Zgłoś kandydata do Nagród Żeglarskich

0
399

 

10 stycznia rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Zwycięzców poznamy na uroczystej Gali Żeglarskich zaplanowanej na 25 marca.

 

Propozycje nominowanych osób i instytucji zgłaszać mogą mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki także mieszkańcy całej Polski. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 lutego.

Formularze zgłoszeniowe wraz z opisami kategorii znajdują się na stronie internetowej www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl. Znajduje się tam także regulamin, który mówi o zasadach przyznawania poszczególnych wyróżnień.

 

Nagrody przyznane mogą zostać aż w 10 kategoriach:

  • ·         Nagrodę imienia kapitana Ludomira Mączki może otrzymać żeglarz z terytorium Polski, Pomorza Przedniego i polonijny. Nagroda może zostać przyznana za:

ü  nieprzeciętne osiągnięcie żeglarskie, które miało miejsce w ciągu dwóch minionych lat poprzedzających przyznanie Nagrody;

ü  dokonania związane z kulturą morską (za które uznaje się między innymi: wyreżyserowanie filmu; napisanie książki o tematyce żeglarskiej/ morskiej; prowadzenie działalności publicystycznej lub propagowanie kultury marynistycznej, w czasie nie krótszym niż 15 lat);

ü  za całokształt działalności w dziedzinie żeglarstwa osób, które prowadziły co najmniej 20-letnią, wybitną aktywność w tej dziedzinie.

Laureat Nagrody im. kapitana Ludomira Mączki otrzymuje: rzeźbę – statuetkę LUDOMIRA oraz 10.000 PLN netto ufundowane przez Gminę Miasto Szczecin. Imię i nazwisko laureata umieszczenie zostanie na tablicy informacyjnej w szczecińskiej Alei Żeglarzy.

  • ·         Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka, przyznawana jest kapitanowi (sternikowi) wybitnego rejsu, który zakończył się w roku poprzedzającym rozdanie Nagród i był związany z Pomorzem Zachodnim lub Przednim (osobą kapitana lub jachtem z załogą złożoną w większości z żeglarzy mieszkających na Pomorzu Zachodnim). Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
  • ·         Żeglarz Roku – Nagroda przyznawana jest żeglarzowi z Pomorza Zachodniego lub Przedniego za szczególne osiągnięcia związane z żeglarstwem. Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
  • ·         Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego przyznawana jest żeglarzowi regatowemu lub trenerowi regatowemu z Pomorza Zachodniego, który osiągnął nieprzeciętne sukcesy w żeglarstwie wyczynowym.
  • ·         Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Haski przyznawana jest osobie, która popularyzuje żeglarstwo na terenie Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, w czasie nie krótszym niż 10 lat.
  • ·         Nagroda Kota Umbriagi. Nagroda stanowi wyróżnienie przyznawane za znaczące osiągnięcia na polu żeglarstwa lub jego popularyzację. Przeznaczono ją dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz placówek oświatowych Pomorza Zachodniego i innych podmiotów prawnych, krzewiących żeglarstwo wśród dzieci.
  • ·         Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym, organizacjom, stowarzyszeniom, fundacjom, instytucjom oraz innym podmiotom za działalność artystyczną lub kulturalną o tematyce morskiej (wodnej, żeglarskiej) o szczególnym znaczeniu dla Szczecina lub Pomorza Zachodniego.
  • ·         Wydarzenie Żeglarskie, jest Nagrodą, którą wyróżnia się organizatora: regat, uroczystości, imprez, koncertów, festiwali, wystaw o tematyce żeglarskiej lub innych nieprzeciętnych wydarzeń z nimi związanych, które zostały zorganizowane na terenie Szczecina lub Pomorza Zachodniego.
  • ·         Młody Żeglarz Roku. Nagroda przyznawana jest okazjonalnie nie częściej niż raz w roku, dla żeglarza w wieku od 13 do 18 lat – mieszkańca Pomorza Zachodniego, który wyróżnił się w czasie regat lub rejsu postawą, zachowaniem godnym naśladowania lub nieprzeciętnym czynem, a jego wyróżnienie jest godne uhonorowania.
  • ·         Żeglarska Nagroda Specjalna. Nagroda przyznawana osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką, nie kwalifikującej się do przyznania wyżej opisanych nagród.

 

Do zgłaszania kandydatów, prócz mieszkańców, uprawnieni są także członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie.

 

Zgłoszenia do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina przyjmowane są na formularzach stanowiących załącznik do Regulaminu (do pobrania na stronie internetowej nagród). Wnioski należy składać:

  • ·         elektronicznie – nagrody.zeglarskie@zegluga.szn.pl;
  • ·         listownie – Żegluga Szczecińska Sp. z o. o., ul. Jana z Kolna 7, 71-603 Szczecin.

Lista nominowanych do Nagród zostanie podana do publicznej wiadomości do dnia 10 marca każdego roku i opublikowana na stronie internetowej Nagród Żeglarskich Szczecina.

 

Spośród zgłoszeń kapituła wyłoni kandydatów na laureatów nagród i swoją rekomendację przekaże Prezydentowi Miasta, który zdecyduje o przyznaniu wyróżnień. Wyboru kandydatów kapituła dokona w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności ponad połowy członków. W przypadku równej liczby głosów rozstrzygający będzie głos Przewodniczącego Kapituły Nagród.

 

Ustanowienie Nagród Żeglarskich Szczecina stanowi podkreślenie charakteru stolicy Pomorza Zachodniego jako miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.

Komentarze