.com