Katastrofy i wypadki na morzu

0
3106

Z wykorzystaniem jakiegokolwiek środka transportu wiąże się ryzyko wystąpienia wypadku. Dochodzi do nich głównie z powodu zaniedbania, a skutki są często trwałe lub przewlekłe. Wypadki drogowe, kolejowe, podczas startu i lądowania samolotów – tak często o nich słyszymy, że nikogo już nie dziwią. Podobnie jest w przypadku wypadków mających miejsce na morzu – generują straty i powodują szkody. Istnieje kilka rodzajów wypadków, do których może dojść na morzu/oceanie, a ponieważ teren oceaniczny jest rozległy, mogą się od siebie znacznie różnić. Skutki tych katastrof odczuwają nie tylko ludzie, ale także stworzenia morskie i cały ekosystem.

obraz nr 1

Poniżej prezentujemy 12 rodzajów wypadków i katastrof, które mogą zdarzyć się na morzu:

  1. Wyciek ropy i innych substancji: Morskie platformy wiertnicze stanowią wielkie zagrożenie, ze względu na ciężki sprzęt i złożoność procesów związanych z wydobyciem. Nawet drobny błąd czy zaniedbanie prostego procesu bezpieczeństwa, albo przeoczenie eksploatacji części maszyn, może skutkować ogromnymi szkodami odczuwalnymi na całym świecie.
  2. Wypadki wycieczkowców: Statki wycieczkowe mogą wywrócić się, trudne warunki pogodowe mogą stać się przyczyną problemów, a i nie bez znaczenia jest zaniedbanie ze strony pracowników stanowiące zagrożenie dla pasażerów i załogi. Według danych statystycznych prawie 75% pożarów na statkach wycieczkowych jest spowodowana przez błąd pracowników.
  3. Komercyjne połowy: Nawet połów dla celów handlowych może prowadzić do śmiertelnych wypadków. W trudnych warunkach pogodowych nawet doświadczeni rybacy mogą mieć problemy z utrzymaniem się na mokrej od połowów łodzi. Dodatkowo sieci rybackie stanowią zagrożenie dla jachtów turystycznych, które zaplątując się w sieć mogą stracić sterowność. Same połowy to kwestia dyskusyjna – wielu rybaków nie stosuje się do przepisów połowowych niszcząc tym samym wiele cennych gatunków zwierząt żyjących w morzu.
  4. Holowniki: Służą bezpieczeństwu większych jednostek pływających poprzez naprowadzenie ich do portu. Jednakże czasem z powodu zablokowania widoczności przez większe statki, może dojść do wypadków z udziałem holowników. Oczywiście, może się do nich również przyczynić błąd ludzki.
  5. Tankowce i statki towarowe: Najpopularniejszym rodzajem wypadków, do których dochodzi na tankowcach i statkach towarowych są eksplozje. Ponieważ sam charakter tych materiałów – transportowane cysterny są niebezpieczne i wysoce łatwopalne – nawet najmniejszy wybuch może spowodować ogromne straty. Według statystyk, jedną z głównych przyczyn wypadków tankowców jest zaniedbanie pracowników – prawie 84-88%.
  6. Uziemienie statków na mieliznach:  Ten rodzaj wypadku morskiego ma spory wpływ na stan zarówno samego statku (zniszczenia kadłuba), jak i powierzchnię oceaniczną, na której doszło do uziemienia. Zagrożone jest także bezpieczeństwo osób znajdujacych się na statku.
  7. Narkotyki i alkohol: W tym przypadku, nadużywanie alkoholu, narkotyków lub innych substancji może spowodować nieodwracalne szkody. Jeśli pracownicy danej jednostki pływającej spożywają środki odurzające zwiększa się ryzyko poważnych wypadków.
  8. Dźwigi: Tak jak w przypadku operacji wykonywanych za pomocą dźwigów na lądzie, operacje w portach morskich i na statkach są ryzykowne. Ryzyko to jest dodatkowo zwiększone w przypadku operacji na oceanach, gdzie wymagane jest użycie żurawi. Z powodu wadliwych przewodów lub wciągarek, pracownicy obsługujący dźwigi mogą stracić życie lub zdrowie. Najczęściej do wypadków z udziałem dźwigów dochodzi przez zaniedbanie lub brak doświadczenia pracowników.
  9. Stocznie: Wypadki podczas montażu i spawania występują najczęściej w stoczniach, które nie stawiają na ogólny rozwój umiejętności danego pracownika. Również stałe wdychanie trujących oparów na terenie stoczni jest przyczyną wypadków oraz utraty zdrowia.
  10. Nurkowanie: Ludzie, którzy chcą odkrywać tajemnice głębin morskich korzystają z jednostek wsparcia działań nurkowych, aby zanurzyć się w wodzie. Jednakże, jeżeli jednostka oraz jej załoga nie są zdolne do nadzorowania i skutecznego manewrowania całą operacją, może dojść do poważnych wypadków.
  11. Barki: Wypadki występują głównie z powodu konstrukcji samej barki, m.in. ze względu na ograniczony ruch na wodzie. Problemy mogą być spowodowane także brakiem doświadczenia ze strony osoby dowodzącej i korzystaniem z wadliwych kabli holowniczych.
  12. Ładowanie towaru na statki towarowe: W tym przypadku wypadki najczęściej są spowodowane przez pracowników, którzy pracują jako przewoźnicy. Z wielu badań wynika, że pracownicy zajmujący się wciąganiem towarów na pokład źle oceniają jego wagę, przez co dochodzi do zerwania lin i uszkodzenia mienia lub obrażeń u samych pracowników. Osoby wykonujące taką pracę znajdują się w grupie zawodowej, w której panuje najwyższa absencja w pracy.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.marineinsight.com

Komentarze