Wygraj rejs „Generałem Zaruskim” na czterdziestolecie Bractwa Żelaznej Szekli i odwiedź Jastarnię 12 lipca podczas rocznicowych obchodów. Konkurs oraz spotkanie w Jastarni organizują Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski i burmistrz miasta.
Aby wygrać rejs na odrestaurowanym gdańskim żaglowcu, trzeba odpowiedzieć na trzy pytania: Kim był generał Mariusz Zaruski i co zrobił dla polskiej młodzieży? Jaki dostęp do morza uzyskała Polska po odzyskaniu niepodległości po pierwszej wojnie światowej, a jaki po drugiej? Zadanie trzecie: wymień polskie jednostki żaglowe regularnie żeglujące z młodzieżą. Odpowiedzi można przesyłać e-mailem na adres: wygrajrejs@pozz.org.pl lub pocztą na adres: Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, aleja Jana Pawła II nr 11, 81-345 Gdynia. Należy podać swój adres oraz numer telefonu. Organizatorzy czekają na odpowiedzi do 15 czerwca.
Na spotkanie z „Zaruskim” w Jastarni z okazji 40-lecia Bractwa Żelaznej Szekli zapraszają Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Tyberiusz Narkowicz, burmistrza miasta, przy moim udziale jako autora pamiętnego magazynu „Latający Holender”, który Telewizja Gdańsk przez ćwierć wieku emitowała na całą Polskę (pierwsze odcinki wyprodukowano w 1967 roku).
„Zaruski” z laureatami konkursu na pokładzie wypłynie z Gdańska 12 lipca około godz. 9. Do Jastarni zawiną też inne jednostki. Około godz. 16 nastąpi uroczyste wybicie czterech szklanek dzwonem Bractwa Żelaznej Szekli. Młodzież podniesie pod saling proporzec bractwa, proporzec komandora bractwa, flagi marszałka województwa pomorskiego i miasta Jastarni oraz banderę POZŻ. Kolejna grupa laureatów konkursu wyruszy „Zaruskim” w rejs do Helu. W Jastarni goście obejrzą wystawę zdjęć, odwiedzą stragan z wydawnictwami morskimi i wezmą udział w szantowym recitalu Andrzeja Starca, autora tytułowej piosenki programu „Latający Holender”. Na godz. 19 zaplanowano premierę filmu dokumentalnego „Bractwo Żelaznej Szekli”. Żaglowiec wyruszy w rejs powrotny do Gdańska około godz. 22.
Rocznicowe spotkanie w Jastarni odbędzie się w 40-lecie dwóch pierwszych rejsów bractwa na „Generale Zaruskim”. Rozpoczynały się one w Jastarni w lipcu 1973 roku. Adam Jasser był wtedy kierownikiem wyszkolenia w tamtejszym ośrodku LOK. Niestety, „Zaruski” był w fatalnym stanie. Jan Pawłowski, kapitan żaglowca, codziennie rano zamiatał keję, by odpracować swój lokowski etat. Wpadł wówczas na pomysł, aby organizować na „Zaruskim” rejsy dla morskich debiutantów. Pieniądze przyznał prawie od ręki Jerzy Szopa, ówczesny minister żeglugi. Pomógł również PZŻ. Stefan Wysocki ogłosił w audycji „Lato z radiem” komunikat o rekrutacji i zaczęły napływać zgłoszenia. Wylosowano pięćdziesięcioro dziewcząt i chłopców w wieku od 12 do 16 lat, którzy w dwóch dwutygodniowych rejsach przeżyli swą pierwszą morska przygodę. To był eksperyment nawiązujący do działalności wychowawczej Mariusza Zaruskiego.
I tak, zrodziło się Bractwo Żelaznej Szekli. Młodzież wyruszała wtedy w morze na „Henryku Rutkowskim” (obecny „Kapitan Głowacki” z ośrodka w Trzebieży) oraz na nie istniejącym już jachcie „Zew Morza”. W sumie w rejsach bractwa udział wzięło kilka tysięcy młodych ludzi.
Parada żaglowców w Zatoce Gdańskiej, na zakończenie Operacji Żagiel 1974, dzięki telewizyjnym relacjom pobudziła wyobraźnię widzów. Pozwoliło to pozyskać dla Bractwa potężnego patrona: Komitet do spraw Radia i Telewizji. Dzięki temu wybudowano „Pogorię”, dziś eksploatowaną przez The Sail Training Association Poland. Nieistniejące już Bractwo Żelaznej Szekli było organizacją wychowania morskiego o unikatowym do dzisiaj znaczeniu wynikającym ze stałej i długoletniej współpracy z państwową telewizją.
Bohdan Sienkiewicz
Źródło: www.pozz.org.pl