Podsumowanie sezonu w Marinie Kamień Pomorski

0
968

Marina Kamień Pomorski ma za sobą bardzo udany, rekordowy sezon. Dysponujący blisko 300 miejscami postojowymi nowoczesny port jachtowy zapełnił się jachtami i łodziami. Kilkukrotnie w lipcu i sierpniu 2016 roku marina zapełniła się do ostatniego miejsca. Przy pomostach można też było podziwiać coraz większe i droższe jednostki. Gołym okiem widać było, że głosy jakoby marinę w Kamieniu Pomorskim wybudowano za dużą, należą już do przeszłości. W sezonie 2016 w Marinie stacjonowało 216 rezydentów, czyli takich jachtów i łodzi, które zdecydowały się na minimum jednomiesięczny postój. Z tego 123 to klienci całoroczni, tacy którzy zdecydowali się również na zimowanie w Marinie. Zdecydowana większość rezydentów ma polską banderą – 186, ale są również łodzie z banderą niemiecką – 17, holenderską – 4, norweską – 3, szwedzką – 3, i brytyjską – 1. Najwięcej wśród rezydentów było jachtów o długości od 8m do 10m – 43,06%. Następnie od5,5m-do8m – 36,11%, do 5,5m – 12,04% , od 10m do 13m – 8,33% o powyżej 13m – 0,46% (jeden jacht). W porównaniu z rokiem 2015, gdy Marinie stacjonowało 158 rezydentów, odnotowano wzrost o 36,7%.

 

obraz nr 1

Rekordowa była również ilość jachtów, które zdecydowały się na gościnną wizytę w Kamieniu Pomorskim – 633 jednostki. Z tego 347  to były łodzie z banderą polską, niemiecką – 225, szwedzką – 31, duńską – 11, holenderską – 10, czeską – 7, brytyjską – 1 i USA – 1. Zdecydowana większość gości to jachty o długości do 8m – 56,78% i od 8m do 10m – 32,16%. W następnej kolejności są jachty od 10m do 13m – 8,71% i powyżej 13m – 2,35%. W porównaniu do roku 2015 gdy do Kamienia Pomorskiego zawitały łącznie 502 jachty i łodzie, odnotowano wzrost o 26%.

Sezon 2016 był dla kamieńskiej mariny przełomowy również z innego powodu. Poszerzył się wachlarz usług świadczonych w marinie. Do klasycznych usług portowych jak postój na wodzie, zimowanie na placu lub w hangarze, wodowanie i wyciąganie z wody, doszły usługi szkutnicze, sauna, dwa nowe sklepy; z chemią jachtową oraz z odzieżą i butami żeglarskimi (łącznie na terenie mariny znajdują się teraz 3 sklepy żeglarskie). Na terenie Mariny działają 4 firmy czarterowe. Jest autoryzowany serwis silników Mercury. Jest kawiarnia, restauracja, wypożyczalnie rowerów, kajaków. Działają 2 firmy organizujące wycieczki po Zalewie Kamieńskim. Można pomieszkać w hausbocie. Zdobyć patent żeglarski, motorowodny, czy uprawnienia radiooperatowa. Można nawet kupić nowy jacht w firmie Best Boats – przedstawiciela stoczni Rodman i Lema. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakość świadczonych w Marinie Kamień Pomorski usług została doceniona nie tylko przez żeglarzy. Od Związku Portów i Przystani Jachtowych Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Marina otrzymała certyfikat „5 Bursztynowych Kotwic” – najwyższa z możliwych not, zaś od Magazynu Żagle „5 Gwiazdek” – również najwyższa z możliwych not.

Marek Świderski – Prezes Zarządu Mariny Kamień Pomorski Sp. z.o.o.: dobre wyniki sezonu 2016 to efekt ciężkiej pracy całego naszego zespołu. Moim zdaniem, najlepszego zespołu na polskim wybrzeżu. Na trudnym obecnie rynku pracy, mam komfort zatrudniać ludzi, którzy znają się na swojej robocie, lubią ją i chcą się rozwijać. Jesteśmy mała firmą, zatrudniającą na stałe 8 osób i 2 dodatkowo w sezonie, ale wśród pracowników jest dobra atmosfera. Działamy niemal jak firma rodzinna. Od 2015 roku konsekwentnie realizujemy strategię zorientowaną na zadowolenie klienta. Monitorujemy nasze działania, słuchamy naszych klientów i cały czas staramy się polepszać ofertę. Nasze przychody rosną, ale co ważne, cały czas udaje nam się optymalizować i ograniczać koszty. W następstwie tego, rok 2016 spółka zamknie zyskiem.

Splendoru Marinie dodaje mający w niej siedzibę Jacht Klub Kamień Pomorski – aktualny Klubowy Wicemistrz Polski w Żeglarstwie oraz Żeglarski Klubowy Mistrz Szczecina. Członkami klubu są tacy znani żeglarze jak Szymon Kuczyński, który w tym roku zakończył samotny rejs dookoła świata najmniejszym jachtem w historii, czy Mateusz Stodulski będący aktualnie w rodzinnym rejsie „Sputnikiem dookoła Ziemi”. Marina angażuje się również w regaty organizowane na jej terenie przez Jacht Klub Kamień Pomorski. Efekt synergii jest tutaj oczywisty. W 2016 roku w Kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Europy w Klasie Europa. Dla mariny, oprócz oczywistego efektu promocyjnego, impreza była również sukcesem finansowym. Coraz większą popularnością cieszą się też wspierane przez Marinę regaty Sputnik Cup – najdłuższe obecnie regaty morskie na Zachodnim Bałtyku. Regaty zaliczane są do Pucharu Bałtyku Południowego – cyklu regat organizowanych przez Zachodniopomorski, Pomorski i Elbląski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Gdańską i Kaliningradzką Federację Żeglarską. Uroczyste zakończenie Pucharu Bałtyku Południowego odbędzie się w tym roku w grudniu w Marinie Kamień Pomorski.

Sukcesywny rozwój i wzrost liczby rezydentów oraz gości powodują, że w Marinie Kamień Pomorski  myśli się obecnie o zwiększeniu ilości miejsc postojowych oraz nowych placach do zimowania jachtów. Już w 2017 roku w basenie portowym dojdą minimum 4 miejsca dla jachtów o długości powyżej 11m. Do 2020 roku, jeżeli koniunktura się utrzyma, marina chce zwiększyć ilość miejsc postojowych do 400. Byłaby wtedy największą mariną na polskim wybrzeżu.

Tekst: Marina Kamień Pomorski

Zdjęcia: Damian Grabarski, Tomasz Tetela, Marek Świderski

 

Komentarze