Warto odwiedzić – Capo Verde – Święta pod palmami

0
460
obraz nr 1

Capo Verde

Ten kraj złożony z 10 wysp I kilku mniejszych wysepek wulkanicznego pochodzenia w centralnej części Oceanu Atlantyckiego leży 570 kilometrów (350mil) od wybrzeża Zachodniej Afryki. Trzy z wysp- Sal, Boa Vista i Maio są piaszczyste, suche i raczej płaskie. Pozostałe oferują wzniesienia i skały i bogactwo roślinności.

Klimat jest łagodniejszy niż ten spotykany w kontynentalnej Afryce- otaczająca woda łagodzi temperatury na wyspach. Średnia dzienna temperatura waha się od 23°C w styczniu do 29°C we wrześniu- tak więc nie zapomnijcie kostiumów kąpielowych! Deszcz pada tutaj regularnie tutaj tylko  w sierpniu i wrześniu, przynosząc krótkie, ale intensywne opady, co sprawia, że w ciągu roku spada tutaj tylko 265mm deszczu, czyli niewiele więcej niż w rejonach pustynnych.

Bliskość Sahary sprawia, że na większości wysp w archipelagu panuje raczej suchy klimat, jednak te z wyższymi wzniesieniami I leżące dalej od brzegu są dużo wilgotniejsze. W takiej wilgotności spotkamy lasy deszczowe, niestety, mocno naruszone działalnością człowieka. Północno-wschodnie stoki gór otrzymują więcej opadów niż zachodnie. Niektóre wyspy ze stromymi stokami są pokryte roślinnością w tych miejscach gdzie istnieje największa wilgotność  powietrza.

Wyspy nękają czasem huragany, intensywne i groźne, nabierające mocy podczas przejścia przez ciepłe wody Atlantyku.

Wyspy zostały odkryte i skolonizowane przez Portugalczyków w XV wieku, wtedy też stały się ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami.  Bogactwo często przyciągało korsarzy i piratów (wiecie jaka jest między nimi różnica?), takich jak Sir Francis Drake, korsarz w służbie Brytyjskiej który w roku 1508 dwa razy napadł na ówczesną stolicę Ribiera Grande.Wyspy odwiedził też w 1832 roku Charles Darwin podczas swoich wypraw. Kryzys i upadek wysp i rozpoczął się wraz z ustaniem handlu niewolnikami w XIXwieku. Niezadowoleni mieszkańcy rozpoczęli walkę o niepodległość od Portugalii, którą udało się wywalczyć w 1975roku.

obraz nr 2

Uwielbiasz windsurfing i adrenalinę? To miejsce dla Ciebie! Cape Verde jest znane ze swych fal, znakomitych dla windsurferów oraz kiteboardowców. Do popularyzacji tego miejsca i dyscypliny sportu przyczynił się znany hawajski surfer Josh Angulo- który jest honorowym obywatelem kraju.   Mitu Monteiro, pochodzący z Capo Varde jest mistrzem świata w dyscyplinie zjazdu z fal.

Inną popularną dyscypliną jest piłka nożna. Wielu znanych piłkarzy z międzynarodowych drużyn pochodzi z Cabo Verde lub mają tutaj przodków.

W kulturze I muzyce widać mieszankę kultury europejskiej i arfykańskiej. Miejscowa muzyka nosi nazwę morna i jest formą śpiewu przy akompaniamencie skrzypiec, gitary i cavaqunho. Inne typy tutejszej muzyki to funaná, coladeira, batuque i zouk
Ciepły, łagodny klimat i słońce przez 350 dni w roku? Do tego zapierające dech widoki, surfing, nurkowanie, wspinaczka i żeglarstwo- co kto lubi. Czy takie powitanie Nowego Roku nie brzmi znakomicie?

© Magda Stusińska

Za zgodą: http://www.odysea.org.pl/ 

Komentarze