Zimowe gotowanie nie straszne – poradnik i oferta marki Optimus

0
687

W plecaku prawdziwego backpackera palnik i kartusz z gazem zajmują poczesne miejsce. Dzięki nim można czuć się niezależnym i przygotować posiłek, nawet jeśli naokoło pustynia, wysokie góry czy środek tundry. Gotowanie na gazie jest proste i wygodne. Wystarczy podpalić kuchenkę połączoną z kartuszem gazowym, a w przypadku palników z piezozapalnikiem nie potrzeba do tego nawet zapalniczki! Problemy zaczynają się, gdy planujemy gotowanie w trudniejszych warunkach – w przypadku wietrznej pogody, w wysokich górach lub zimą.

 

obraz nr 1

 

W takich warunkach kartusze z gazem należy chronić przed zimnem. Warto wcześniej ogrzać je pod kurtką lub choćby w dłoniach. Należy izolować je od śniegu, lodu oraz innych zimnych powierzchni (np. beton) poprzez postawienie na innym podłożu – może być nim choćby karimata, a najlepiej sprawdza się w tej funkcji ogrzewacz chemiczny. By uniknąć utraty ciepła, obowiązkowym wyposażeniem powinna być ochrona przeciwwietrzna – czasami dodawana gratisowo do kuchenki lub do kupienia osobno.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemów radiacyjnych lub zintegrowanych osłon przeciwwietrznych. Typowym zestawem tego typu jest Optimus Elektra FE, który zaprojektowany został w technologii Fuel Efficient, co gwarantuje maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu paliwa. Zawiera m.in. palnik Crux Lite, garnek z radiatorem i osłonę.

 

Najbardziej wydajnym sposobem gotowania na śniegu jest używanie maszynki na paliwa płynne. Ich jednorazowa cena jest znacznie wyższa niż palników na gaz, ale z kolei gdy porównamy cenę zużywanego paliwa oraz kartuszy, to jednak okazuje się, że w ogólnym rozrachunku kuchenka paliwowa jest tańsza. Panuje jednak opinia, że paliwówki są skomplikowane w użyciu i że jest z nimi więcej kłopotów. Faktycznie trzeba bardziej dbać o regularny przegląd części, gdyż gdy się używa paliwa gorszej jakości, przewody lubią się zatykać. Tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z kuchenką paliwową, radzimy uważnie przeczytać instrukcję. Są pewne zasady, których należy przestrzegać, jak odpowiednie pompowanie paliwa, wygaszanie płomienia etc. Już po kilku użyciach okazuje się, że wchodzą one w nawyk i wydają się oczywiste. Jeśli mamy wątpliwości co do niezawodności maszynki paliwowej, radzimy kupować jedynie sprawdzone produkty renomowanych firm. Dobrą opinią na rynku cieszą się firmy skandynawskie, które posiadają wieloletnie tradycje w kwestii sprzętu do gotowania dla miłośników outdooru, np. szwedzka firma Optimus produkuje zestawy do gotowania już ponad 100 lat!

 

                                              obraz nr 2

 

Zimą jesteśmy często skazani na pozyskiwanie wody ze śniegu lub lodu, co zabiera mnóstwo czasu, zanim zamieni się on w stan płynny. Zimno panujące naokoło powoduje, że musimy znacznie dłużej czekać aż woda się zagotuje. Warto więc zawczasu przemyśleć kwestie menu. Nie planujmy zbyt rozbudowanych wieloelementowych dań. Najlepsze są w tym przypadku wszelkie posiłki z proszku, a najsmaczniejsze i najpożywniejsze – dania liofilizowane, które wystarczy zalać wodą, by cieszyć się pełnowartościowym posiłkiem w postaci makaronu z kurczakiem i szpinakiem w sosie śmietanowym lub risottem sojowym z warzywami.

 

O marce

 

Optimus to znana szwedzka firma, która zajmuje się produkcją kuchenek i akcesoriów turystycznych już od ponad 100 lat. Pod koniec 2007 roku stał się częścią Katadyn Group. Od momentu powstania, w 1899 roku, w Sztokholmie, firma kładzie duży nacisk zarówno na ulepszanie istniejących produktów, jak i nieustanne poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. W ofercie Optimus of Sweden znajdują się kuchenki turystyczne i palniki wielopaliwowe, naczynia biwakowe, akcesoria kuchenne itp.

 

Więcej informacji o ofercie marki Optimus: www.ravenoutdoor.com

 

 

Komentarze