Wózki trymowane na nawietrzną upraszczają zwroty przez sztag

0
781

Przy słabych i średnich wiatrach większość jachtów płynie kursem na wiatr lepiej, gdy wózek przeciągnięty jest na nawietrzną, powyżej osi symetrii łódki. To pozwala na dociągnięcie bomu do diametralnej bez zbytecznego napinania szota, co doprowadziłoby do zamknięcia liku tylnego.

W konwencjonalnym wózku musisz ręcznie odknagować zawietrzną linkę od wózka, żeby móc przeciągnąć go powyżej diametralnej. Przed zwrotem przez sztag zawietrzna linka musi być z powrotem zaknagowana , a podczas zwrotu lub po jego wykonaniu trzeba poluzować nową linkę zawietrzną.

Wózki Harkena trymowane na nawietrzną rozwiązują ten problem. Mają one knagi wbudowane w specjalny mechanizm, który automatycznie otwiera i zamyka zawietrzną knagę podczas zwrotu przez sztag.

Kiedy płyniesz kursem na wiatr zawietrzna knaga jest otwarta więc możesz wybrać wózek powyżej diametralnej. Kiedy robisz zwrot nie zwracaj uwagi na wózek – dawna zawietrzna knaga zamknie się, wózek pozostanie na swoim miejscu, a nowa zawietrzna knaga otworzy się i możesz wózek pociągnąć powyżej diametralnej na nowym halsie.

Przy silnym wietrze kiedy chcesz, żeby wózek był poniżej diametralnej. Wózek trymowany na nawietrzną działa jak każdy inny, wystarczy poluzować linki, żeby ustawić go w pożądanym miejscu, a po zwrocie przyjmie on lustrzaną pozycję.

Harken posiada wózki trymowane na nawietrzną od małych łódek sportowych począwszy na 13,7 metrowych (45 stopowych) skończywszy. Jeżeli już masz wózek Harkena to niemal na pewno możesz znaleźć zestaw do jego modernizacji.

Komentarze