Sylwetki żeglarzy – Maciej Sodkiewicz

0
793

KPT. MACIEJ SODKIEWICZ

 

Doświadczony kapitan i niespokojny duch, którego ciekawość świata prowadzi ciągle w coraz to odleglejsze miejsca na ziemi. Swoją pasją nieustannie inspiruje kolejne załogi do żeglowania po zimnych i trudno dostępnych akwenach.  Wyznaczając cele kolejnych wypraw Maciek kieruje się zawsze zasadą bo nas tam jeszcze nie było! To właśnie z jego marzeń i planów wyłoniła się wyprawa „Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013”

Maciej Sodkiewicz urodził się 24 sierpnia 1978 w Tczewie. Studiował na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Zaczął żeglować mając 10 lat. Od tego czasu większość swojego życia spędził pod żaglami, a resztę – jak mówi – w hamaku wiszącym w ogrodzie… Przepłynął ponad 60 tysięcy mil z czego 50 tysięcy jako kapitan. Poprowadził ponad 130 rejsów, w trakcie których opłynął cała Europę od Spitsbergenu po marokańską Casablance. Najbardziej jednak lubi żeglować po zimnych wodach. Norweskie fiordy zna niemal na pamięć. Organizował i prowadził wyprawy na Islandię, Szetlandy i Wyspy Owcze, a także na Spitsbergen i Alaskę. Postawił stopę na kontynencie Antarktydy i dwukrotnie opłynął przylądek Horn.

Maciek jest jednym z najmłodszych polskich kapitanów prowadzących duże żaglowce. W tej roli najczęściej spotkać go można na pokładzie s/y Zawisza Czarny lub s/y Kapitan Głowacki. Zaangażował się w projekt Klasa pod żaglami, czyli organizację dwutygodniowych rejsów edukacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej. Jest także jednym z kapitanów prowadzących Zawiszę Czarnego w ramach projektu Zobaczyć Morze, dzięki  któremu osoby niewidome mogą czynnie uczestniczyć w rejsach.

Za swoją działalność na rzecz polskiego żeglarstwa w 2012 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi.

Komentarze