„Latarnie morskie świata”

0
945

Latarnie morskie od niepamiętnych czasów wskazywały drogę żeglarzom i marynarzom do domu. Już od starożytności ich światło pozwalało odnaleźć się na morzu. Opisy pierwszych latarni – kolumn, na których rozpalano ogień pochodzą z 400 p.n.e.. Najbardziej znaną chyba latarnią była budowla na wyspie Faros z około 280 p.n.e.. Na terenie Polski najstarsze wzmianki o rozpalaniu ognia na brzegu (Garnek Wulkana) pochodzą już z ok.1070 roku. Na przełomie dziejów te budowle robiły się coraz większe i piękniejsze. Właśnie to piękno chciał nam pokazać autor książki Marcin Pielesz. 
Mimo tak wielu nowoczesnych rozwiązań nawigacyjnych latarnie morskie wciąż nie wychodzą z użycia. Ba nawet od 18 sierpnia 2002 r. na wniosek angielskiej organizacji kultywującej dziedzictwo i tradycje morskie obchodzono na całym świecie I Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Od tej pory świętuje się go corocznie w trzecią niedzielę sierpnia. 
 „Latarnie morskie świata” są wydaniem albumowym książki. Pięknie wydana, w twardej okładce w rewelacyjnej cenie ok. 20zł powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. Wspaniale nadaje się jako prezent.

Książka dostępna jest w Księgarni Morskiej: http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=10&id_prod=246

Katarzyna Koj

 

Źródło: http://morzaioceany.pl/

Komentarze