„888 portów i zatok, przewodnik żeglarski po Adriatyku 2014/2015”

0
1001

Niedawno w księgarni pojawiło się długo oczekiwane, nowe wydanie książki „888 portów i zatok, przewodnik żeglarski po Adriatyku 2014/2015” autora Karl Heinz Bestaendig. Jest to ju siódme wydanie chyba najbardziej popularnego przewodnika dla żeglujących po wschodnim wybrzeżu Adriatyku w Polsce.

Przewodnik w bardzo praktyczny, atlasowy sposób prezentuje wybrzeże Słowenii, Chorwacji i Czarnogóry, z północy na południe. Nie zawsze się tak da i są odstępstwa od tej zasady, chociażby tam gdzie wyspy są ustawione współrzędnie w stosunku do lądu. Aby się  w tym nie pomylić, na mapach naniesiono jasnoszare linie ograniczające i numery stron wskazujące dalszy kierunek. Na mapy naniesione są dodatkowo powiększone plany portów, marin i zatok, wraz z krótkimi tekstami informacyjnymi. Do tego wydanie jest kolorowe, co bardzo ułatwia sprawdzanie świateł czy torów podejściowych. To wszystko czyni, że publikacja ta staje się bardzo wygodną pomocą nawigacyjną.

Niestety nie wszystko jest takie kolorowe, przewodnik nie ma podanej siatki współrzędnych gfegraficznych i aby znaleźć pozycje jakiegoś portu i wprowadzić ją do swojego odbiornika GPS musimy kupić jeszcze jedną książkę „Zeszyt GPS – 1000 punktów WGS-84. Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra”. Dodatkowo utrudnieniem na pewno jest system zapisywania numerów telefonów. Podane są numery telefonów bez numerów kierunkowych. Zatem aby zadzwonić z telefonu komórkowego do mariny musimy pamiętać aby dodać w Słowenii +386, a w Chorwacji +385.

Nie zmienia to jednak faktu, że przewodnik Żeglarski po Adriatyku to zdaniem magazynu Żagle”zdecydowany numer jeden na rynku wydawnictw żeglarskich poświęconych wybrzeżu Chorwacji.”

Książka dostępna jest w  Księgarni Morskiej: http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=5&id_prod=1

 

Katarzyna Koj

Komentarze