Panerai Transat Classique 2015: Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu

0
566

Do rozpoczęcia Panerai Transat Classique 2015 zostały niecałe dwa miesiące, więc załogi przygotowują swoje jachty.

 

Co najmniej 30% członków każdej załogi musi posiadać certyfikat od ISAF, świadczący o zrobieniu kursu przetrwania na morzu, podczas którego odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Taki trzydniowy kurs odbędzie się 28-30 listopada br. w Quiberon’s École Nationale de Voile pod okiem Davida Alexandre i Gwen Kerisit, kapitanów Pen Duick III i Pen Duick V. W tym samym terminie uczestnicy będą mogli wziąć udział w kursie ratownictwa medycznego. Certyfikaty będą ważne przez 5 lat.

 

W trzeciej edycji wyścigu weźmie udział 16 wspaniałych, klasycznych jachtów: ALTAIR, AMAZON, ARGYLL, CORTO, DESIDERATA, FAIAOAHE, GWENEVEN, JAGIELLONIA, L’ALOUETTE, MAHANA 1971, PALOMA, THE BLUE PETER, VAGABUNDO i XARIFA. W niniejszym artykule przedstawimy trzy z nich – o kolejnych jachtach będziecie mogli przeczytać w następnych artykułach.

 

Xarifa – słynny trójmasztowiec

 

obraz nr 1

 

Zbudowany w 1927 roku w stoczni w JS White w Cowes, według projektu JM Soper, jacht Xarifa jest pierwszym z dużych szkunerów, które wezmą udział w trzeciej edycji Panerai Transat Classique 2015. Majestatyczny, ogromny, imponujący… można go opisać w samych superlatywach, a liczby mówią same za siebie: 49,90 metra długości, bezan i fok mają powierzchnię 643 metrów kwadratowych, a jacht waży 269 ton…

W 1930 r. jacht sprzedano Edwardowi Maugerowi, który przemianował go na Radiant, który 6 lat później odsprzedał go z kolei baronowi Louisowi Empainowi, belgijskiemu przemysłowcowi, który nazwał jacht Oiseau Blanc. I tak jacht przechodził z rąk do rąk, zmieniając nazwę. W 1951 r. słynny niemiecki naukowiec i odkrywca Hans Hass ponownie nadał mu imię Xarifa i opłynął nim świat zdobywając wiedzę o oceanach. Następnie Xarifa trafiła w ręce multimilionera z Włoch, Carlo Traglio, który zabrał ją do Monako, gdzie po gruntownym remoncie w stoczni La Spezia, służyła mu do spotkań dyplomatycznych. Jacht pojawił się nawet w filmie z 1967 roku, „The Sailor from Gibraltar” z Jeanne Moreau, na podstawie powieści Marguerite Duras.

Teraz, po kolejnym gruntownym remoncie możemy sobie jedynie wyobrazić, jak Xarifa z pomocą pasatów przecina fale na Atlantyku. Bez wątpienia, to zdumiewające połączenie piękna i mocy jest poważnym kandydatem do zwycięstwa w wyścigu liczącym 3000 mil morskich.

 

obraz nr 2

 

Typ: Goélette à trois-mâts / trójmasztowy szkuner

Twórca: J. Samuel White & Co Ltd.

Rok produkcji: 1927

Projektant: J. M. Soper

Długość całkowita: 49.90 m

 

Kurs na Marinę Lanzarote

 

Po długim remoncie w miejscowości Valetta na Malcie, jacht Amazon – 22-metrowy kecz, zaprojektowany w 1971 roku przez znanego architekta marynarki amerykańskiej, Olina Stephensa – zakotwiczył w marinie w Lanzarote, przygotowując się do Panerai Transat Classique 2015. Załoga wykorzystała wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie, aby „naładować baterie” i być w pełnej gotowości do startu 7 stycznia 2015 r. Jeśli prognozy pogody się sprawdzą, załoga może spodziewać się jazdy z wiatrem, a przy 352 metrach kwadratowych żagla, to będzie ciekawe. Właściciel Amazon, Olivier Pécoux, jest członkiem Atlantic Yacht Club, który wraz z Comet Organisation organizuje Panerai Transat Classique. W 2011 wygrał na jachcie Amazon Atlantic Trophée (Douarnenez–Horta–Douarnenez). Warto zwrócić uwagę na ten jacht zwłaszcza, że był on inspiracją dla Stephensa do stworzenia legendarnego projektu Swan 65. Jeden z nich, Sayula II, zajął pierwsze miejsce w Whitbread 1973–74.

 

Typ: Jol

Twórca: Camper & Nicholson

Rok produkcji: 1971

Flaga: Francja

Projektant: Olin Stephens

Materiał kadłuba: Stal

Długość całkowita: 22.25 m

Zanurzenie: 3.20 m

 

Argyll już pokazał, na co go stać

 

Kolejna załoga, która z pewnością będzie się liczyć w walce o zwycięstwo jest załoga jachtu Argyll. Poprzednia przeprawa przez wody Atlantyku, dla nich całkiem nowe doświadczenie, zaowocowało imponującym zwycięstwem w  Plymouth–Brest–La Rochelle Race. Szczęśliwy traf początkujących, czy po prostu utalentowana, zwycięska załoga? Mniejsza o to. Załoga zna się całkiem dobrze, w poprzedniej edycji Panerai  w 2012 roku brali udział na jachcie Blue Peter. Argyll jest chyba jednym z  mniej znanych dzieł Olina Stephensa, ale wystarczy spojrzeć na jacht, by przekonać się, że jest bezpośrednio spokrewniony z  Dorade i Stormy Weather, także zaprojektowanych przez  tego szanowanego amerykańskiego architekta. Obecnie jacht jest w posiadaniu słynnego walijskiego komika, Griffa Rhys Jonesa.

 

Typ: Jol

Twórca: Sparkman & Stephens

Rok produkcji: 1948

Projektant: Simms Bracia (Massachusetts, USA)

Materiał kadłuba: Drewno

Długość całkowita: 17.50 m

 

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: http://www.paneraitransatclassique.com/ 

Komentarze