„Zew Oceanu. 312 dni samotnego rejsu dookoła świata”

0
777

Ocean Południowy – najbardziej niegościnne miejsce na Ziemi. Huraganowe wiatry, zabójcze fale, podstępne góry lodowe i żadnych szans na ratunek w razie wypadku. Chcąc opłynąć świat dookoła, trzeba jednak pokonać tę oceaniczną pustynię.

Tomasz Cichocki podjął wyzwanie.

W ciągu 10 miesięcy samotnego rejsu udało mu się bez zawijania do portów (poza konieczną naprawą steru w RPA) opłynąć kulę ziemską wokół trzech legendarnych przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu. Jego łódź – seryjny jacht nadający się raczej do rekreacyjnego pływania po Adriatyku niż do zmagań z rozwścieczonym oceanem – początkowo była wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. W zetknięciu z rozszalałym żywiołem elektronika niestety zawiodła; popsuły się radar, autopilot, generator prądu… Wywrotka pozbawiła żeglarza połowy zapasu żywności, ale solidny jacht przetrwał.

O swoich zmaganiach ze słabościami, magicznych chwilach na oceanie i dziwnych spotkaniach z tajemniczymi stworzeniami Cichocki opowiada z humorem i dużą dozą autoironii, udowadniając, że każde, nawet najbardziej szalone marzenie można spełnić.

„Słaniam się na nogach za kołem sterowym. To już trzecia doba bez snu. I czwarta bez jedzenia. Jestem u kresu sił. Jestem szczęśliwy”.

 

Może zabrzmi to troszkę cynicznie… Jakaż to łaska boska, że to wszystko przeżył i… przeżył. Mamy co czytać. Kłaniam się, Panie Kapitanie. To jedna z najlepszych książek o samotnej żegludze. A znam wszystkie.

Kuba Strzyczkowski, dziennikarz radiowej Trójki, żeglarz

Kapitan Tomasz Cichocki (ur. 05.11.1957r. ) jest z wykształcenia psychologiem i pedagogiem.  Pochodzi z Olsztyna, swą przygodę z żeglarstwem zaczynał na Mazurach,  pierwszy raz wsiadł na łódkę, gdy miał siedem lat. Pasję żeglarską rozwijał pływając na kadetach, 470-tkach, omegach, a także turystycznie na Wielkich Jeziorach Mazurskich,

Po morzach żegluje od 35 lat, przepłynął ponad 26 tys. mil i dwukrotnie (w jednym sezonie), samotnie pokonał Atlantyk.

Kapitan jest jednym z 20 Polaków, którzy opłynęli samotnie glob.

 Za swój rejs dookoła świata kapitan Tomasz Cichocki został uhonorowany Srebrnym Sekstantem – najbardziej prestiżową polską nagrodą żeglarską,  tytułem Żeglarza Roku 2012 i  nagrodą honorową „Rejs Roku 2012.

 

Premiera 6 marca 2013 roku

„ZEW OCEANU. 312 DNI SAMOTNEGO REJSU DOOKOŁA ŚWIATA”

Tomasz Cichocki

Współpraca Marcin Mastalerz

 

Źródło: http://www.dwpwn.pl/ 

Komentarze