26 listopada rusza kolejna, III już edycja Memoriału im. Piotra Morawskiego “Miej odwagę!” Celem Memoriału “Miej odwagę!” jest nagrodzenie najbardziej interesujących projektów podróżniczych, poznawczych, wspinaczkowych, narciarskich lub żeglarskich. Projekty wypraw można zgłaszać na stronie www.miejodwage.pl do końca stycznia 2013 roku Przez cały luty trwa głosowanie internautów, a 16 marca ogłosimy zwycięzcę.
Memoriał “Miej odwagę!” to program grantowy, który umożliwia zrealizowanie wyprawy swoich marzeń. Młodych podróżników wspieramy bowiem finansowo i sprzętowo. Do udziału w Memoriale mogą zgłaszać się wszyscy, którzy mają dobry pomysł, plan działania i odwagę, by pokazać go światu. Przy ocenie zgłoszonych wypraw będzie brany pod uwagę oryginalny, ale jednocześnie przemyślany i możliwy do zrealizowania pomysł. Zgłoszone projekty będą prezentowane na stronie Memoriału www.miejodwage.pl i będą oceniane przez internautów.
Głosowanie na najciekawszy projekt rozpocznie się 1 lutego 2013 roku i potrwa do końca miesiąca. O wygranej zdecydują głosy internautów, ale także Kapituła Memoriału. Główna nagroda Memoriału to finansowe wsparcie dla najlepszego projektu wyprawy. Wyniki III Edycji Memoriału zostaną ogłoszone w marcu 2013 roku w Warszawie. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.miejodwage.pl
Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego “Miej Odwagę!” zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie – pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń i poszukiwania nowych wyzwań.
„Do poprzednich edycji Memoriału zgłoszono ok. 240 projektów. Dla nas to sukces i zarazem sygnał, że warto zachęcać ludzi do aktywnego eksplorowania świata i wspierać ich w dążeniu do realizacji ekstremalnych czy nietuzinkowych wyzwań. Piotrek z pasją wspinał się na najwyższe szczyty świata i poprzez jego Memoriał chcielibyśmy umożliwić innym spełnienie ich podróżniczych marzeń. W końcu każdy z nas ma swój Everest” – mówi Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału.
Honorowym patronatem Memoriał im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! objęli: Polski Związek Alpinizmu, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Żeglarski, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, TOPR i GOPR.
W II edycji Memoriału zwyciężył Szymon Kowalczyk i jego projekt „Samotnie na dach Sahary”. Będzie on realizowany w grudniu 2012 roku. Celem wyprawy jest eksploracja Gór Tibesti w północno ̶ centralnej części Czadu, a konkretnie wulkanu Emi Kussi, który jest najwyższym szczytem tego kraju i całej Sahary oraz wulkanu Tousside. Szymon będzie również bacznie obserwował miejscową ludność i poznawał jej historię, aby po powrocie do Polski móc przybliżyć nam, codzienne obyczaje i troski mieszkańców Czadu. Ponadto, dzięki wyróżnieniu w Memoriale Karina Jasińska udowodniła, że niepełnosprawność nie jest barierą dla spełniania marzeń. W październiku pojechała do Hiszpanii i zrealizowała swój projekt „Na handbike’u Kobieta na Pico del Veleta”. Na rowerze napędzanym siłą rąk pokonała trasę liczącą ponad 1000 km w tym najwyższy podjazd w Europie czyli Pico del Veleta położony w masywie Sierra Nevada. Natomiast, Paulina Kozub ze swoją roczna córeczką Natalią, w ramach projektu „Jak skończę roczek to pojadę pod Kazbek. Z mamą.”, pojechała do Gruzji. Niestety kapryśna pogoda nie pozwoliła Paulinie na zdobycie Kazbeku, jednego z najwyższych szczytów Kaukazu.
Piotr Morawski (ur. 27.12.1976, zm. 08.04.2009) ̶ doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie ̶ nie pobitego do tej pory ̶ rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro. W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.
www.alpinus-miejodwage.pl