Polscy konstruktorzy nadciągają

0
657

 

W tym wydaniu prezentujemy polski przemysł jachtowy oraz to, w jaki sposób polscy konstruktorzy starają się podbić rynek międzynarodowy. Co miesiąc będziemy prezentować testy tych doskonałych łodzi.

Przetestowaliśmy sześć  łodzi żaglowych i kilka łodzi motorowych, które wywarły na nas ogromne wrażenie.

Bądźcie czujni, ponieważ jakość owych łodzi przewyższa średnią jakość produktów europejskich, a ceny są niezwykle konkurencyjne!

Konstruktorzy

Od początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce powstały setki stoczni zatrudniających znaczącą część mieszkańców Podlasia. W samym tylko Augustowie około 20% populacji pracuje w przemyśle jachtowym. Początki były wyboiste, gdyż zbankrutowało około 40% stoczni powstałych w początkowej fazie istnienia tej branży. Drogą do rozwoju był bez wątpienia eksport. Szacuje się, że około 90% łodzi produkowanych w Polsce jest eksportowanych. Wart podkreślenia jest jednak fakt, że blisko jeden na tysiąc Polaków posiada własną jednostkę pływającą. Obecnie istnieje ponad 70 stoczni produkujących na rynek krajowy.

Konstruktorzy, którzy zaprezentowali swoje wyroby w trakcie dwóch testowych dni na jeziorach augustowskich to: Balt-Yacht, DarekCo, Delphia Yachts, Maxus, Mirage Boats, Raptor Yachts i Pegazus.

Klaster

Z konieczności nawiązania współpracy pomiędzy stoczniami w celu jak najlepszego wykorzystania funduszy unijnych i krajowych powstała Fundacja Klaster Polskie Jachty (KPJ), klaster łodzi konstruowanych w Polsce.  W tym wypadku klaster to grupa stoczni z tego samego regionu współpracujących ze sobą w celu zwiększenia efektywności działań i ilości inwestycji, co nie byłoby możliwe, gdyby każda stocznia działała oddzielnie. Najbardziej znany przykład klastera to Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych.

Współpraca ta zapoczątkowała wkroczenie polskich stoczni na rynek międzynarodowy, zwłaszcza jeśli chodzi o aspekty związane z reklamą i marketingiem.  Poza organizacją wydarzenia, w którym uczestniczyło nasze pismo, KPJ będzie obecny na Międzynarodowych Targach Jachtowych w Barcelonie w dniach 6-14 listopada, Targach Żeglarskich w Atenach oraz na targach Nauticampo, które odbędą się w Lizbonie w dniach 2-6 lutego przyszłego roku. Poza tym,  od maja tego roku klaster posiada stałą ekspozycję polskich łodzi w Barcelonie. W ciągu najbliższych trzech lat KPJ będzie poszukiwać kolejnych miejsc na stałe ekspozycje swoich łodzi, podobne do tej, która istnieje w Barcelonie.

Chroniona nazwa pochodzenia

Kolejnym dążeniem klastera jest to, by „Klaster Polskie Jachty” było chronioną nazwą pochodzenia, podobnie jak jest w przypadku win, np. Porto lub hiszpańskie wino Roja. Aby móc używać marki KPJ, polskie jednostki pływające będą musiały przejść kontrolę jakości. Konstruktorzy nie stracą swoich marek i nazw modeli, otrzymają jednak dodatkowo znak jakości KPJ, który ułatwi sprzedaż za granicą oraz dostęp do reklamy, którą aktualnie zajmują się dystrybutorzy, co według KPJ stanowi dużą słabość. Wyszkolenie wykwalifikowanego personelu jest kolejnym celem klastera, który w połączeniu z faktem, że siła robocza jest tańsza niż w innych krajach europejskich sprawia, że polskie łodzie są o 10 do 20% tańsze. Obecnie istnieją już opracowane wzorce jakości oraz jej kontroli. Rozpoczęta została także kampania promocyjna i marketingowa KPJ.

Łodzie

Mieliśmy okazję przetestować dużą część prezentowanych modeli, zarówno żaglowych jak i motorowych. Jakość łodzi jest niepodważalna, a ceny nie do pobicia. Większość jednostek została skonstruowana z myślą o polskich jeziorach, jednak stocznie przewidują możliwość dokonania zmian na życzenie klienta.  Obecnie na Półwyspie Iberyjskim klaster jest reprezentowany przez grupę ICM z siedzibą w Barcelonie, która była pomysłodawcą i organizatorem klastera oraz Forum. Grupa reprezentuje w Hiszpanii wiele polskich stoczni: AM Yacht Service, Bat-Yacht, DarekCo., Nautiner Yachts, Northman, Pegazus, Profboat, Raptor Yachts, Reda Yachts, Skipper-Yachts i Tango Yachts. Oferta łodzi proponowanych przez grupę wciąż się poszerza, zgodnie z potrzebami i życzeniami klientów.

Wspólną cechą wszystkich testowanych modeli jest dbałość o zapewnienie dużej swobody ruchów i przestrzenne kabiny, czego w wielu przypadkach nie spodziewaliśmy się po łodziach tych rozmiarów. Wykończenia w większości przypadków są doskonałej jakości, a właściwości techniczne i wygoda idą w parze.

Augustów i czartery

Augustów, miasto będące gospodarzem Forum Gospodarczo-Inwestycyjnego, zwane również „Wenecją Północy”, posiada ogromny potencjał turystyczny. Znajduje się blisko granicy z Rosją, Litwą i Białorusią, może pochwalić się zachwycającym Kanałem Augustowskim zajmującym 26% powierzchni miasta.  Przyjemną i tanią formą zwiedzania miasta jest czarter łodzi, którego cena jest nie do pobicia: 100 euro za dzień wynajmu łodzi bez konieczności wynajmowania kapitana.

Zdjęcia
Wszystkie stocznie, które zwiedziliśmy są doskonale wyposażone i dysponują zaawansowaną technologią.
Również na poziomie projektu i innowacji polski przemysł jest niezwykle zaawansowany.

KONTAKT
Klaster Polskie Jachty
ul. Mostowa 14, 16-300
Augustów, Polska
Tel: +48 (22) 834 12 50
E-mail: info@polskiejachty.eu

ICM Group Spain
Inwestycje CM, S.L.
Pl. Lluis Millet  10
08172 Sant Cugat deI Valles (Barcelona)
Tel./Faks: +34931804116
Tel. kom.: +34647845377
Email: info@icmpoIand.com
Strona internetowa: www.icmpoland.com

267_

267_

Komentarze