Uroczystość cięcia blach do budowy niszczyciela min „Kormoran II”

0
865

Cięcie pierwszych blach do budowy niszczyciela min „Kormoran II” odbędzie się w najbliższy piątek, 25 kwietnia 2014 roku o godz. 11.00 w Remontowa Shipbuilding SA. W uroczystości weźmie udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Czesław  Mroczek. Spółka należy do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. Uroczystość cięcia blach to w przemyśle okrętowym oficjalne rozpoczęcie procesu produkcyjnego jednostki.

Kontrakt na dostarczenie niszczyciela podpisano we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. W jego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i Stocznia Marynarki Wojennej S.A.. W uroczystości wziął udział Premier RP Donald Tusk i Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.


Rozpoczęcie cięcia blach jest istotnym kamieniem milowym wieńczącym uzgodnienie projektu technicznego okrętu, a zarazem rozpoczęciem jego realizacji. Cały kadłub wykonany będzie ze stali amagnetycznej. Kontrakt obejmuje budowę prototypu z terminem przekazania przewidzianym na koniec 2016 roku, a także dwóch jednostek seryjnych. Ich realizacja przewidziana jest po zdaniu pierwszego okrętu.


Jesienią ubiegłego roku w basenie modelowym Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku rozpoczęto próby na modelu kadłuba powstającego okrętu. Między innymi przetestowano dzielność morską okrętu polegającą na sprawdzeniu w jakich warunkach pogodowych może wykonywać swoje zadania, a także zbadano jego właściwości manewrowe. Dzięki szczegółowej analizie parametrów możliwe było udoskonalenie kształtu kadłuba oraz precyzyjna kalibracja układu napędowego.

Okręt Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi, czyli zachowanie bardzo restrykcyjnych kryteriów poruszania się okrętu na akwenach. We współczesnym budownictwie okrętowym to dzisiaj standard. Okręt o długości 58 metrów obsługiwany będzie przez 45 osobową załogę.

Główne parametry okrętu Kormoran II:
1. wyporność: do 850 t
2. długość całkowita – 58,50 m
3. szerokość maks. – 10,30 m

 Źródło: http://morzaioceany.pl 

Komentarze