18 rodzajów broni do walki z piratami

0
3448

Opowieści o bezwzględnych piratach znamy głównie z legend, opowiadań i filmów. Ale piraci również współcześnie są w niektórych rejonach świata dużym i realnym zagrożeniem dla statków. Dlatego konieczny jest rozwój wyposażenia do zabezpieczenia się przed piratami i skutecznej walki w chwili zagrożenia.

W kwietniu 2009 roku, kiedy izraelski statek towarowy MV Africa Star został zaatakowany przez piratów, załoga użyła zwiniętego drutu kolczastego, aby piraci nie wspięli się na statek.

Technologia anty-piracka przeszła długą drogę od tego czasu. Kupieckie statki kursujące w obszarach, w których występuje wysoki odsetek piractwa, takich jak Zatoka Adeńska (GOA), mają na pokładzie uzbrojonych strażników wraz z różnego rodzaju nieśmiercionośną bronią, aby pokrzyżować piratom próby ataku. W niniejszym artykule przedstawimy metody używane do ochrony statków w obszarach zagrożonych piractwem.

Broń do walki z piratami – przegląd rozwiązań

1. Urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu (LRAD)

Urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu to nieśmiercionośne urządzenie, które wykorzystuje wiązkę dźwięku wywołującą ból, aby odpędzić piratów. Broń produkuje piskliwy dźwięk, który jest wyższy niż poziom tolerancji przeciętnego człowieka. Do tej pory LRAD był używany na kilku statkach transportowych i wycieczkowych.

2. Urządzenie laserowe

Anty-pirackie urządzenie laserowe wykorzystuje nieśmiercionośną wiązkę laserową, aby przesłać ostrzeżenie wizualne piratom i tymczasowo rozproszyć ich uwagę. Laserowe urządzenie może być używane zarówno za dnia, jak  i w nocy i może być obsługiwane przez załogę statku.

3. Armatka wodna

Armatka wodna to kolejne urządzenie, które jest często stosowane na statkach handlowych. Urządzenie emituje mocny i zwarty strumień wody, który spycha piratów próbujących wejść na statek. Działo może też szybko wypełnić pirackie łodzie  wodą, co spowolni je i zmniejszy zwrotność. Większość armatek wodnych może być zdalnie sterowana z bezpiecznej pozycji na statku.

4 . Bezpieczne ogrodzenie elektryczne

Ogrodzenie elektryczne otacza statek i zapobiega wspięciu się piratów na pokład. System ten można złożyć, gdy nie jest w użyciu.

5. Sieci – pułapki na łodzie

Jest to typ sieci balistycznych, które mogą być używane do zatrzymania pirackiej łodzi, gdy zbliży się do statku handlowego. Gdy znajdzie się w wodzie, oplata się wokół śruby łodzi, zatrzymując ją w miejscu.

6. Śliska piana

Śliska piana to substancja, która może być wykorzystana do polania pokładu lub boków statku, aby piraci nie mogli się po nim wspiąć. Substancja znacznie zmniejsza przyczepność, zatem każdy, kto ma z nią kontakt, ma trudności z chodzeniem, czy staniem.

7. Brzydko pachnące ciecze – płyn odstraszający

Ta technologia anty-piracka, wymyślona przez Międzynarodową Sieć Bezpieczeństwa Morskiego w USA, polega na oblaniu piratów śliskim, cuchnącym, zielonym płynem, który mocno śmierdzi i powoduje oparzenia. Pieczenie i paskudny zapach sprawia, że piraci skaczą do wody, aby się go pozbyć, co tym samym powstrzymuje ewentualny zamach.

8. Urządzenie przeciw abordażowi

Jest to metoda, która wykorzystuje kanistry z drutem kolczastym, aby zapobiec wejściu piratów na pokład statku. Drut działa jak bariera między piratami, a statkiem.

9. Sprężone powietrze

Wyrzutnik jest produktem firmy z Wielkiej Brytanii. Jest to działko, które wykorzystuje sprężone powietrze do miotania różnych pocisków. Moc i śmiertelność pocisków mogą być różne, w zależności od odległości, w jakiej piraci znajdują się od statku.

10. Pułapka „P Trap”

To system zapobiegający przedostaniu się piratów na pokład. Składa się z cienkich lin, które unoszą się na poziomie wody wokół boków statku. Gdy pirat lub statek znajdą się w kontakcie z linami, zaplątują się w nie.

11. Zasłona przeciw piratom

Zaprojektowana przez oddział japońskiej grupy NYK, zasłona jest unikalną metodą zapobiegającą wspinaniu się piratów na statki. Składa się z szeregu przewodów, które zwisają po lewej i prawej burcie. Morska woda przechodzi przez dysze przy sile 0,2 Mega Pascala, wprawia węże w nieprzewidywalny ruch wirowy, generując dość siły, aby poważnie zranić każdego, kto znajdzie się w pobliżu.

12. Granaty oszałamiające

Granat hukowy lub granat błyskowy to urządzenia, które wytwarzają oślepiający błysk światła i hałas. Granaty są wykorzystywane do tymczasowego dezorientowania piratów, nie powodując jakiegokolwiek trwałego uszczerbku na zdrowiu.

13. Pistolet oślepiający

Oślepiający pistolet jest rodzajem broni laserowej, który wykorzystuje zielone światło, aby zdezorientować i tymczasowo oślepiać piratów. Skoncentrowana wiązka zielonego światła może być używana zarówno za dnia, jak  i w nocy.

14. Gumowe kulki – granaty

To broń, która wyrzuca detonujące się gumowe kule. Emituje błysk i dźwięk, który może być używany w celu powstrzymania piratów, nim wejdą na pokład statku.

15. System ADS – fala elektromagnetyczna

To broń, która wysyła wąską wiązkę energii elektromagnetycznej w głąb skóry, nie powodując trwałego uszkodzenia. Fala przenika pod skórę, powodując nieznośne uczucie pieczenia, zmuszając piratów do ucieczki, czy skakania za burtę.

16. Węże pożarowe

Węże pożarowe na statku lub specjalne hydranty są często używane do walki z piratami. Te wysokociśnieniowe węże wodne są bardzo silne i skuteczne. Specjalne węże strażackie są również wyposażone w system sterowania półautomatycznego, jak i zdalnego.

17. Koktajl Mołotowa

Koktajl Mołotowa został wykorzystany przez kilka załóg statków handlowych, które nie zostały wyposażone w anty-piracką broni i uzbrojonych strażników. Koktajl Mołotowa może być wykonany na statkach przy wykorzystaniu pustych szklanych butelek, substancji łatwopalnych, takich jak benzyna i źródła zapłonu, takie jak knot z kawałka tkaniny. Może być rzucony na łodzie piratów, gdy się zbliżają.

18. Tasery – paralizatory elektryczne

Jeśli piraci dostaną się na pokład statku, załogi i ładunek statku mogą być chronione za pomocą taserów – broni, która poraża prądem, tymczasowo powodując, że piraci stracą kontrolę nad mięśniami. Urządzenie na pewno można stosować w ostateczności, aby chronić załogę przed piratami.

To nie jest wyczerpująca lista anty-pirackich broni, które są lub były stosowane na pełnym morzu w obronie przed piratami. Jednakże, jeśli wymaga tego sytuacja, mogą być potencjalnie wykorzystane jako nieśmiercionośna broń chroniąca przed atakami piratów.

Czy znacie jakąś inną broń?

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.marineinsight.com

Komentarze