Zjawa IV przepłynęła Atlantyk

0
99

Harcerski jacht s/y Zjawa IV, po 16 dniach żeglugi non stop przepłynął Ocean Atlantycki i szczęśliwie dotarł do brzegów Barbados.

Zjawa płynie w rejsie dookoła Atlantyku pod nazwa OdySEA Władka Wagnera, mającego upamiętnić sylwetkę Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który na jachtach Zjawa, Zjawa II i Zjawa III opłynął Kulę Ziemską w latach 30 ubiegłego wieku.

Zjawa płynie w wyprawie wieloetapowej, to znaczy, że załoga jachtu zmienia się co ok. 14 dni. OdySEA rozpoczęła się 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni, w miejscu z którego wystartował Wagner. Następnie przez kanał Kiloński, Amsterdam, Brest i Lizbonę jacht dopłynął do Afryki, do portu Rabat w Maroko. Stamtąd wykonał skok na Maderę i na Wyspy Kanaryjskie i dalej na Wyspy Zielonego Przylądka. To właśnie z Wysp Zielonego Przylądka rozpoczął się rejs przez Ocean do Barbados.Do dnia dzisiejszego Zjawa przepłynęła ponad 7000 mil morskich.

W wyprawie wzięło udział blisko 100 żeglarzy. Jachtem jak do tej pory kierowało 4 kapitanów. Skok przez Atlantyk poprowadził kpt. Wojciech Zientara z 8 osobową załogą złożoną w większości z instruktorów harcerskich. Podróż przez Atlantyk rozpoczęła się w Mindelo 21 listopada 2015. Jacht przepłynął względnie spokojnie 2000 mil do Barbados. Żeglarzom towarzyszyły wprawdzie wielkie oceaniczne fale, ale stały kierunek i siła wiatru pozwalały na spokojną pasatową żeglugę mimo rozfalowania. Jak mówi kapitan Wojciech Zientara, podstawowym problemem na jachcie była powtarzalność dni i wkradająca się w życie załogi nuda, spowodowana przeczytaniem wszystkiego co dało się przeczytać na jachcie.

obraz nr 1

Na Barbados Zjawa nie zostanie długo. Kolejna załoga przylatuje już 12 grudnia na Martynikę, skąd rozpocznie się kolejny XI już etap wyprawy.

Dalej Zjawa ma w planach pobyt na Karaibach. Święta i Nowy Rok spędzi na Martynice, a stamtąd popłynie do Puerto Rico. Po drodze zatrzyma się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie przez kilka lat mieszkał Władysław Wagner i gdzie znajduje się ufundowana jego pamięci tablica,  a potem przez Jamajkę i Kubę do Stanów Zjednoczonych. W powrotny rejs do Europy wyruszy z Miami z końcem marca 2016 roku. Chętnych do śledzenia wyprawy zapraszamy na stronę: www.odysea.org.pl

 

Odysea Władka Wagnera

Rejs śladami Władka Wagnera to wyprawa mająca na celu popularyzację znajomości historii o pierwszym Polaku, który opłynął świat dookoła. Trasa podróży została starannie opracowana – celem było umieszczenie na niej jak największej ilości portów, które kiedyś odwiedził Wagner.

Wyprawę rozpoczęliśmy 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni. Porcie, z którego wyruszył Wagner. Popłyniemy na Karaiby, odwiedzimy tablicę jego pamięcia na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Potem popłyniemy do Stanów Zjednoczonych, do Tampy i Miami. Stamtąd rozpoczniemy powrót do Europy. Wrócimy przez Bahamy, Bermudy i Azory do Lizbony. Wyprawę zakończymy w czerwcu 2016 roku.

Komentarze