Niezbędna w rejsie skrzynka bosmańska

0
1446

Skrzynkę zawierającą podstawowe narzędzia, które mogą być nam potrzebne podczas rejsu, zwyczajowo nazywamy skrzynką bosmańską. Od zawartości takiej skrzynki może bardzo wiele zależeć, ponieważ na wodzie nie znajdziemy stacji diagnostycznych, a uszkodzenia, jakich może doznać nasz jacht, to potencjalne zagrożenie dla życia załogi. Nie zawsze będą przecież takie warunki, które pozwolą nam bezczynnie czekać na pomoc.

 

 

Dlatego właśnie w skrzynce bosmańskiej bezwzględnie powinny znajdować się sprawne narzędzia, takie jak: śrubokręt, kombinerki, piłka do metalu lub choćby brzeszczot. Na jachcie zawsze przydadzą się też różnej wielkości szekle, zestaw śrub i przygotowane wcześniej krawaty, którymi zawsze można coś podwiązać. Warto posiadać również uniwersalny scyzoryk z kilkoma podstawowymi narzędziami – z piłką, śrubokrętami, otwieraczem, szeklownikiem. Mocna taśma klejąca, oraz taśma izolacyjna, to również niezbędne elementy. Nawet jeśli zawsze nosimy w kieszeni zapalniczkę, to warto, żeby w skrzynce mieć zapalniczkę sztormową, która będzie się w stanie żarzyć bez względu na warunki atmosferyczne.

W skrzynce bosmańskiej może się jednak znaleźć miejsce również dla mniej oczywistych rzeczy, takich jak solidne nici i igły, kawałki płótna do ewentualnego łatania żagli, klucze do nakrętek, jakieś smary (mogą być nawet w łatwo aplikowanym aerozolu). Najbardziej przezorni zabierają nawet papier ścierny i włókno szklane, by na bieżąco usuwać ewentualne uszkodzenia kadłuba.

W przypadku czarteru jachtu mamy niekiedy serwis wliczony w cenę, jednak zabranie ze sobą kilku przydatnych drobiazgów i tak nie zaszkodzi.

Komentarze