Lady Dana 44 – Podróżnicy na Drodze Życia

0
526

Na szlaku naszych podróżników nie mogło zabraknąć największego jeziora Europy. Jezioro Ładoga nie bez powodu nazywane jest Duszą Rosji – jest to swoista samotnia, gdzie każdy podróżnik może odnaleźć spokój i równowagę.

Jezioro Ładoga ma powierzchnię 17700 km2 i jest największym jeziorem Europy. Znajduje się na północny-wschód od Petersburga, od którego dzieli go 215 km. Przemierzając Ładogę, wzdłuż wszystkich pięknych zatok, klifów i sosnowych lasów, podróżnicy zaczynają rozumieć duchową rolę tego miejsca.

Na akwenie znajduje się ok. 660 wysp. Zarówno jezioro, jak i jego największa wyspa – Walaam, idealnie oddają 1000 lat rosyjskiej historii. Na wyspie znajduje się XV-wieczny klasztor. W trakcie II wojny światowej natomiast, podczas oblężenia Leningradu (Petersburga), przez jezioro biegł jedyny szlak zaopatrzeniowy, zwany Drogą Życia.

Ładoga od wieków wzbudza respekt miejscowych kapitanów. Mimo, że jezioro to jest dość płytkie, podczas sztormów potrafi wypiętrzyć się nawet 8-metrowa, stroma fala. Nic dziwnego, że miejscowi w obawie przed skutkami sztormu zbudowali kanał dookoła połowy jeziora. Na szczęście załoga Lady Dany 44 nie napotkała większych trudów i przesyła wszystkim serdeczne pozdrowienia! obraz nr 1

Za zgodą: http://arctic2013.pl/

Komentarze