Eksperci prognozują, że w branży promowej nadchodzi elektryczna rewolucja. Jej katalizatorem mogą się stać korzystne przepisy podatkowe, które promują ekologiczne rozwiązania. Już wkrótce korzystać z nich będą m.in. armatorzy z Danii.
Wprowadzanie do floty promów zasilanych energią elektryczną może się stać dla armatorów opłacalne. Wszystko dzięki korzystnym przepisom podatkowym. Za przykład może posłużyć tu Dania. Wprowadzone tam regulacje skutkują zniesieniem części podatków od energii elektrycznej dla promów zasilanych w ten sposób, które charakteryzują się tonażem powyżej 500 ton.
Z rozporządzenia tego skorzysta już wkrótce m. in. pływający na wyspę Ærø przewoźnik, którego flota w 2021 r. będzie się składała wyłącznie z jednostek napędzanych energią elektryczną. W 2017 r. w jego flocie znajdzie się pierwszy prom elektryczny, który zastąpi statek Skjoldnæsholm. Cztery lata później Ærøfærgerne zamiast trzech jednostek zasilanych paliwem konwencjonalnym będzie posiadał cztery promy elektryczne.
Już dziś operator szacuje, że jego flota będzie nie tylko bardziej przyjazna środowisku. Dzięki wprowadzonym przepisom, pozwoli też na znaczące oszczędności w wydatkach na energię, które mogą sięgnąć połowy obecnych kosztów.
„To pozwoli na zaoferowanie bardziej elastycznych usług promowych. Koszty energii będą o 50 procent niższe. Emisja CO2 skurczy się zaś w skali roku o 25 procent” – zauważa Henrik H. Mikkelsen odpowiedzialny za projekt Green Ferry Vision. To właśnie dzięki temu przedsięwzięciu na duńską wyspę Ærø będzie się można już w niedalekiej przyszłości udać promem elektrycznym, „Nie chcemy zobaczyć statków na energię elektryczną, które nie będą włączone do regularnej służby. Wprawdzie pierwsze małe promy już kursują w Sztokholmie czy w Norwegii, ale pływają one na krótkich dystansach pomiędzy stacjami ładowania”.
Na razie kolejne stocznie zyskują doświadczenie w budowie promów zasilanych energią elektryczną. W kwietniu 2014 r. w Gdańsku został zwodowany katamaran, który będzie napędzany energią elektryczną. Zbudowana w całości z aluminium jednostka, która powstała w stoczni Aluship Technology, została zamówiona przez norweskiego armatora.
Przedsięwzięcie Green Ferry Vision zostało w ub.r. docenione przez Lloyd’s Register – słynne towarzystwo klasyfikacyjne z Londynu. Projekt znalazł się wśród konceptów, których realizacja może przyczynić się do podniesienia efektywności realizowanych operacji.
PromySkat