Do rozpoczęcia tegorocznej edycji regat pozostały 23 dni. W najbliższym czasie w serii artykułów przybliżymy naszym czytelnikom historię wyścigu, która swój początek ma w 2007 roku.
W tym roku wystartuje trzecia edycja Barcelona World Race. Obecnie to regaty o ugruntowanej pozycji, w których poprzeczka rośnie z każdą kolejną edycją – to prawdziwe osiągnięcie w czasach kryzysu gospodarczego. BWR to także światowy punkt odniesienia dla oceanicznego żeglarstwa regatowego duetów. Dodatkowym sukcesem organizatorów jest imponująca lista chętnych, która rośnie w każdej edycji – także i w tegorocznej.
Ponad 7 milionów internautów odwiedziło stronę poświęconą regatom, zanotowano 37 milionów odsłon, obejrzano 360.000 filmów na oficjalnym kanale YouTube, tylko w hiszpańskiej prasie opublikowano ponad 3.900 artykułów i newsów, a telewizja poświęciła łącznie 79 godzin na informacje o wyścigu. Tylko najlepszym międzynarodowym imprezom sportowym poświęca się tyle uwagi.
Barcelona World Race to rozwój oceanicznego żeglarstwa, wspieranie młodych żeglarzy, rozwój technologii, regatowe programy edukacyjne, wyznaczanie standardów jakości i praca zespołowa, które są integralną częścią żeglarstwa. Ale to także rekordy.
Najszybciej ukończony wyścig Barcelona World Race miał miejsce podczas pierwszej edycji 2007/2008. Rekord ustanowił Francuz Jean-Pierre Dick i Irlandczyk Damian Foxall na Paprec Virbac 2, pokonując trasę wyścigu w 92 dni, 9 godzin, 49 minut i 49 sekund.
W drugiej edycji 2010/2011, Jean-Pierre Dick zwyciężył kolejny raz, tym razem do spółki z francuskim kolegą, Loickiem Peyronem na Virbac-Paprec 3. Para opłynęła glob w 93 dni, 22 godziny, 20 minut i 36 sekund (jeden dzień i 13 godzin więcej, niż w poprzedniej edycji).
24-godzinny rekord odległości także dzierży Virbac-Paprec 3 z Jean-Pierrem Dickiem i Loickiem Peyronem, wynosi 506,35 mil morskich pokonanych ze średnią prędkością 21,1 węzłów i został ustawiony podczas edycji 2010/11.
Tegoroczna edycja rusza już 31 grudnia, ale mieszkańcy i turyści będą mieli szansę cieszyć się żeglarskimi emocjami na długo przed rozpoczęciem wyścigu.
Od 12 grudnia wszystkie jachty będą prezentowane na Portal de la Pau. Publiczność będzie mogła obserwować przygotowania zawodników i ich IMOCA 60 do wyścigu, będą mogli poznać kapitanów, którzy wezmą udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie.
Na nabrzeżu znajdzie się sklep z oficjalnymi pamiątkami dotyczącymi wyścigu, w pawilonie wyścigu będą przeprowadzane wywiady na żywo, pokazy wirtualnych regat w trybie online, różne gry i zajęcia. Będzie można też obejrzeć wystawę zdalnie sterowanych łodzi, zaprojektowanych i zbudowanych przez studentów Politechniki Katalońskiej oraz Institut Químic de Sarrià z Elisavy. Miejskie muzeum uruchomi wystawę poświęconą regatom, zawodnikom i IMOCA 60. Wystawy będą prezentowane w językach katalońskim, hiszpańskim i angielskim.
Tłum. Izabela Kaleta
Źródło: http://www.barcelonaworldrace.org