Celem konkursu jest wyłonienie projektu który, obok żeglarstwa, będzie promował miasto Gdańsk ze wszystkimi jego zaletami: otwartością, kulturą wolności, połączeniem morskiej tradycji z nowoczesnością. Zwycięski projekt ma promować zlot Baltic Sail Gdańsk w kraju i za granicą, w miastach członkowskich Baltic Sail oraz stanowić podstawę graficzną dla wszystkich materiałów promujących imprezę.
„Chcieliśmy zaangażować w promocję naszego miasta i tego wyjątkowego wydarzenia ludzi z całego kraju – podkreśla Cezary Windorbski, Prezes Fundacji Gdańskiej – Zależy nam na tym, by Baltic Sail Gdańsk 2011 było ważnym wydarzeniem żeglarskim i kulturalnym, nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale również ciekawą propozycją dla każdego, kto szuka nad morzem oddechu i przestrzeni. Chcemy pokazać Polakom, że na Bałtyku można pięknie żeglować, a nasze miasto jest świetnym portem początkowym każdej przygody”
Konkurs został ogłoszony 10 stycznia i potrwa do 1 marca 2011 roku. Konkurs jest otwarty zarówno dla twórców indywidualnych, jak i zespołów. W skład jury, obok przedstawicieli miasta i żeglarzy na czele z mistrzem olimpijskim Mateuszem Kusznierewiczem, wchodzą wybitni graficy – profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Tomasz Bogusławski i Zygmunt Okrassa, a także znany malarz – twórca Gdańskiej Szkoły Muralu – Rafał Roskowiński.
Spośród prac zostanie wyłonionych 10 najlepszych, które zostaną zaprezentowane podczas warszawskich targów Wiatr i Woda 2011. Zwycięskie i wyróżnione prace będzie można następnie podziwiać na wystawie w sieni kwatery głównej projektu Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 kandydat przy Długim Targu 39/40 w Gdańsku.
Regulamin konkursu i informacje znajdują się na stronie www.balticsail.pl.
Zlot Baltic Sail
Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gävle, Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad i Świnoujście.
Baltic Sail Gdańsk
Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz piętnasty a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.
Źródło: zagle.com.pl