Pod koniec XVII wieku Thomas Tew był jednym z najbardziej znanych piratów grasujących na Morzu Czerwonym. Król Wilhelm III wymienił go w nakazie aresztowania skierowanym do kapitana Kidda (łowcy piratów), jako osobę szczególnie „niegodziwą i o złym usposobieniu”.
Historia Thomasa Tew
Niewiele wiadomo o życiu tego angielskiego pirata, zanim przybył na Bermudy w 1692 r. Według niektórych źródeł miał dobrze sytuowaną rodzinę na Rhode Island. Podczas konfliktu z Francją pracował jako kaper na angielskich statkach. Wkrótce został wybrany na kapitana Amity Venture. Od gubernatora Bermudów uzyskał pozwolenie na atakowanie francuskich statków i kolonii na wybrzeżu afrykańskim.
Wraz z kapitanem Georgem Drew miał dołączyć do Królewskiej Kompanii Afrykańskiej i zaatakować francuską fabrykę w Goori (Gambia). Jednak po burzy statek kapitana Drew uległ uszkodzeniu, a Tew porzucił pierwotny plan na rzecz piractwa. Łatwo przekabacił załogę, ponieważ ich obecne wynagrodzenie nie było wystarczające, a praca i tak ryzykowna.
Pirackie życie Thomasa Tew
W drodze na Morze Czerwone Tew napotkał statek Great Indian, z ponad 300 żołnierzami na pokładzie. Jednak Thomas i jego piraci mieli w sobie tyle odwagi, aby zaatakować!
Jak się okazało, po krótkiej walce zwyciężyli i każdy z jego ludzi otrzymał po 3000 funtów – swój udział w łupie. Kiedy Tew dowiedział się od więźniów, że ten statek był częścią konwoju, chciał zaatakować pozostałe. Jednak kwatermistrz i większość załogi byli temu przeciwni. W tych okolicznościach piraci postanowili osiedlić się na Madagaskarze.
Wkrótce potem Tew udał się na Rhode Island, gdzie uzyskał ułaskawienie. Mieszkał tam przez jakiś czas, ale nie mógł oprzeć się morzu i pokusie wielkiego zysku. Objął dowództwo na statku pirackim i popłynął na Morze Czerwone.
Śmierć kapitana Tew
W 1695 r. Tew zaatakował duży statek należący do Wielkiego Mogoła. Tym razem jednak przeciwnicy byli dobrze uzbrojeni. Podczas bitwy Tew został śmiertelnie ranny.
Według źródeł „otrzymawszy strzał w brzuch, Tew przytrzymywał wnętrzności dłońmi. Kiedy je opuścił, piraci byli tak przerażeni, że zrezygnowali ze stawiania dalszego oporu.”
Wielu z nich zostało zabitych na miejscu, a pozostali zmarli w indyjskich więzieniach.
Tłum. Izabela Kaleta
Źródło: www.thewayofthepirates.com
Słynni piraci: Bartholomew Roberts
Słynni piraci: Benjamin Hornigold
Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody
Słynni piraci: Calico Jack Rackham
Słynni piraci: Christopher Mygns
Słynni piraci: Francois L’ollonais