„404” – Testy przygotowujące do egzaminu na stopień sternika motorowodnego

0
1285

Po liberalizacji przepisów związanych ze szkoleniem, egzaminowaniem i uzyskiwaniem patentów żeglarskich i motorowodnych, szczególnie po wprowadzeniu instytucji tzw. Podmiotów upoważnionych na rynku szkół żeglarskich zapanowała swoista wolna amerykanka w zakresie egzaminów teoretycznych. Ta sytuacja wbrew pozorom nie ułatwia życia szkołom żeglarskim i motorowodnym, ponieważ obecnie każdy egzaminator musi we własnym zakresie przygotować i przeprowadzić egzamin teoretyczny w pełni zgodny z wytycznymi Ministra Sportu i Turystyki.

 

 

A tutaj wolnej amerykanki już nie ma, ponieważ przepisy wyraźnie określają zakres wiedzy jaką musi posiąść kandydat do patentu a co za tym idzie zakres wiedzy jaką egzaminator sprawdzić powinien. Mamy więc tematykę nawigacyjną, przepisy i locję, budowę jachtów i instalacje jakie na nich można spotkać, podstawy meteorologii i ratownictwa, teorie manewrowania a nawet zagadnienia etykiety żeglarskiej – słowem spora dawka wiedzy niezbędnej do bezpiecznego uprawiania sportów wodnych.

 

Nowa pozycja wydawnicza na rynku: 404… wychodzi idealnie naprzeciw potrzebom zarówno kursantów szkoleń motorowodnych jak również instruktorom i egzaminatorom na patenty motorowodne. Przejrzysty układ testów jednokrotnego wyboru (z trzech odpowiedzi) obejmuje całość zagadnień zgodnie z wytycznymi ministerialnymi. Tytułowe 404 pytania ułożono w grupach tematycznych co ułatwia naukę i opracowywanie zestawów egzaminacyjnych. Ciekawe, czasem podchwytliwe pytania czynią naukę skuteczniejszą, bo odmienną od żmudnego i nudnego studiowania podręczników. Dla instruktora to narzędzie ułatwiające zaplanowanie szkolenia teoretycznego w sposób, który zapewni, że żaden z ważnych aspektów edukacyjnych nie zostanie pominięty a egzaminatorowi wydawca zapewnia doskonałe narzędzie do tworzenia testów egzaminacyjnych obejmujących zgodnie z wymogami prawnymi całość wiedzy, jaką należy egzaminem zweryfikować.

 

 

Brawa dla autorów za bardzo przemyślane pytania i intrygujące sugestie odpowiedzi oraz za szatę graficzną, która nie męczy wzroku studiującego wiedzę czytelnika i która wzbogacona jest dobrej jakości grafiką. Już na pierwszy rzut oka docenić można doświadczenie twórców tej książki, gdyż pytania dobrano tak, aby uczącemu się kursantowi poza stricte teoretyczną wiedzą pozostały w głowie praktyczne i bardzo przydatne dla bezpieczeństwa aspekty prowadzenia jachtów motorowych.

 

Jest to pierwsze tego typu wydawnictwo i moim zdaniem powinno ono zyskać dużą popularność wśród szkół motorowodnych i chętnych uzyskania patentów motorowodnych, gdyż umożliwia przekazanie i weryfikowanie wiedzy w sposób zwięzły, konkretny i bardzo ciekawy. Na podstawie tej książki można ułożyć zarówno plan szkolenia teoretycznego jak i egzaminu państwowego bez ryzyka pominięcia któregokolwiek z wymaganych obszarów wiedzy.

 

 

Bardzo czekamy na kolejne testy – tym razem pod kątem weryfikacji wiedzy jachtowych sterników morskich.

 

Kpt. Krystian Szypka

 

Książka dostępna jest w Księgarni Morskiej – http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=4&id_prod=694 

Komentarze