Zacznij od podstaw

0
496

Mimo porad ekspertów, bielizna termoaktywna to dla wielu osób zbędny gadżet. Wciąż pokutuje przeświadczenie, że zwykła bawełniana koszulka też się sprawdzi. Otóż nic bardziej mylnego – w tym przypadku bawełna to wybór najgorszy z możliwych. Profesjonalna bielizna termoaktywna to podstawa i tylko ta dobrze dobrana, zagwarantuje nam całodzienny komfort uprawiania sportu.

 Mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie i ciężko się z tą maksymą nie zgodzić. Bawełniane koszulki tak samo jak sztruksowe spodnie, są dobre do noszenia na co dzień ale z pewnością nie sprawdzą się jako odzież użytkowana w trakcie aktywności sportowej np. jazdy na nartach czy biegania. Niby oczywiste, a jednak nie do końca bo wciąż duża grupa osób używa bawełnianych koszulek jako pierwszej warstwy ubrania. Duży błąd, ponieważ bawełna szybko chłonie wilgoć, ale jej nie odparowuje, co za tym idzie bardzo długo schnie fundując nam zimny kompres 

i wszystkim znany efekt „mokrych pleców”. O ile latem, np. w trakcie trekkingu w górach, gdy zawieje silniejszy wiatr jest to po prostu nieprzyjemne uczucie, o tyle zimą ma to również wpływ na wychłodzenie naszego organizmu. Wówczas nawet najlepsza kurtka nie zapewni nam komfortu w trakcie aktywności. Bielizna termoaktywna jest polecana do każdego rodzaju aktywności sportowej uprawianej na świeżym powietrzu.

 Dobra bielizna termoaktywna – czyli jaka?

Kluczem do sukcesu przy wybieraniu bielizny termoaktywnej, jest  materiał z którego została uszyta.

Powinien błyskawicznie odprowadzać wilgoć (pot) z powierzchni skóry, transportować ją na zewnątrz
i odparowywać oraz szybko schnąć. Zadaniem bielizny termoaktywnej jest również utrzymanie optymalnej temperatury organizmu – ma zapobiegać wychłodzeniu poprzez zatrzymanie ciepła wytworzonego przez ciało. 

Dobrą inwestycją będzie zakup bielizny wykonanej z dzianiny Polartec® Power Dry® czy Polartec® Power Stretch®. Obie są lekkie i zostały stworzone aby dbać o mikroklimat naszej skóry. Polartec® Power Dry® ma dwukomponentową konstrukcję, w której zastosowano dwa rodzaje przędzy po obu stronach materiału. Wewnętrzna warstwa ma „punkty dotykowe”, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry, a na zewnętrznej pot rozprzestrzenia się i zostaje odparowany z powierzchni dzianiny.

Natomiast  Polartec® Power Stretch® również składa się z dwóch warstw ale dzianina ta jest grubsza i doskonale sprawdza się w trakcie bardzo mroźnych dni. Jej cechą szczególną jest niebywała elastyczność – rozciąga się na wszystkie strony. Zewnętrzna warstwa dzianiny jest odporna na ścieranie i gładka, a wewnętrzna – to miękki i miły w dotyku meszek, umożliwiający odprowadzanie wilgoci.

 Jest jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę, a mianowicie na krój wybranej odzieży. Bielizna termoaktywna nie może być luźna,  musi dobrze przylegać do ciała niczym „druga skóra”. Tylko wtedy dobrze spełni swoje zadanie. Dzięki niej, przebywając nawet przez długie godziny na stoku lub jeźdząc na rowerze czy biegając będziemy mogli cieszyć się wysokim komfortem cieplnym.

 

Ważne: Nie róbmy zakupów w hipermarketach nawet tych, które reklamują się jako sportowe, gdyż odzież w nich dostępna jest, co prawda tania i z pozoru wygląda profesjonalnie, ale zupełnie nie zdaje egzaminu praktycznego. Warto wybrać się do profesjonalnego sklepu górskiego, w którym znajdziemy dobrej jakości materiały i funkcjonalną odzież z nich wykonaną, która nas nie zawiedzie.

 

Przykładowe modele bielizny termoaktywnej.

 1975_
1975_

Legginsy Irbis marki Kwark. Uszyte z Polartec® Power Stretch® Pro – zewnętrzna warstwa dzianiny została wzbogacona nylonem, co sprawia że jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. W tym modelu typu unisex, zastosowano przedłużony tył, a wewnątrz ud nie występuje żaden szew. To rozwiązanie sprawdzi się w trakcie biegu lub jazdy na rowerze ponieważ uda nie będą obcierać o siebie szwami powodując dyskomfort.

1975_

Go Jacket marki Peak Performance wykonana z dzianiny Polartec® Power Stretch® jest dostępna w damskiej i męskiej wersji. Warto po nią sięgnąć kiedy tylko robi się zimno, idealna również na co dzień. Dostępne są również legginsy wykonane z tej samej dzianiny.

1975_

Koszulka z długim rękawem Vertigo marki Barracuda. Może być używana jako bielizna w sezonie jesienno zimowym lub jako jedyna warstwa ubioru na wiosnę i w lecie. Jest uszyta z Polartec® Power Dry® w wersji High Efficiency oraz wykończenie Odor Reststant, które zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.  High Efficiency wyróżnia się wewnętrzną warstwą zbudowaną z systemu sześcianów, który sprawia, że dzianina jest cieplejsza i jeszcze lepiej oddycha i zachowuje lekką wagę. Dzięki temu, będziemy mieć lżejsze i pojemniejsze plecaki – odzież wykonana z tej dzianiny można łatwo złożyć w niewielką kostkę, a dzięki jej właściwościom, po prostu będziemy potrzebowali mniejszej ilości odzieży. Koszulka dostęna w damskiej i męskiej wersji.

1975_

Bielizna narciarska Slider marki Armada zapewnia pełen komfort podczas jazdy – nogawki ¾ zapobiegają przegrzewaniu się nóg, po nałożeniu długich skarpet. Spodenki zostały wykonane z Polartec® Power Dry® w wersji High Efficiency – z wewnętrzną warstwą zbudowaną z systemu sześcianów, który sprawia, że dzianina jest lekka i ciepła, w porównaniu do swojej wagi oraz jeszcze lepiej oddycha.

Polartec, LLC to twórca, producent i dystrybutor specjalistycznych dzianin Polartec®. Polartec® oferuje szeroki wachlarz produktów wykorzystywanych przez czołowe firmy odzieżowe na świecie, od lekkich warstw wewnętrznych odprowadzających wilgoć, po warstwy chroniące w ekstremalnych warunkach pogodowych. Dzianiny Polartec® są szeroko stosowane we wszystkich gałęziach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, m.in. w wojsku, marynarce wojennej, piechocie morskiej, lotnictwie oraz siłach specjalnych. Więcej informacji
o Polartec, LLC na stronie internetowej firmy:
www.polartec.com.

Komentarze