Nowa polska stocznia jachtowa na rynkach europejskich – Caravela Boatbuilders z Ustki

0
1005

W styczniu tego roku na rynku pojawiła się nowa stocznia jachtowa – Caravela Boatbuilders Sp.k. z siedzibą w Ustce i już prężnie wchodzi na europejski rynek łodzi rekreacyjnych. Mimo, że działa dopiero dwa miesiące, ma już zamówienia z Niemiec i Holandii, i szykują się też kolejne z innych krajów europejskich.

 

– „Rynek małych łodzi rekreacyjnych z roku na rok będzie się powiększał, zarówno europejski, jak i nasz rodzimy. Ostatnie kilka lat kryzysu trochę osłabiło ten segment, ale już nadchodzi do nas z Zachodu moda na takie łodzie.  A my jesteśmy już na to przygotowani. Poza tym mamy wysoką klasę specjalistów i jesteśmy konkurencyjni cenowo.” – wyjaśnia inżynier i projektant Marcin Rymarz, dotychczasowy manager produktu i szef marketingu Stoczni Ustka, a obecnie jeden ze współwłaścicieli firmy Caravela Boatbuilders.

Firma Caravela powstała w wyniku restrukturyzacji i węższej specjalizacji istniejącej od 2003 roku Stoczni Ustka. Od tego roku Stocznia Ustka kontynuuje produkcję łodzi ratowniczych i ratunkowych oraz serwisuje urządzenia do ratowania życia na morzu zainstalowane na statkach. Natomiast Caravela przejęła ze Stoczni Ustka w całości produkcję i sprzedaż jachtów oraz łodzi rekreacyjnych, i właśnie z żeglarstwem i rekreacją na wodzie wiąże swoją działalność. Linie dotychczasowych modeli są kontynuowane pod nową marką Caravela i  równolegle realizowane są także nowe projekty.

 

– „Powołaliśmy do życia Caravelę, aby stworzyć i wypromować nową markę nierozerwalnie związaną z jachtingiem, rekreacją i sportami wodnymi. Kontynuujemy i rozwijamy produkcję jachtów i łodzi rekreacyjnych zapoczątkowaną przez nas w Stoczni Ustka, a dzięki węższej specjalizacji jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać nasz potencjał.” – tłumaczy Marcin Rymarz – „Oferta stoczni Caravela składa się z 4 segmentów: małe łodzie rekreacyjne z napędami tradycyjnymi oraz elektrycznymi, konstrukcje typu RIB, jachty żaglowe i houseboaty. Zajmujemy się również projektowaniem i wdrażaniem nowych wyrobów na rynek krajowy i rynki Europy Zachodniej.  Wszystkie te projekty są naszymi autorskimi pomysłami. Oczywiście, wiele z nich opiera się na zamówieniach i wizjach klientów, ale to jednak my proponujemy im ostateczny wygląd.”

 

Łodzie w stoczni Caravela Boatbuilders produkowane są w oparciu o laminat poliestrowo-szklany, firma ma również doświadczenie z laminatem epoksydowo-węglowym, żywicami winyloestrowymi i zbrojeniami bazaltowymi. Laminaty wykonywane są tradycyjną metodą ręczną, jak i z użyciem techniki próżniowej. W swojej pracy firma kładzie nacisk na wysoką jakość wykonania oraz wykorzystanie najnowszych technologii. Zastosowanie materiałów od uznanych producentów zapewnia wytrzymałość konstrukcji, a markowe wyposażenie gwarantuje ogólnoświatowy serwis.

 

– „Produkowane przez nas wyroby spełniają wymogi norm Unii Europejskiej, a procedur oceny zgodności dokonujemy zawsze z udziałem uznanych towarzystw klasyfikacyjnych. Naszym nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo i niezawodność w eksploatacji, co przekłada się wprost proporcjonalnie na stopień zadowolenia klienta.Dostarczamy łodzie w wykonaniu kompletnym i pod wskazany adres wraz z wszystkimi dokumentami, jak również, na życzenie klienta,  pomagamy przy rejestracji.” – zapewnia Andrzej Glebow, wielokrotny żeglarski mistrz Polski, projektant i konstruktor jachtów i łodzi motorowych, dotychczasowy szef produkcji Stoczni Ustka, teraz współwłaściciel Caraveli.

 

Strona internetowa firmy: www.caravela.pl

Profil na Facebook’u: www.facebook.com/caravela.boatbuilders

 

 

 

Komentarze